Споделена история от Семейство

Колко пари са нужни за едно дете?
С приятеля ми сме заедно от 2 години и съм бременна. Проблемът е че завърших тази година редовно, не съм работила, защото си търсих работа по специалността. Той изкарва добри пари, каза ми че ще се грижи за нас, но мен ме притеснява тази финансова несигурност и ситуацията като цяло. Живеем на квартира, плановете ни бяха съвсем други. Искахме да си намеря работа, да спестим за първоначална вноска, да си купим кола. Та горе долу колко пари са нужни на месец за отглеждане на едно дете, и първоначално за закупуване на най-необходимото?
Както и каква помощ от държавата ми се полага също така?

Коментари

1.   е сега не мога точно да кажа. но
Имаш право на еднократна помощ при раждане на дете. имаш право на детски.
Щом не си работила май имаш право на социална помощ. Навремето аз получавах 100 лева на месец.
Може би и на месечна помощ. Незнам питай социалните.

2.   Първоначално не много, стига да не се увлечеш по раждане в частна болница, маркови дрешки, които умаляват след 2 месеца и скъпи играчки. Съветвам те обаче да инвестираш в добра количка заради разбитите улици и хубаво креватче. Също те съветвам по време на майчинството, дори дистанционно, да учиш и да се развиваш, защото е много трудно с влизане в държавна детска градина и пр.

3.   Две и двеста, миличка. Може и всичките пари да не ти стигнат. Ако имате основните неща купени или дадени, нуждае се главно от любов и време. И много търпение и безсънни нощи понякога.

4.   Няколко стотин лева на месец. Няма да ви съборят.

5.   Може и малко и много. Трябва легло и количка. Памперсите не да много на месец има и евтини. Млякото е около 200 лв на месец, зависи от марката.
Малко дрешки. Има и втора ръка неща. Не ви трябват много пари, по- скоро е уморително и трудно, трябва много търпение за да гледаш дете.
За раждането също трябва някаква сума.

6.   Хубава детска количка, креватче добро, памперси, дрехи, не ти трябват много пари, важното е някои да отгледа детето, можеш да си намериш жена за това, ако желаеш да работиш докато детето поотрасне.

7.   Честито!

Ако детето е здраво минава направо без пари. Ако има проблем и милиони може да не ти стигнат. Раждането е без пари, ако си с осигуровки. Не се лъжи да плащаш на лекарите, ако си с нормална бременност без патология. Ако не кърмиш, излиза доста по-скъпо. След първия месец обаче адаптираните млека спокойно може да ги замениш или поне редуваш с разредено хубаво кисело мляко.

Аз в този момент се чудя на кого да подаря една количка и кошара. Използвани, избелели, изтънели, но спокойно още едно дете ще изкарат. Отделно продавам в продавалника едно столче за кола за 10 лева от месец и никой не се обажда. Него не го подарявам, защото е направо ново и в магазин е 190. Отделно половината дрешки за новородено ги хвърлих, защото и тях нямаше на кого. Дори на циганите предлагах. Все още имаме дънки за бременни, възглавници за кърмене... и никой. Лудост някаква. Явно хората са забогатели и после се оплакват колко скъпо им излизало.

В зависимост от общината имаш безвъзмездна помощ; поне 700-800 лв.

Единственият ти сериозен проблем, е че нямаш брак.

8.   Парите не може да се кажат това си зависи единствено от теб колко би била съгласна да похарчиш. Има хора които гледат бебе с 300 лв на месец, има и такива на които 3000 не им стигат месечно.
Колко ти се полага от държавата също няма как да кажем, това зависи от много факти на които трябва да отговараш. Но като безработна бременна без брак имаш право на еднократна помощ за бременност, пари които ще ти дадат 45 дни преди раждане, ако си кандидатствала преди това при социалните.
Човек в твоето положение първо трябва да се запише в бюро по труда за безработна още сега, колкото може по скоро, за да имаш натрупани месеци с доказателство че си "търсила усърдно работа", разбира се целта не е да намериш работа, а просто да можеш да отговаряш на изисквания на социалните, то е ясно че никой няма да наеме бременна за нов работник, дори и д те пратят на интервю казваш на работодателя че си бременна и той няма да те наеме по негово желание.
Когато навлезеш в шестия месец тръгваш при социалните да пишеш заявления за помощите които ти се полагат. Първо за помощтта за бременна, а в последствие за месечна помощ "майчинство" По новите закони ще ти дават една 1020лв във вид на помощи за оцеляването на теб и бебето ако бебето не е признато "баща неизвестен" и си регистрирана само ти на адреса, отделно може д аполучиш и помощ за наем на квартирата ако хазаина е съгласен, ако той плаща данък на дохода си от наем. Новият закон е че не може да оставят родител с бебе без доходи, и тъй като вече няма ГМД (75лв) по който номер едно е вземала 100лв, сега мимималната сума е 510 лв за едно лице, следователно ще ти дават поне 1020лв през първата година за теб и бебето, а за вътората какво ще стане ще разучиш правата си.

9.   Можеш да работиш и дистанционно от в къщи почасово.
Ако всичко е наред с бременността, за бебето основният хар0 ще е детската количка. Можете да му приходите легло като вземете само дюшека на първо време.
Но по- важното според мен е да не чакаш нещо по "специалността" а да хванеш нещо почасово и/или да се развиваш.
Не разбирам жените, които приемат бременността си едва ли не като болест. Поради изключително тежка бременностт бях през цялото време в патология- от болничното легло учен и работих.
Ако не беше това, сигурно щях да откача вързана на системи.
Четох и друга вчера (ако не си същата) добре, че 10 пъти повтори, 0е е бременна, пък много я дразнят свекървата и, че вместо да се въртят на пета и казват истини, пък тя толкова бременна... Аман!

10.   Леле, докъде стигнахме!!!! Да се чуди дали да ражда или не, колко ще струва, какви помощи ще получава... 3. 00 лв струва, 3. 00 -презерватива... предпазвайте се и не раждате, бах мама му!!!

11.   До 10 не сме стигнали от сега доста бедни българи са в положението на авторката, от над 25 години е така!
Как според теб се гледа деца с българска минимална заплата?

12.   така караме по същество -малко дрехи, защото се израстват бързо. Ако имаш и мн приятели и близки с подаръци, да внимават какво ти дават, да не се окажеш като мен с 5 одиала и 3 комплекта чаршафи. Млякото около 200 лв, бибероните комплект за новородено бебе вървят около 100 лв, 2 хубави залъгалки 20, памперси има и по 20 лв пакета зависи от къде го вземаш. Количка на старо до 100 лв но аз бих ти казала да вземеш нещо по скъпо дори и да е втора ръка -400-450 лв. Кошара тип 2 етажна -100-120 лв. После столче за кола около 200 най евтините. козметика... не взимай коя да е.. има мн отрови, забрави Бочко. мокри кърпи-2, 50-3. 00 лв. после пюренца. Ако е болно медикаменти. Триколка-около 200. дрънкалки, проходилка. Подложки за преповиване-7 -8 лв са 10 бр. Прах за пране... много зависи. Препарат за бебешки съдове. четки за миене на шишетата. Мога да цитирам още неща, но мисля че това е главното. Бархетни и тензухени пелени поне 20 лв си приготви Люлка шезлонг -екстра е но много облекчава- поне 150-160 лв. Столче за хранене-също толкова. лъжичка, купа за пюретата. Лигавници.

14.   11 аз само исках дете, бях със 600 лв заплата, повечето неща бяха втора ръка. Не съм се чудела, но определено с повече пари е по- лесно. Сега взимам поне три пъти повече, но и за месеца не ми стига заплатата. Е, преди да родя имах спестени пари, сега нямам такива, въпреки по- високите доходи, не ми остава нищо, но може би аз харча повече.
Човек ако иска дете, ще се справи и ще намери начини за всичко. Едно дете все ще се изгледа, поне. Аз имам две, вече съм на 33 г и на тази възраст ми е късно, ако раждам първо дете.

15.   12 без много от нещата може. Повечето бебета до мен изкараха без проходилки. Препарат за бебешки шишета не е необходим. И без столче може, може и без триколка, само с комбинирана количка. Е, то много от нещата може и без тях. Всеки си избира какво да си купи, на пазара има много неща, които се оказват излишни. Шишетата може да се стерилизират в микровълновата. Даже, ако има кърма е най- добре. Пюрета може и вкъщи да прави също, ако и се занимава, със сигурност имат различен вкус от купените, дето са направени преди детето да се роди.

16.   10 българките си я правят сметката, на другите етноси им е все тая, но за тях има всякакви помощи. А на нас дето работим, нищо, щото нашите деца не заслужават 50 лв семейни, но за циг... та може, може повече.

17.   14, абсолютно е така. Човек ако иска дете, ще има въпреки ниски доходи. Познавам хора с над 7000 заедно и се чудят ще им стигнело ли изобщо за дете, хора се справят с много по-малко, но всичко това са оправдания. Някои се чудят ще им стигне ли за дете, докато си купуват маркови дрехи, часовници, обувки, чанти, бижута, пътуват, телефони, сменят коли, дестинации. В главата ти трябва да има само отговора искаш ли дете или не. Ако искаш, пари се печелят, днес си с 600, утре с 2600, ако не искаш: няма лошо, не е речено всеки да има дете, но парите не са решаващ фактор дори да си сама майка с нисък доход, има начини за справяне.

18.   Да, млякото е скъпо но не е задължително бебето да се храни с него. Може майка му да има кърма.

Гадно е че навремето нямах кърма и не можех да си кърмя бебето.

19.   Съгласна номер 17. Пари се изкарват.
Детето е стимул човек да се бори да изкарва повече пари.

20.   До 10 - Не обвинявай хората, че не искат да гледат деца, когато едвам и себе си не могат да гледат. Едно време на слео, поне хранта и топлото си знаел, откдъе ще дойдат. Днес? Ако няма кинти - ще умреш ГЛАДЕН И ОТ СТУД... и на никого няма да му пука...