Споделена история от Семейство

Данъчно облекчение
Здравейте. Имам въпрос към хората, които са родители на деца до 18 годиша възраст. Баща съм на момиченце на годинка и половина. Роди се на 20.11.2020 г. За 2021 година подадох декларация до НАП чрез моя работодател за данъчно облекчение, което по закон е 450 лв за едно дете. За тази 2022 година отново подадох такава декларация. Нито при предишното подаване нито при това аз не можах да разбера дали съм получил такова облекчение или не. Питам кои колеги, които са с деца, всеки от тях вдига рамене и никой нищо не знае. Приятелки на жена ми са й казали, че били получили такова облекчение като някакъв превод и че аз 100 % трябва да съм го получил, но никой не ти обяснява нищо. Аз по какъв начин трябва да получа средствата - като банков превод от НАП/НОИ или като отстъпка от данъчната основа за цялата година. Ако е второто, това е много трудно установимо, защото това означава, че трябва да събера всички фишове за заплатите ми, да започна да смятам колко би трябвало да ми бъде данъкът, а колко дефакто ми е удържан. Аз не мога да направя такова нещо, защото не съм счетоводител. Какво трябва да направя за да разбера - да звъня в НАП или другаде ? Пиша това, защото с жена ми дори се скарахме наскоро по този повод и ме обвини, че аз никога нищо не съм бил знаел, не съм бил в час и т.н.
Благодаря предварително за отговорите !

Коментари

1.   "подадох декларация до НАП чрез моя работодател"

Не ми стана ясно в НАП ли си подал данъчна декларация или при работодателя си. Ако е първото (подава се до април следващата година, т.е. април 2022 за 2021 г.) ти я превежда НАП по сметка, която посочваш в самата декларация. Ако е второто, работодателя ти ги дава към заплатата за декември. Фишове не ви ли дават?

2.   Чрез работодателя подадох декларацията. Във фиш от заплатата ми за месец декември има графа ‘’годишна уравниловка данък ЗДДФЛ’’ и срещу нея пише ‘’-449.00’’ Вероятно това е данъчното облекчение.

3.   Получават ги накуп/наведнъж, около месец след подаване на декларацията. Но при теб вероятно счетоводителя въобще не ти подава декларацията, иначе щеше да усетиш сумата. Хората преди години ходиха лично в НАП да си подадат такава декларация, заедно с айбан на банковата сметка по която да ти се преведат парите и декларация от другия родител, че той няма да търси данъчно облекчение за същото дете. В днешни дни се подава онлайн чрез ПИК на НАП.
Важно е да знеш, че ако имаш неплатени публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение, като глоби от КАТ или изискуеми задължения към общината, няма да ти дадат парите.

4.   Щом си подал декларацията чрез работодателя, би трябвало и да получиш сумата от него. Не си ли гледаш фишовете / сметката, към която получаваш заплатата?

5.   Не се ли превежда по банкова сметка? Ако е така, то със сигурност имаш начин,да провериш всичките транзакции през сайта на банката.

7.   2, това е, да. Получил си го.

9.   Жена ти е права. Интересувай се повече за тези жена. Трябва всичко да знаеш.

Аз не получавам защото истината е. че не аз отглеждам детето.