Споделена история от Семейство

Баба създава само проблеми в семейството ни.
Дядо почина преди няколко години и баба ми си живееше сама. Обаче миналата година й откриха перде на окото, по болници, операции и накрая татко каза, че ще я вземем у нас да я гледаме. Тя е на 82 години, но за възрастта си е доста дейна, макар и външно да не й личи. Има ужасен характер. Проблемът е, че с мама не се разбират особено, още от едно време. И откакто баба дойде у нас само прави забележки, включително и на мен, наговаря татко, че сме били мизерници, че не чистим, не знам какво си. Баща ми се обърна срещу нас и започна и той да прави забележки, досега живеехме мирно, спокойно, а откакто взехме да гледаме баба започнаха наистина раздорите. Примерно се кара на мама, че не готвила хубаво, онова не яла, това не яла. Мама беше направила лазаня, баба взе чинията й я изхвърли в коша като каза -“Ще ми дават да ям боклуци! ” и ето и от това започват скандали, казва на татко, че мама готвила боклуци, прави постоянно напук, пък и нищо не прави, по цял ден лежи или чете вестник, или пък седи пред блока на пейката с другите клюкарки и мърморят. Страх ме е да кажа на татко, да я откараме в старчески дом или да си ходи у тях, щото вече оздравя, няма проблеми. Татко я защитава, не дава лошо да се каже за нея. На другото отгоре баба има още 2 деца, те пък грам не се интересуват от нея, нито звънят, нито идват, нито нищо. Колкото повече остава вкъщи, толкова повече атмосферата се напряга.

Коментари

1.   Ето пример как една свекърва разваля семейство. Много често, дори да не е в дома наговаря сина си и вечната тема готвенето и подреждането, как снахата не струвала. Виждам доста свекърви да хвалят снахи, които нито готвят, нито подреждат, нито едно внуче им раждат, но спрямо усърдните снахи винаги има огромни претенции и не стрували. Дали да си ходи, или да е в дом, бабето трябва да е далеч от вас преди да е съсипала семейството ви, а тя точно това се опитва да направи.

2.   Според мен трябва двете с майка ти да говорите с баща ти.

3.   Здравей,

Ситуацията е много деликатна. Съвета ми към теб е да игнорираш на баба си изблиците на ярост. Като ще пробвам да ти обясня - представи си след огромен период от време, а именно след да кажем 30 години, че е възможно и твоята майка да има нужда от помощ. Представи си, че мъжа ти и децата ти не желаят да се грижат за нея. Няма ли да ти е ужасно болно? Да те постави някой да избираш между семейството, което си създала и семейството, което те е създало? Избора е ужасен, обичаш всички, сърцето ти се къса от мъка.

И сега си мислиш - да, ама моята майка е свястна и разбрана. Колкото и да ми е мъчно да го кажа, шанса майка ти, когато стане на годините на баба ти, да е куку, е доста голям. Сещам се като бях малка бабите ми ме гледаха - едната (майка на майка ми) по цяло лято, а другата (майка на баща ми) през учебно време - идваше в нас и готвеше, чистеше, надзираваше ни.

Баба ми от страната на баща ми почина, бог да я прости. Последните години бяха трудни с нея, не беше много с акъла си, но тя си беше тиха и кротка. Сега другата ми баба (да ми е жива и здрава) е на 85 години и малко е изперкала. Жал ми е, носталгия ме хваща, като я знам каква беше и как търчеше по нас по цяло лято, а сега трудно ходи, все недоволства, иска по цял ден някой да я гледа.

И двете ми баби като минаха 80 години и положението много се влоши, много се промениха. При моите познати положението е аналогично. Хората остаряват и започват да деградират, колкото и да ми е мъчно да го кажа. И не можеш да ги убедиш, че бъркат, започват да те обвиняват, че не си достатъчно зрял/а, та да им даваш акъли.

И пак се връщам на съвета си - баба ти няма да се промени. Баща ти е в ужасна ситуация. Съветвам теб и майка ти да постъпите разумно и просто да се научите да ѝ игнорирате забележките. Тя нама да разбере, че бърка, а има нужда от помощ на тези години. Със скандали само ще я нараните и обидите, без да има какъвто и да е положителен ефект. Чисто и просто - не си заслужава, бъдете разумните и големите хора, помагайте на близките си, колкото и да е трудно.

П. П. Относно майка ти, имай предвид, че отношенията снаха-свекърва са много сложни, тепърва ще го разбираш. Нормално е нещата там да са по-обтегнати.

П. П. 2 Освен проблемите с бабите ми, по същия път върви и моята свекърва, която е на 70 години. Нея ми е много по-трудно да я търпя, защото нямам милите спомени, които съм имала с бабите си.

Разбирам те и ти желая успех и търпение!

4.   Ами, така е- и ти като си се появила, обстановката се е напрегнала. Но никой не е искал да те изпрати в дом за ревящи бебета. Бабата, като нищо може да е с някакви съдови изменения, които предизвикват лош характер, стават сприхави, не си мерят приказката и т. н. Баща ти и майка ти, като възрастни, зрели хора, трябва да управляват ситуацията. Ти не знам защо пишеш тук.

5.   Семейството ти да я прати да живее в нейния си дом със човек, които да се грижи за нея, срециалист.

6.   Гама грешка баба ги щом е дейна си има къща операцията от перде е рутинна и трае 20 мин. Говорете с баща ти, ще си разбити семейството и о-, лошо ще става. Баба ти може да се обслужва сама. Не и с
ага те ядене всичко в средата на масата и ако иска да си взима каквото иска.

7.   Е какво да я правите все пак е на 82. Ще потърпите малко.

8.   Аз ако съм на мястото на баща ти и някои от семейството, няма значение майка, баба, жена, дете, си позволи в мое присъствие на изхвърли храна в коша ще го изхвърля заедно с парцалите на улицата, да си набавя храната от кофите за боклук. Проблемът не е в баба ти, а в баща ти че и позволява да ви се качва на главата. Човек трябва да знае кака да подхожда към всеки тип характер. При положение че баща ти цял живот познава баба ти и знае що за стока е (има си причина другите две деца да не и се обаждат), трябваше да и постави ясни условия и правила, още като я поканил да живее с вас. Раздор има защото и се обръща внимание на прищявките.

10.   Не ми прави чест да го кажа, но голяма част от възрастните са дърти, безполезни, вредни и ненужни активни дразнители.

11.   10, звучи като откритие: "възрастните са дърти"...
"Безполезни и ненужни" - да, и никога не са били... Те децата са им израснали и са се образовали ей-така - сами.
Дразнят се хората с лабилна психика.
В случая бих упрекнал сина като слабохарактерен. Ако не се усети навреме, като нищо може да остане да си готви с майка си истински специалитети.

12.   Ами тя е на 82. Как искате да разсъждава като младо момиче ли на тези години.

15.   от 10 до 11 - Казвам голяма част, не всички. Въпросът е, че бабата идва в техния дом и започва да командори и да всява раздор. Това, че си възрастен не ти дава правото да налагаш остарелите си разбирания за света и да се месиш в живота на хората. Че бащата е мекотело е ясно. Имам изключително висок праг на търпение към възрастни хора, но с годините ги виждам как една не-малка част се възползват от преклонната си възраст и мога да ги сравня с техни набори, които не действат по този начин.

16.   Е възрастни са какво да ги правиш. Кой знае колко живот им остава.