Споделена история от Семейство

Малко жилище
Здравейте, семейство сме с две деца момче и момиче. Жилището в което живеем е много малко 48кв. м.... Децата растат и става все по неудобно и тясно (няма място за нищо), а новите жилища и по-големи станаха безбожно скъпи и недостъпни за нас.... Как се справяте, имали и други такива като нас тук , моля дайте съвет. Много е изнервящо, че си тотално безпомощен.

Коментари

1.   Ами ние нямаме възможност да си купим жилище. Живеем на квартира от около 10 години.

2.   И ние сме така, затова и второ дете нямаме. Къде да го сложа и на мен ми дотегна от всичко, дори и не спим заедно с мъжа на едно легло.

3.   С теглене на ипотечен кредит и впоследствие продажба на по-малкото жилище.

4.   Помислете за по-голямо жилище, преместване под наем а това жилище да дадете под наем и съответно да доплащане от вас малка сума. Иначе примери много, живеехме 7 човека в 2 стаи и кухня, ужасно беше. Две бяха бебета. Спях м стаята на баба ми и дядо ми. Такава нещо в цивилизования свят не съществува.

5.   Направете компромис с локацията. Ние си взехме парцел в отдалечена местност, шофираме, но винаги има къде да паркираш, а децата ходят на училище с рейс. Когато има двор децата буквално използват стаята само за спане, повечето време са навън.

6.   С риск да прозвучи грубо, защо родихге 2 деза като нямате условия да ги гледате?
Или изобщо не помислихте, че един ден тези деца ще станат тийнеджъри и ще имат нужда от лично пространство?

7.   Всички сме израсли със 100 квадрата и собствена стая. Една приятелка живееше в гарсониера, спеше с родителите си и брат си в единствената стая. Кофти е, но какво да се прави.

8.   Жилище в София тристайно към 100 кв. с общи части 160000 евро (даже в по-крайни квартали, без гараж в цената). Да закръглим 320000 лева и да разиграем няколко сценария:

1)Ако имаш спестени 100000 лв, което са 31% от сумата, отваряш ипотечен калкулатор онлайн, при 2. 89% лихва и срок 20 години, сума 220000 лв, вноската е 1208 лв на месец. Но вноската няма как да ти е 50% от заплатата, а както финансистите съветват вноската да не ти е повече от 30% от дохода. Значи минимум 2416 - 3900 лв чиста заплата при 50% и 30% от дохода съответно

2)Ако нямаш особено спестени и имаш добра заплата и вземеш 300000 на кредит пак за 20 години, вноската ти е 1650 лв. Излиза, че трябва да изкарваш минимум 3300 лв, ако даваш половината или 5450 лв, ако даваш 30% от дохода си.

3)Ако имаш 200000 лв спестени и 5000 лв доход, теглиш 100000 лв кредит пак с вноска 1650 и плащаш 6. 6 години.

4)Ако изкарваш 5000 лв, хипотетично имаш 1200 лв разходи и спестяваш по средно 3800 лв на месец, за една година спестяваш по 45000 лв. Ами то, цените на жилищата се вдигат с по 20 000 евро на година последните 2 години, т. е все едно си работиш без пари цяла година спрямо цените на имотите. Т. е. ти не можеш да спестиш тази горница, която иначе трябва да вземеш на кредит, защото и да спестиш 100 000 за 3 години, след тези 3 години ще ти трябват още 100 000.

5)Теглиш 200 000 лв, 20 години, 1098 лв вноска и си взимаш двустаен малък някъде си. За което пак ти трябват 3000 лв месечен доход, че да стане. И си стоиш бездетен

6)Теглиш 200 000 лв, плащаш 30 години кредит 830 лв, даваш си 35-50% от заплатата, ако е 1660-2200 лв и се надяваш, че заплатата ти ще расте с инфлацията, най-лошият и масов случай. А, и трябва да имаш спестени 120 000, че иначе пак не стигат.

И сега, колко хора преди да купуват имат спестени 100-200 000 и имат и доход 3000-5000? Второ, не броим разходи по обзавеждане, вдигане на лихвите и тн., т. е тези пари въобще няма да са достатъчни.

Изводът за мен е, че нямаш ли доход поне 3000 лв не можеш въобще даже кредит да изтеглиш. А и да имаш доста спестени и 5000 лв доход пак с всички съпътстващи разходи, ще ти трябват 10 години, хоризонт, за който нямаш никаква сигурност.

За какви семейства и деца говорим и какво му е нормалното на пазара и цените. Хахаха много е нормално с 5000 лв доход и 200 000 лв спестени, пак да не можеш да си купиш 100 кв. жилище в някой по-хубав квартал на София и да го обзаведеш добре без да го изплащаш с десетилетия.
А всяко семейство, че да има дори едно дете, има нужда дори от едно по-скромно 3-стайно жилище и няма достъп до такова заради разни спекуланти.

9.   Може след време да потърсите нещо голямо.

10.   Имате прекалено много вещи. Ако искате по-широко -> провинцията.

11.   Продавате този, теглите още 30 000 евро заем и плащате 300 лв на месец вноска.

12.   Номер 6 станалото, станало. Какво вменяваш вина? Много хора са били така и продължават така да живеят, не се оплакват. Като нямаш палат, няма да правиш деца. Хубаво е човек да си прави сметката, но реално по 200 000 как се вадят? Вече е непосилно. Дори в провинцията в краен квартал панделка е по 100 000 лева, ремонт още толкова. Заплати минимални. Който си взел жилище взел. Сега е невъзможно.

13.   Не е удобно но е по-добре от кредит за половин милион. В краен случай бих дал малкия апартамент под наем и бих живял под наем в по-голям. В момента цените на наемите са ниски на фона на цените на имотите.

14.   Пригодете терасата за кухня, поне готвенето, а кухнята в стая.
Ако сте на хубаво място пък, можете да отдаване под наем, а вие да си наемете по- голямо жилище в по- отдалечен квартал докато си поемат пътя децата.
Ако са от различен пол децата, не допускат да спят повече в една стая.

15.   Ако апартаментът ви е на хубаво място(по близо до центъра на града) може да го продадете и да си купите по-голям в покрайнините.

Ако не ви достига някаква сума - ако е по-голяма - може да изтеглите ипотечен кредит за закупуване на жилище, а ако е по-малка - да вземете назаем от близки или приятели.

Ако никое от горепосочените не може да направите - ще изтърпите до порастването на децата!

Ние сме живяли 9 години в таванска стая - 4 човека, докато родителите ми съумяха да си купят голямо жилище. Да, беше много неудобно - но не сме умряли от това! Но след това всеки си имаше собствена стая! )))

17.   Продайте гарсониерата и си купете къща в близко село. Дори да се наложи да теглите кредит няма да е голям. Така ще имате пространство за децата и двор. Ако не ви мързи ще си отглеждате и храна, поне зеленчуци и плодове ще си имате.

18.   В теми за имане никой не му идва на акъла да доработва на няколко места, да печели доходи над заплатите си, искат да имат, но не и да се лишат от времето си.
Авторката ако наистина иска може да доработва нещо, ако и е нужно може да обяви в нета че иска да чисти жилища или гледане на чужди деца и ще намери клиенти, няколко клиенти да намери за почистване по веднъж седмично, да почиства след работа по няколко часа, ще печели повече от 600-800 лева допълнителни доходи на месец, не може само да седим и да искаме, трябват и действия за постигане на целите.
Аз примерно имам нужда от помощница в дома на майка ми 3-4 пъти месечно за по 2-3 часа, или общо за около 10 часа на месец, с удоволствие ще дам 160-200 лева на месец на усърдна жена да идва да пуска прахосмукачка и пералня и да избърше праха и т. н. в 60 кв жилище в което живее сам човек, но желаещи малко и не толкова надежни.