Споделена история от Семейство

Хората умират от яд, като разберат, че не работя
Здравейте. На 39 години съм. Имах късмета да се родя в семейство от средната класа. Бях единствено момиче във фамилията от четири поколения насам, завърших висше, изучих се. затова и прабаба ми и дядо ми оставиха на мен по-голямата част от “имането си”, а именно два имота, един на село, и една триетажна къща в родния ми град, както и известна сума пари, които си бяха събирали приживе. Помагах им, докато бяха стари и болни, режех им ноктите на краката, къпех ги, готвех им, чистех. Никога дори не съм се замисляла за наследство и какво ще ми оставят, а и как дори да предположа, че ще има нещо за мен, като по това време имаха два живи сина (дядо ми и брат му, Бог да го прости) и баща ми и чичо ми.
Та, както и да е, мина се време, баба ми и дядо ми починаха, с парите, които оставиха, постегнах къщата и двора и пуснах всеки един от трите етажа под наем.
Аз съм с мъжа ми, откакто съм на 19, тогава и заживяхме заедно, и до ден днешен е така. Той припечелва добре, аз си взимам наема от родния град, постегнахме и къщата на село, зимните ваканции с децата ходим там, пързаляме се, палим камината и т.н.
Забелязвам обаче яда в очите на хората като ме питат какво работя и аз им казвам, че съм домакиня. Каква е тази злоба. Вчера дори жената на брата на мъжа ми каза “а ако ти изгори къщата какво ще правиш”, на което се принудих да отговоря “ще продам тази на село и ще я реставрирам и пак ще я дам под наем!”. За такава злоба говоря. И има още хиляди други примери, които съм чувала през годините! Защо просто не се радват на това, че има човек, на когото не му се е налагало да работи и се грижи постоянно за децата си? Не мога да разбера!!! Чувствам се ужасно като усетя тази жлъч и злоба, понякога дори лъжа, че се занимавам с нещо, единствено защото не искам да усещам онези завистливи погледи! Много ми тежи това! Иска ми се някой да ми каже “ее, супер, голяма късметлийка си била”, но не! Всички гледат злобно и мълчат. Защо са толкова гадни хората. Дори приятелки от детството ми се изказват по едни особени начини..

Коментари

101-111 от 111

112.   110 работят хората, защото иначе не става.
Какъв е този бизнес, за него също трябват пари и няма гаранция, че ще е успешен.
Ти не работиш, но на мъжа ти предполагам му се налага.

113.   51 аз си обичам работата, внася ми разнообразие, вкъщи също има работа.
Имам и деца и ако трябва да не работя ще се побъркам.
Пък и стаж трябва за пенсия, в България сме, тук мъжете да работят само не става.

114.   Ами да, умират от завист! То и затова така се повиши смъртността в последно време.

115.   До 112 от 110. Хората, ако искат могат да не работят. Може да се занимават със земеделие, за да си изкарват прехраната, бартер, да използват природата, има много начини, стига да си хитър и креативен. Повечето хора са консуматори и работят, за да си купуват материални придобивки, защото капитализма, в който живеем така им е промил мозъците, че ако не са с маркови дрехи и най-новият модел айфон те не могат едва ли не. А на човек всъщност му трябва много малко, за да живее и да е щастлив. И мъжът ми не работи, а има бизнеси, има работници и постоянно почти е свободен, единствено понякога води телефонни разговори, но не извършва никакъв физически труд, доходите са почти изцяло пасивни. И човек може да започне бизнес без пари, може да създадеш курс, дропшипинг, да препродаваш, афилиейт. Ами аз как изкарвам пари без да влагам чрез система подобна на дропшипинг? Може разбира се. Дали ще е успешен един бизнес зависи от неговият собственик и какви знания и опит има.

116.   113-На държавата не може да се разчита. Пенсията си е твоя отговорност. Умният човек си създава пенсионен фонд и цял живот си спестява и внася пари там. То няма и смисъл аз да работя цял живот 40-50 години, само за едната пенсия, която е и малка. Има много баби с 200 лв пенсия на месец, а са работили цял живот и то добри работи, аз на това ли да разчитам на 200 лв? Вместо аз да си поема отговорността за моят живот и бъдеще, а не да разчитам на правителството, на което дори не му пука за мен как живея и дали няма да умра. А и мъжът ако почине жената пак е осигурена, защото като са женени ще получава пари от него. А може и да си инвестираш парите, както авторката и да си осигуриш старините, това е много по-умно, а да се трепеш цял живот на работа и да разчиташ, че държавата ще ти дава пенсия е глупост и безумие. И навлизат постоянно големи промени, в бъдещето дори няма да получават пенсии хората, има такава конспирация.

117.   115 мъжа ти за да не работи или е наследил бизнеса или поне в началото е влагал нещо в него.
Не е толкова лесно колкото си мислиш, ако беше така всички бизнеси щяха да имат. Лесно е да се говори така, когато не ти се налага да работиш.

118.   Недей да работиш, бъди търтей!

119.   Според мен всеки човек има своя мисия. Може би твоята е да отгледаш и възпиташ децата си и ида им осигуриш сигурен доход зад гърба им, какъвто ти имаш. Не се съмнявам, че си страхотна майка. "Домашна помощница" и "домакиня" никога не са били и няма и да са обидни думи. Това означава, че се отдаваш напълно на домашния уют и семейството си, което е страхотно! А и се иска и трудолюбие, за да хванеш и да стегнеш няколко къщи, така че да заприличат на нещо красиво, което да се ползва от други хора. Не си мързелива. Според мен по-голямата част от коментиралите са по-мързеливи от теб, обаче им се налага да бачкат, затова мрънкат каква си и каква не си.

120.   Щом жената пише гук явно не е съвсем убедена колко перфектен е животът й. Ако беше наистина щастлива, авторката нямаше да има нужда да търси удобрението на непознати, че животът й е хубав. Така, че жал ми е за нея. Седи си вкъщи, затъпява си и пише колко прекрасно живее. Да се смееш ли, да плачеш ли? И сериозно ли си мисли, че хората могат да завиждат?

121.   В подобна ситуация съм, макар и малко различна. Работя реално не повече от 4-5 часа на ден, 6 дни в седмицата. Голяама част от работата си я върша от у нас, останалата ми е наблизо.

Остава ми огромно количество свободно време, имам време да тренирам, да чета, да се РАЗВИВАМ.

Навремето, след гимназията, когато повечето глупаци се скъсаха да ходят по почивки, да 'пътуват', да харчат за скъпи дрехи, цигари, наргиле барове и прочие глупости и влседствие на това задлъжняха, аз точно в тези години се стегнах

Сега някой като разбере, че не опъвам по 8 часа на ден и не мрънкам колко е гадно в България и ме гледат като извънземно.

Дори разни съседи виждам как ме зяпат, например пенсионери, че ранния следобед излизам да се разхождам, а не съм някъде по офиси натикан до 7 вечерта.

Даже ей сега, ако се понапъна ама съвсем малко повече от необходимото за месец-два, после целият август мога да почивам.

И това някой като го разбере, че не съм на фиксиран работен ден, нито на 20 дни 'отпуск' за цялата година(тотално робство е това) и усещам как се завижда и се мрази и че искат и теб да те натикат в калта, ако може даже и още повече от тях да бачкаш и за по-малко пари...

Т. Т.

122.   Между другото прочетето мнение номер 48, авторката много добре е описала как стоят нещата.

Когато не работиш като вол, разходите ти спадат драстично. Имаш време да си готвиш, да се грижиш за себе си, да отделяш време на деца/семейство и т. н.

А като те експлоатират разни компании и шефове реално става обратното скъсват ти за*ика от бачкане, нямаш време за нищо, всеки ден купуваш храна, която НЕ си си приготвил ти, плащаш детето ти да ходи на разни курсове и занимални, защото нямаш време да го гледаш, мъже такива не могат 1 крушка да завият, за всичко викат майстор - защото са нямали и време да се научат.

И така реално те превръщат в един роб, нямаш време а една разходка спокойна на ден, нямаш време за нищо! Събота и неделя само почиваш и то си толкова претрепан от бачкане, че обикновено събота цял ден се възстановяваш само, неделя най-много да излезеш за малко и после хайде пак на въртележката.

И някой такъв като разбере, че не си се наврял и ти в миши капан и че имаш повече свободно около врата и почва да те мрази все едно си му длъжен с нещо.

Така че вместо да се завижда, първон трябва да се осъзнае, че не парите, а времето е най-ценния ресурс и да се започне да се живее по-природосъобразно и естествено, а не натикани и заробени като мишоци по офиси по 10 часа на ден в името на малко повечко пари.

Много хора си продадоха душата и времето, за да живеят малко по-лъскаво, а после реват, че са роби, с кредити, без време и т. н. Ми сами са си виновни.

Селата и земята в българия плаче за обработване и за хора, които да живеят там спокойно и природосъобразно, но всички се натикаа в големите градове, подлъгани от големи заплати, ама с голямата заплата идва и голямото робство.

Т. Т.

101-111 от 111