Споделена история от Семейство

дело за издръжка
Как бихте постъпили, ако сте скарани с родителите си, повече от 5 години не си говорите, и майка ви 66г подаде иск в съда срещу вас за издръжка?

Коментари

1.   Не става ясно какъв е казусът, но щом има иск значи, че тя вече е проверила и има право да получава издръжка. Законът не се интересува говорите ли си и в какви отношения сте. Консултирай се с адвокат, ако дължиш издръжка- ще плащаш. Тук не става въпрос за личен избор.

2.   Ако си пълнолетен, по закон не си задължен да я издържаш. Така че няма нищо да стане. Но ако тя подаде такава молба, се консултирай с адвокат.

3.   Наемането на адвокат за съдебно дело е ясен на всички, предполагам, разбира се че ако някой те съди ще наемеш адвокат. Въпросът ми е, вие какво бихте сторили, ако майка ви постъпи така? Ще се осланяте само на адвоката си ли?
В България има над 1000 завършени дела, в които биологичен родител взема издръжка от пълнолетните си деца след дело. В Асеновград има мъж, който живее заедно с майка си в общ наследствен апартамент, баща му е починал, майка му го е осъдила за издръжка в размер на 1200 лева на месец, той работи на две места и мизерства, за да й плаща. Представила пред съда, че имала високо кръвно, хашимото, болест на сърцето и поискала доста по висока сума, съдът отсъдил 1200лева. Дори бившият министър Симеон Дянков плаща издръжка на баща си, с който не се е виждал от както е бил малко дете, след развода на родителите му е останал с майка си и е живял с втори баща.

4.   Зависи за какво сме скарани и има ли тя морално право да ми иска издръжка. Ако се е грижила за мен в пълният смисъл на значението "грижа" - плащам без значение, че сме се скали и не си говорим.
Ако ми е завещала нещо предварително и аз съм си била камшика след като съм се възползвали от завещаното или подареното- тя ще има право да се чувства излъгани и да ми изисква издръжка.
Ако обаче нито се е грижила за мен, нито има повод да се чувства излъгана с пари/имот т.н а просто се възползва от закона...е, аз пък ще представя доказателства/свидетели, че никога не е била майка за мен, освен в часа в който ме е родила. Ще я съдя за това, че ме съди...

Все пак: Ако не са ви крайно негативни отношенията, опитай да постигнете някакво съгласие/примирие и да и помогнеш с каквото можеш. Ще е добре и за теб, твоята съвест и душа.

5.   Няма как да няма личен избор по тоя въпрос.
Отказваш се от наследство и се отърваваш от наглия паразит.

6.   Ако искаш адекватни отговори, опиши добре фактите, без да ги спестяваш и без емоционални отклонения. Кой с кого е скаран и не си говори няма никакво значение.

7.   Е това не мога да го разбера. Родители могат да се съдят за даване на издръжка на дете, но едва ли майка ти ще може да те осъди да и даваш издръжка. Имаш 18 и вече не си и длъжен с нищо.

8.   И аз това не го разбирам. Като станеш на 18, вече се водиш отделно семейство и родителите ти не са длъжни да те издържат, а ти си длъжен да ги издържаш. Поне да имаше някакви изисквания. Не може баща ти да не се е интересувал цял живот от теб или да се е държал гадно, а после на стари години да реве, че няма кой да го хрантути. Трябва да може поне да се отказваш от това да си му дете, както рдителя може да се откаже от бащинство. Ми то щом е така, аз мога да си направя на 10 курви деца и после като станат на 18 да ги осъдя всички да ме хрантутят и аз да си гледам кефа до живот.

9.   5,
дело за издръжка и отказ от наследство са съвсем различни неща, едното не замества другото. Точно не става въпрос за личен избор. Регламентирано е в Семейния кодекс мисля, затова казах на автора да се консултира с адвокат. Ако родителят е нетрудоспособен или не може да се издържа чрез имуществото си, има право да изисква издръжка от децата си. Ако детето не може да осигури средства се търси следващ по реда на наследниците, не знам точно, да не подвеждам автора. Не пиши наизуст, има си закони.

от 1

10.   9, това пък е още по-тъпо. Т.е. искаш да кажеш, че дори и леля ми могат да ме накарат зорлям да я хрантутя, без да съм я виждал в живота си.

11.   Не знам какво си чел/а в кодекса, но кодекса не е един и не един човек се е отказал от наследство, за да отпаднат ангажименти от родители. Точно това го има- по закон приемаш наследството и се задължаваш да ги дондуркаш, но ако има такива драми, имаш и опцията да се откажеш от наследството, за да се освободиш от паразитите. Пък, че адвокат трябва- и баба ти го знае.

12.   До 10 закона гласи семейни близки по права линия. Тоест съпруг, деца, внуци, баби, пра баби, братя и сестри, могат да се съдят един друг за издръжки, стига да докажат, че в момента не могат да работят, безработицата не се смята, има се предвид възраст и образование, и нямат с какво да се издържат, нямат имущество от което да се издържат, че не им достигат средства за режиини сметки и/или лекарства.

13.   До 11
Отказа от наследство можеш да направиш чак след смъртта на наследодателя си, докато е жив, неговите имоти не са твое наследство!!!

14.   Тези закони са много стари и ги има в цял свят. И аз бях изненадан, когато чух за такива закони в чужбина, от приятелка, учеща право. Общо взето, причините да съществува са, че преди 200 години, не само, че не е имало пенсии, нямало е приюти даже. Оставен на самотек стар човек, е било равноси,но на труп до 2-3 дена. Издръжките се присъждали най-вече на такива, които са получавали имоти от родителите си, а после са ги гонели или са спирали, да се грижат за тях. Със създаването на приюти, социални кухни, пенсии и помощи, нуждата от такива изръжки е спаднала драстично.

11 - Не можеш, да откажеш "наследство", заото наследство нямаш, докато не почине някой. Може да ти се препише имот със задължение да се грижиш за възрастен човек, но това е по-скоро бизнес транзакция с дъглосрочно обвързване.

До 8 - Да, ама трявба да си беден, гладен, болен, да си бездомен или да живееш в ужасни условия, да имаш нужда от лечение - дори и тогава може да не мине, особено ако си изоставил децата и не си плащал издръжка. А тя издръжката, като гледам - чътвърт мнимална (177.5 лева), на десет деца - 1775 на месец, за годината 21 300 лева, за 18 години - 383 400 лева. Аз лично - бих си спестил 400 бона.

16.   Бих се ядосала.
Е не е редно въпросната госпожа не може ли да поговори с децата си и да каже от какво се нуждае.
Гадно е направо да заведе дело за издръжка.