Споделена история от Семейство

Неприпознато дете и ДНК тест
Здравейте! Имам приятел на 30 години, който не е бил припознат от баща си и носи имената на майка си. Въпреки че бащата е живял с тях на семейни начала няколко години, после ги изоставя и повече никога не се опитва да се свърже. Твърди се, че майката не била харесана за снаха и бащата бил настройван да не се задомява с нея. Това се случва в началото на прехода, самотната майка е трябвало да намери начин да оцеляват. Бащата, чиято фамилия имала партийни връзки, бил презадоволен финансово, посещавал казина и гуляел. Поне такава е историята, която е разказана на моя приятел. Преди години случайно разбират, че бащата е починал, че има полубрат от друга жена, за която се е оженил. Новото семейство със сигурност не подозира, че е имало старо такова, макар и неподкрепено с брак. Аз се чудя на теория този мой приятел, ако се осмели и реши да ги конфронтира, може ли с ДНК тест да се докаже връзката им и съответно да получи някакво обезщетение за всичките години, в които баща му не се е поинтересувал дали е добре?

Коментари

1.   Ох... ти си някаква странична и мислиш само за пари. Мисли в посока дали твоя приятел няма да се радва да се запознае с брат си! Майната им на парите, та те са една кръв...

2.   Бащата е починал. Може да се докаже с ДНК тест дали са полубратя. Но не може да получи никакво обезщетение от тях, защото отговорност носи само и единствено бащата, който вече не е сред живите.

3.   Аз ти препоръчвам да не се месиш в неща, които не те засягат. Ако имаше мерак, приятелят ти щеше да разбере с баща си.

4.   СК Чл. 69. Произходът от бащата може да се установи с иск, предявен от майката - в тригодишен срок от раждането на детето или от детето до три години от навършване на пълнолетието. Когато искът е предявен от детето, призовава се и майката.

Имал е право да доказва кой е баща му до навършване на 21г възраст!!!

5.   Трябва да се консултира с адвокат.

6.   Обезщетение едва ли. Ако ще търси наследство да направи консултация с адвокат.

7.   Едва ли. Но е добре да се запознае с брат си. Пък дано да се сближат и да си помагат.

8.   Благодаря за отговорите и насоките. Не ми се щеше да се меся, но знам, че на моя приятел не му е лесно в момента и се чудех дали мога да му предложа някакви идеи. Затова първо се допитвам тук, той не знае за това.

Иначе той е категоричен, че не иска да има нищо общо с тези хора. В младостта си периодично се е чудил дали да не потърси отговори от баща си, но после си е задавал въпроса - какво оправдание би чул, което да го успокои? Чувства се отхвърлен и това е предначертало голяма част от личността му. Той самият е баща и не разбира как може да не се поинтересуваш от детето си, след като няколко години си изграждал връзка с него. Не го помни, но майка му казва, че е спрял да говори след като неговият баща изведнъж е изчезнал, викал му е "тати" и го е чакал с нетърпение да се прибере. Мен също ме гложди тази история и сигурно щях да искам да чуя и двете страни, но не съм на негово място. Може би пък ако бях, нямаше да искам контакт също...
Знае много добре кой е брат му, как се казва и къде точно живее, при това недалеч от него. Но за него това е предпочетеният син, който от своя страна изобщо не подозира, че е имало друг преди него. Смъртта на баща му беше оповестена в медиите преди около 2 години, все пак явно наистина има връзки и не е случаен човек. Оттам моят приятел видя и как точно изглежда семейството, което е създал и с което е живял. Болно ми е и ме гложди цялата тази история, просто ми се щеше да има справедливост.

9.   Авторке... алчността е голям порок, да знаеш!

10.   И аз мисля така авторке.
Прави лошо впечатление, че мислиш за наследството за някакво обезщетение а не затова, че е добре братята да поддържат връзка.

11.   Откъде-накъде другото семейство ще изплаща обезщетение на приятеля ти? Те дори не са подозирали за съществуването му.
Самият факт, че баща му не го е припознал, говори много. Щом не е имал желанието да го нарече свой син, какво общо има другият му син, който няма никаква вина за това?

12.   И да е имал виновен то това е бил бащата но вече е мъртъв не може нищо да вземат от него.

13.   В едно сенейство принос към семейния бюджет имат и мъжът, и жената. Другият брат е роден по време на брака.
Твоят приятел би могъл да има претенции единствено към наследствени на бащата имоти, но с такива придобити по време на брака ще бъде много сложно.