Споделена история от Семейство

Финанси
Как се справяте с месечния доход? Към края на месеца все не ми стигат парите, готвим предимно вкъщи, на ресторанти и заведения не ходим.
От какво може да се спести или номера е да се започне втора работа?

Коментари

1.   Добре се справям засега слава богу.

2.   Не виждам нещо странно, в България доходите ся ниски, около мен всички я карат от заплата до заплата-богатите са само във форумите и фейса. Разходите на хората са много индивидуални, за да има универсален съвет. Първо си анализирай приходите, прецени спрямо обяви и колеги къде си и има ли потенциал за по-висока заплата, също така, ако имате други приходи. Записвайте си всички разходи, вие си преценете от какво може да се откажете и си слагайте собствени граници, например за дрехи до 100 лв месечно.

3.   1. Още като вземеш заплата, спестявай поне 10% от дохода за "черни дни". В края на месеца, ако много закъсаш, може да ползваш от тях, но гледай да не ти става навик.
2. Да, втора работа. На мен от първата ми стигат парите, но с втората спестявам повече, за да събера по-бързо начална вноска за жилище.
3. Гледай да спестиш поне 3-4 месечни заплати за "черни дни", защото напоследък често виждам хора, загубили работа и дори в София трудно намират добра. А пък може да потрябва нова пералня или друго.

! Помислете за какво харчите и не ви трябва - например моя мъж всеки ден изпива 1-2 големи шишета студен чай, това са 90-180лв в месеца 250 за цигари чипсове... А са разходи, които можете да намалите. Само намерете кои са вашите неща.

!! Щом не ви стигат парите, помислете и да научите език/има безплатно уроци в нета или срещу 40 лв. на месец/ например.

4.   много бе всеки ден студен чай. Аз студен чай пия веднъж в месеца. не мога да си представя да пия студен чай всеки ден. То омръзва все едно и също. Не мога да спестявам.

Само не разбрах как езикът ще им помогне. То си е и разход. 40 лева на месец.

5.   Аз карам по добре познатата система 50/30/20. От нетния ми доход заделям:
1) 50% за нужди - наем/ипотека, сметки за ток, вода, телефон и тн, храна, транспорт (около 10-15% от бюджета)
2) 30% за желания - нещата, без които общо взето мога да мина, но са в графа “и аз съм човек” - абонаменти за фитнес/youtube и тн, почивки, ресторанти, джаджи, части за колата и тн.
3) 20% спестявам/инвестирам - тези пари още в началото на месеца ги заделям и забравям за тях. Живея с 80% от дохода си, другите инвестирам - основно в себе си. Ако имаш някакви кредити ги изплащай с част от тези пари.

Отделно си имам и авариен фонд, покриващ разходите ми за 6 месеца напред. Малко над 10 000 лв, които не ги бутам. Това е ликвиден капитал, който пипам само по спешност. Другото го инвестирам иначе инфлацията го изяжда лека полека. Има и друга врътка за аварийния фонд - инвестираш го и него някъде колкото да не ти седи в банката и да се обезценява и си вземаш кредитна карта, с условия за безлихвен кредит до 30 дена ако върнеш сумата - като ти потрябват пари спешно теглиш от картата и в рамките на 30 дена си обръщаш акциите или commodities в кеш и изплащаш кредита. Нещо, което не съм правил понеже не съм фен и потенциалната печалба от едни 10тина хиляди лева би била нищожна за подобни гимнастики, предвид че не знаеш кога и колко често ще ти потрябват подобни пари. Аз лично 3 пъти теглих от сметката си последната година.

6.   4, въпросът не е пиеш ли студен чай или не, а да си прегледаш и оптимизираш разходите. И като не спестяваш, какво правиш като се разболееш? Или ти се развали фурната / пералнята / хладилникът?

7.   Правиш си една калкулация на приходите и разходите, и виждаш и преценяваш какво може да се ограничи и подобри!

Има два варианта на подобряване:

1. Да увеличиш приходите си
2. Да намалиш разходите си

Освен това трябва да се събираш в разходите си и да отделяш средно около 10% на месец - да ги спестяваш!

Относно повишаването на приходите - да единият вариант е да се започне допълнителна работа, но трябва добре да се прецени каква ще е заетостта ти и ще можеш ли да издържиш!
Другият вариант е да си повишиш квалификацията и съответно да ти се повиши и заплатата. Като това включва и да си намериш по-добре платена работа.

Относно намаляването на разходите: за да ги следиш - може да записваш всичко и в края на месеца да анализираш и да прецениш от кое може да се спести!

Също така е важно и какво се пазарува и откъде. Примерно аз живея близо до Била и там има всекидневни промоции: значи меса купувам с по 2-3 лв намаление, сирене, кашкавали, сокове, бири и въобще много неща - също, като понякога намалението е 50%.
Купувам и по няколко броя неща, които ползвам, когато са намалени - примерно ползвам дезодорант от 8лв, а преди седмици го намалиха на 4, 80лв - купих си 10бр. - спестил съм 32лв.
Значи не съм ги смятал точно - но на месец спестяваме около 150-200лв само от това.

Друго - ако пушиш - е добре да спреш цигарите, ако живееш не много далече от работа - да ходиш пеша, и въобще правиш анализ и съкращаваш всички такива разходи!

И накрая - още по-ефективно е съчетаването на двата начина: да увеличиш приходите си, а същевремено да намалиш и разходите си!

8.   Така е. В последно време всичко много поскъпна. То само за храна на ден са минимум 30-40 лв на човек ако се храниш разнообразно и хубава храна. Особено плодове и зеленчуци ми се виждат доста скъпи, а те са допълнителна храна. Човек има и други разходи, сметки. То докато се обърнеш и вече си похарчил голяма част от парите, а един месец е много време. Винаги излизат и непредвидени разходи в месеца-лекарство, лекар, пътуване, излизане някъде, нещо се разваля и т. н.
Вината не е у вас. Просто доходите са ниски и не могат да стигнат за високите цени на всичко за 30 дни наред.
Като съвет: Аз лично почнах да следя за промоции и да купувам по голяма бройка от някои продукти, когато са намалени. Гледам доколкото може да купувам продукт от място, където го продават по-евтино дори да е малка разлика в цената.

9.   За съжаление мисля, че ще се появяват все повече такива теми на фона на това, че заемите/наемите са високи за обикновения човек и че инфлацията, която уж щеше да пада така и не пада.

А по у;лицата все още е пълно с коли за по 40-50 хиляди лева. Въпросът ми преди да мина към темата е - докога ще си траете и ще позволявате да ви мачкат и разни мутри или ИТ палячовци да живеят с по 7-8 бона на месец, а вие да се чудите как да изкарате??

По темата - ако има как свийте разходите за кола ако имате, за и цигари/алкохол, дрехи не си купувайте преоценени и от мола - по пазарите даже има евтини и хубави неща, така или иначе всички се правят в Китай и Турция, просто в мола е с 40% нагоре цената!

Втора работа - това не е за всеки, не всеки може да издържи 2 работи, но ако знаете език или имате някакво полезно умение може да давате 2-3 пъти седмично частни уроци(1 частен урок по език е поне 20 лева за час, час и нещо), ако сте млади може да гледате някое дете и т. н.

10.   Аз не спестявам. Като закъсам взимам заем и се оправям.
Слава богу имам съпруг, който ми помага. Без него няма да се оправя.

Ама май трябва и аз да заделям по някой лев.

11.   Колегата 50/30/20 се появи, нз какво трябва да стане, за да разбере, че подобна универсална формула няма как да работи.

12.   Към 9, българинът е овца и си трае. Аз се уверих в това и понеже не съм овца, която обича да я стрижат разни бг чорбаджии, заминах в чужбина. Като казвам това имай предвид, че съм излизаш на ВСЯКАКВИ протести последните 10 години - като започнеш от протестите през февруари 2013 срещу цените на тока. 10 години, не 10 дена. За 10 години разбрах, че българинът излиза само като му вземеш хляба и ракията от масата.
Съжалявам, но сред глупци не се живее и всеки умен човек тегли чертата в един момент и Ботев го казва навремето - Тежко, брате, се живее между глупци неразбрани. Багажът и Терминал 2.

13.   Вземи кредит, които да плащаш на малки вноски дълго време, така ще имаш пари, когато са ти нужни, което е правилното нещо.

14.   То остава и всеки ден по ресторанти да ядете, не знам какъв доход тогава трябва да имате. Поне 10 бона. Иначе в България каквото и да оравиш като си бачкатор си н дъното и няма изплуване. Сано затъваш или ходиш в чужбина, но вее и там пари няма. Пукнат лев не се спестява, тука не познават патите първо. Хилядарките за нищо ги нямат. Като имаш дом-вечния ренонт-за най-малкото 10 бона заминават. Кола-вечен ремонт. Здраве(уж осигурен) кихаш яко. Почивки - баснословни. Деца - непосилно, в България само богатите правят. Просто или ставаш бизнесмен или хващаш пътя някъде или кредити безкрай. 2 работа по колко часа ще работиш на ден. Като ти се скапе след 2 години здравр, зъби, като идеш да те лекуват по каса нищо не минава. Хилядарките дето спестиш ги даваш и пак никъде. Колко ще спестиш на месец? 200, 300 лв. На година. 3, 4 бона. Като се счупи нещо, като ти кажат колата за ремонт и хайде. Ти се стискай цяла година и карай на филии, хората около теб ще теглят кредити, ще рефинансират, бизнесмените ще крадат, ще почиват, празненства, банкети.

15.   3 е много прав, а. Преди си взимах кафе навън, сега спрях има и други неща, от които може да се спести

16.   Здравей,

Най-точно го е казал №7:

Увеличаваш приходите или намаляш разходите - друг вариант няма.

Всичко е толкова относително, че не знам откъде да започна. Колко човека и с какъв приход сте във вашето домакинство? Какви са ви неизменните разходи - наем, ипотека, средномесечни сметки? Казваш, че не излизате и ядете вкъщи - това ок, но какво ядете? Пиле с ориз или сьомга със синьо сирене? Досещаш се каква ще е разликата в цената. Прах за пране - какъв ползвате - обикновен прах или капсули? Кафе - да не би да сте с тези машини Долче Густо и капсули? Купете една еспресо машина за 100лв и още в края на първия месец ще сте я избили.

И така, виж от какво можеш да взимаш по-бюджетен вариант до докато измислите начин да си вдигнете доходите. В смисъл, можеш да пестиш от всичко, но ви съветвам да си подобрите по някакъв начин стандарта, по-горе са ви дали полезни съвети.

До тогава ти давам и следния съвет - разпределяне на доходите по седмици. Казваш си, че този месец ще изхарчиш 80%. От тези 80% вадиш разходите, от които пестене няма - кредит/наем, битови сметки. И така, останалата част от заплатата я разделяш за 4-те седмици от месеца. Остатъка ще е примерно около 50% от заплата и разделяш по 12-15% за всяка седмица и си следваш лимита. Ако седмица 2 изхарчиш повече, се ограничаваш в седмица 3 до докато не се възвърне баланса.

Между другото по американските филми е много разпространено да се прави месечен бюджет. Можете да се справите, стига да не сте четиричленно семейство с ипотека на редова заплата от 2000лв.

Успех!

17.   Да бе ще спестявам като скот. Ще харча колкото да ми стигат парите. А ако не ми стигат по-добре да увелича приходите си отколкото да живея като бедняк.
И кафе навън си позволявам понякога или нещо друго. Един път се живее. Купувам това, което ми душа иска. Как ще намаля разходите си просто ей така.
В смисъл обичам да си угаждам. Но не прекалено разбира се. И 100-150 лв. да им излиза нещо голяма работа.

18.   Допълнение. В смисъл купувам това, което искам без да мисля, че мога да го спестя. Аз и не купувам скъпи неща.