Споделена история от Семейство

Дайте ми съвет ,моля.
Здравейте, мъж на 35, жена ми на 28, имаме две деца син на 5 и се дъщеря на 5 месеца. Откакто се е родила малката, тя не се отлепя от нея, мислех че с времето ще мине, но не с детето е нон стоп, навсякъде ходи с нея, говори й мили думи, гледа я като писано яйце, казва й "На мама принцесата " "Сладката кукла", а откакто е родила когато сина ни отиде да и каже нещо, или да я прегърне тв го отхвърля и му казва " какво искаш", а когато иска да види бебето рядко му дава и все се оправдава че спи, или по-късно и така и нищо не става, държи се сякаш има само това дете. Според вас на какво се дължи такова отношение, дайте ми съвети, ще. Ви бъда изключително благодарен.

Коментари

1.   Обикновено при някои родители се случва това - едното дете го харесват повече. Лошо е обаче когато това си личи и особено когато се демонстрира.

2.   Нормално е, бебето е още малко и майката има нужда да го закриля. Това ще се промени след още няколко месеца. Просто бъди търпелив и се занимавай повече със сина си, за да има тя време за малката.

3.   Това трябва с времето да се коригира, ако ще и на психолог да отиде жена ти, за да не се травмира детето, момчето. Имах следродилна депресия и няколко месеца трудно свикнах с бебето, сякаш е чуждо, но много бързо се посъветвах с психолог и ходих доста пъти, за да се оправи проблема.

4.   С бебето е привързана, приема го все още като част от себе си. И аз съм малко така с моето 'бебе' на 2 и половина, а голямата е самостоятелна. Все още и на градина не ми се праща. Малко ви е бебето, но да обр. внимание и на голямото. Малките са слабост.

5.   Разликата между сина и дъщеря ми е 1г. 6м. Сега са на по 35-6 г. , с деца, работят, и двамата са с висше, а аз ги обичам все по силно и по силно, без да ги деля. Загубихме татко им преди 10 м. от коронавируса и това ни сплоти още повече. Поговори с жена си открито и спокойно. Надявам се да се оправят нещата. Успех.

6.   Аз мисля, че трябва да спреш да досаждаш на тази жена и да си намериш работа. Нямаш достатъчно явно. Предполагам сам се сещаш, че й е достатъчно трудно да гледа две деца и няма нужда от някой, който да й пречи и да си измисля проблеми. Най-вероятно голямото дете се държи невъзпитано и създава проблеми, съвсем нормално е да не му се радва. Бебето още не може. Като порастне и към него ще има подобни отоговори. Ако не ти харесва, гледай ги ти тия деца, а тя да излезе малко с приятелки. То е лесно само да мрънкаш и да виждаш недостатъците в другия, но да не се вглеждаш в себе си.

8.   След родилна депресия. Ще ми след около 1 година в най-лошия случай. Вие бъдете мил, грижовен и се опитайте да компенсирате липсата на внимание към синът ви. Временно е, не се притеснявайте, ще мине.

9.   Оф авторе, на жена ти й е писнало да гледа 2 деца, предпочита малкото, защото онова другото беснее, не млэсва сигурно, груб е сигурно и се притеснява да не го нарани.

10.   Ако това поведение се задържи след като детето започне да сяда, лази и да е по-стабилно, ще е хубаво да говори с терапевт, особено ако жена ви е второ дете, или най-малкото дете в нейното семейство. Тя едва ли има време, но вие може вие да прочетете по темата, има хубави неща, книгата Братя и сестри, без вражди, има добри статии за второто дете.
Аз имам 2 деца, на 2 и 4 и това, което добре работи при нас е баткото да помага за малката. Давах му да я храни, да й правим гимнастиката, да й събира играчки за навън, даже съм го питала какво да й облека. Карах го да си мисли, че той решава за нея, че много се грижи (повтаряхме го пред него) и той се почувства голям и стана много внимателен. Това е практика тип fake it till make it, преструваш се, че нещо е истина, докато стане истина. Търсят се в поведението на голямото дете и най-малките опити за добро отношение като да каже добро утро на бебето, или да съобщи, че й е паднал чорапа и родителите започват да хвалят (обилно), също и пред други хора, така че детето да чува често, че е добро, много мило, внимателно, порастнало. Тогава хубавото отношение нараства, защото всяко дете обича да е така одобрено. С това и опитите за близост нарастват и родителите трябва да са още по-внимателни. Синът ни например искаше да й дава бисквити и солети, преди да е захранена и аз изпадах в ужас. Трябваше да се стърпя да не извикам, а да отида да кажа нещо като "Много си мил, браво, но тя е още малка, само пие мляко, ако искаш й дай него.", а това не винаги е лесно.
Това, което чувства жена ти е нормално и всяка майка, прибирайки се с бебе при по-голямото дете премисля множеството варианти голямото дете да нарани бебето неволно. Работата е там, че когато пазим толкова бебето, вместо да се стремим да създадем връзка, реално създаваме по-голяма опасност, защото втълпяваме на голямото дете, че е опасно, лошо, отхвърлено, дори, когато се старае да е добро и то в един момент ще се откаже да бъде и ще се научи да получава внимание по други начини. В по-дорбия случай с бели, в по-лошия със свръх чувствителност, симулиране на болежки, а понякога и с реални чести разболявания, които да го обезпечават с вниманието ви.
Нашите деца от скоро, от това лято започнаха да се заиграват заедно, допреди това се налагаше най често аз да играя нещо с малката, а баща им с баткото, защото тя ходи и му разваля игрите, или той не й дава нещо, сърди се, че не играя с него. Това са нормални неща. Вие също ще трябва доста време да си делите двата фронта, за да получават и двете деца внимание и да не се учат да се състезават помежду си, а да си помагат.
Все пак големите ни деца са на градина и през седмицата прекарваме по 4 часа на ден с тях. Може майките да сме по-внимателни с фокусирането върху бебето тогава, а татковците малко по-ангажирани с личната си връзка с децата.

11.   На 5 и на 8 момичета, продължава ва твърди, че има следродилна депресия, заведох я на психиатър- не си пие хапчетата. Почна да ги пие- стана непукист и ги оставя да правят каквото им хрумне да скачат отвсякъде да се бият, постоянни трясъци в къщата от нещата които събарят.
Като се намеся скача по мене.
Разболя ме и ме отрови.
Иглеждаше свястна ама ми се струва преди век, иде ми да я гръмна.
За освидетелтване е, ама в тая ши. ана държава нищо не става.

12.   Аз си мисля, че може да има и значение, това че си е мечтала за дъщеря и в момента е обсебена от това, че я има.