Споделена история от Семейство

Наистина ли съм такъв егоист?
Здравейте, пише ви младо момче. Завършил съм 12ти клас преди три години. Няколко месеца след това започнах да работя, та вече почти 3 години. Цял живот живея с нашите, общо сме три деца. Работата ми е такава, че по цял ден не съм в нас, сутрин излизам и се прибирам късно вечер и така почти всеки ден, почти не се вясвам в нас освен да спя, почти не ям. Откакто завърших имахме договорка с нашите давам някаква сума за сметки, което си остана досега. Наскоро реших да запиша висше образование. Кандидатствах, приеха ме, платих си семестъра и в момента чакам да започне. Основния проблем който имам са непрестанните спорове и караници. Не допринасям достатъчно в нас за нашите и по малките. Прибирам се в 00:30 и така до 2:00 вечерта, като на следващия ден трябва да ставам сутрин за работа. Последния спор беше, че съм нагъл боклук който иска пари, които им е дал назаем половината под претекст да ми се върнат а другата половина защото бях длъжен понеже имам заем на мое име, който те трябва да го плащат и не бе плащан известно време, та ги внесох и месец по късно им казвам, че са ми нужни за да си оправя разходи лични, разходи за да мога да продължа да работя вечер след уни, както и че мисля да отида на почивка за известно време преди да започна да уча ( и работя) защото три години не съм взимал отпуска и почивам по един ден с 13-14 часови смени. Оттам бях посрещнат с истории за тяхното минало как те са се грижели за родителите си, допринасяли са повече и са се лишавали от някои неща в името на общото благо. Аз искам да им обясня, че всичко което искам е аз да мога да посрещна всеки един мой разход с мои пари без да ми се налага да искам назаем от който и да било, да си изкарам образованието и след това да си наредя живота. Нагло е да купувам торта за рождения ден на приятелката ми, без да купя за по малките, нагло е да купя подарък за приятел, а същевременно с тези пари да не си покривам някои от разходите, и в последствие си искам парите, пари които аз съм изработил и получил.
По тяхно време не било така. Всички били задружни, а аз съм един бездарник, който не е постигнал нищо след работене три години. (да допълня, и двамата са работоспособни)Отделно имам малък, непечеливш бизнес, и фирмичка която съм им дал да я ползват за техни начинания, като тяхното провървява, но в крайна сметка аз съм този който ще го отнесе при някой евентуален гаф. Напълно осъзнавам, че ако изляза на квартира разходите ми ще са по големи отколкото са в момента и един вид мога да започна тези пари които бих ги давал тогава да ги давам сега на тях да им помагам, но ако нещо се скучи, и аз не съм спестил дадените пари при все че да не живея като скот и да ям хляб, сол и да не отида на парти поне веднъж, какво правим? Не могат ли да ми влязат в положението, да ме оставят да си наредя нещата в момента, да си спестя пари за мои неща и за черни дни и да се изуча, след което вече когато ще имам възможност да вземам пари доста над средното за страната да имам реална възможност да им помагам без да се притеснявам. Масово от връстниците ми имат възможността да се изучат без да работят, като получават разнообразни джобни, било то за автомобил, или ако искате да им купят 4 коли подред, да заведат гаджето на скъп ресторант и каквото си поискат, без да са работили и ден в живота си. Нямам нищо против, просто правейки сравнение, не им ли правя поне някаква услуга, погледнато от това, че не им искам нито една стотинка, а просто да издрапам четири години? Реалист ли съм или по скоро наистина пълен егоист?

Коментари

1.   Всичко е въпрос на сметки. Сядаш и пишеш- едната колона са твоите разходи, другата приходите. Ако си ощетен, можеш да претендираш, ако не си -свиваш си перките. Съветът ми е, да се насочиш в посока отделяне, след като имате силни конфликти. /родителите ти да си гледат малките деца, а ти да си гледаш младостта.

2.   Родителите ти са нагли егоисти. Изнасяй се оттам. Ти не си длъжен да отглеждаш по-малките. Какво значи, че си купил торта за рождения ден на приятелката ти без да купиш нещо на малките? Ти не си длъжен да разделяш така разходите ти, че малките да не ревнуват. Неминуемо ще се стигне до скандал. Ами когато имаш жена, деца, ще имаш ли парите и редно ли ще е да лишаваш собственото си семейство жена и собствени деца, заради децата, които родителите ти са създали и те и само те имат отговорност да отгледат морално и финансово. Не разбирам такива родители. Създават две и повече деца и вменяват вина на по-голямото финансова и за време, само и само те финансово да не си оправят домакинството. Не прави колосалната грешка да ти вменят вина, изнасяй се оттам възможно най-скоро и ако нещо им даваш финансово нека то бъде по твоя воля и моя съвет е да е рядко, ме някакви месечни вноски като към банка, за да можеш да си оправиш живота и да създадеш семейство. Ти имаш право да отидеш на почивка след толкова труд и един обичащ родител ще те подкрепи, а няма да ти вменява чувство за вина. Това с тортата за приятелката ти и малките ме разби направо, любов към момиче и братя и сестри е нещо различно, тя е имала рожден ден, те имали ли са, че така родителите ти да съпоставят нещата? Безумци. Извинявай, но просто не мога да се сдържа.

3.   Звучи ми като че ли майка ти и баща ти деца са правили които не могат да си позволят да издържат, но имат големи претенции. Времената първо са различни и финансовата система също така че ти не си егоист, но си във възраст където имаш нужда от пространство а ти нямаш заради тях. Мисли как да спестяваш пари и забрави че някой от твоите приятели ти е приятел и не си губи времето по заведения с тях.

4.   Ще започна от там, че майка ти и баща ти са големи хора, които съзнателно са направили избора да имат три деца. Ако не си финансово подготвен да отгледаш три деца, не създавай толкова. Родителите имат отговорност към децата си докато учат и са непълнолетни, не техните братя и сестри. Родителите като възрастни хора имат отговорност и към самите себе си, тоест да могат да си покриват личните разходи. На всеки се случва да закъса, да остане без работа и т. н., но ако това е системно вече е издевателство над децата. "Аз съм те отгледал, живееш в моята къща, сега си ми длъжен. " Е, не работи така. Да отгледаш детето си не е нещо, което да се ползва като ултиматум от родителя след време, това не е услуга, която са ти направили и сега да си им длъжен. Да, човек трябва да помага на семейството си, но ти си човек на 22 години, тепърва ще се ориентираш и развиваш в живота. На тази възраст трябва да се фокусираш върху собственото си развитие, учене, работа, за да може един ден като имаш деца да не ги обвиняваш, че са безполезни, защото не ти плащат сметките. Да, има такива, които са финансово независими от гимназията, има и такива, които ги издържат докато не завършат университет. Всеки трябва да дава своя принос, но такива грозни обвинения от родител са меко казано недопустими, след като явно ти даваш всичко от себе си. Човек, който има високи очаквания за другите трябва да може и сам да ги покрие, а явно вашите са по-добри да сочат с пръст.

5.   Ами за мен родителите да длъжни, ако детето иска да учи да покриват разходите. Аз започнах работа след университета.
За съжаление всеки има различно виждане. Просто се опитай да си разпределяш добре разходите. Колко други деца има в къщата, явно на родителите им е трудно.

6.   Егоистът си ти. Щом живееш под покрива на родителите си, ще се съобразяваш с тях и техните правила. Ако не ти изнася, изнасяш се.

Естествено най-добре е да се разберете, защото семейството е сила и опора при проблем. Без да наведеш глава обаче няма как да стане. Именно тук проличава, че си егоист. Не може твоите искания да ги смяташ за равни с исканията на родителите ти. Ти си синът, а не бащата и затова трябва ти да отстъпиш.

7.   Все пак ти трябва и да си почиваш. Много е това да работиш на 13-14 часови смени.

8.   Защо да е егоист бе. Защото е купил торта за рождения ден на приятелката си ли бе. Или ще кажеш, че и на малките трябва да купува.
Ти нещо не си добре.
Най-добре за автора е да се изнесе на квартира и да си харчи парите както той си знае.
И родителите да не му цоцат парите.

9.   Да, егоист си. Много те търпят родителите ти. Ако беше в друга държава баща ти щеше да те изгони. Никъде другаде го няма това. Станеш ли на 18 - багажа. Живееш си в дома им като на хотел. Хем ти свиди да плащаш за квартира и искаш да си на аванта, хем с претенции. Изнеси се и си живей сам като кукувица.

10.   Изнеси се но вашите ще им секне кранчето. Ще е по-добре за теб. Плашат ли те момко с това. че ще си готвиш и чистиш. Не. нали. Ще си харчиш парите както ти си знаеш. Ще следваш. ще учиш. каквото искаш ще си правиш. ще работиш.