Споделена история от Семейство

Ти си нищо без мен - от мама
Здравейте, аз съм млада жена към края на 20-те си години. Имам дете и живея с родители си и работя. Аз плащам сметки и купувам храна, а нашите правят подобрения вкъщи. Ако са искали пари винаги съм давала. Тези дни чух тежки обиди от сорта, че без тях аз няма да се оправя ако си заминат и аз нищо няма да постигна в случая. Мен много ме заболя, защото си дават от парите и винаги съм купувала. Никога не съм натривала нос, че правя това за тях, но докато тя парадира какво подобрение е направила. Благодарна съм, но в повече ми идва това, че с моята заплата нищо няма да направя и нищо н правя и какво съм била давала за подобрения... А всъщност аз почти нищо не знам купувам за себе си, а съм млада жена. Гледам да давам винаги. Имате ли подобни случаи при вас и как се справят?

Коментари

1.   Не, нямам подобен случай, но понеже съм родител, ще ти разтълкувам какво има предвид майка ти. Те се притесняват за теб, биха искали да имаш щастлив семеен живот с мъж, с когото да си дърпате собствените проблеми. Те не искат да си им на главата, може и да се срамуват, че си без мъж и вероятно, биха предпочели да получават някаква помощ, вместо да те обикалят теб и детето. Да не забравяме, че вероятно ти предстои връзка и може би и друго дете. Ето от това искат да се отърват. Това, че плащаш храна и нищо не ти остава да си купиш нещо, не е цялата картинка на живота. Мисля, че и сама може да се сетиш, дали щеше да имаш къде да живееш, да легнеш, да си сготвиш и т. н. И за съжаление, "подобренията" са скъпи. Моят съвете е да се възползваш да си повишиш квалификацията, образованието и т. н за да си по-конкурентан ана пазара на труда, за да се развиваш.
За съжаление, има родители, които са доста простовати и нямат спирка на езика си.

2.   С родители идиоти в България е пълно. Тук има безбройно много истории на първобитни същества, които незнайно как са се възпроизвели. Даже е учудващо как още са живи такива.

3.   Малко объркано си го написала!

А къде е мъжът ти?

Майка ти ли ти прави такива изречения?

Дори и тя да ти казва такова нещо, тя ти е родител и нямаш право да й се сърдиш!
Навярно е недоволна нещо от теб по други причини и просто сега й е избило.

Не се вживявай толкова, а гледай да се разбираш с родителите си!

4.   Справянето се случва на квартира с истинска самостоятелност! Докато си наврян под нечий покрив се налага да търпиш собственика и да му прощаваш!!!
Не знам, защо се опитваш да ни убедиш че ти храниш родителите си от както живееш с тях, а те само правели подобрения в собствения си дом и за себе си, но някак си кухо звучи.
Тези думи, които са те обидили, не са казани ей така вместо добро утро, като ги вадиш от контекста на разговора ви и прикриваш причината да бъдат изказани, ние като читатели само си фантазираме кой знае как с се държала/изказала за да ти отговорят по такъв начин.

5.   Виж сега тежки думи могат да се чуят от родители във всяко семейство, но има много по-сериозни неща от това като зависимости, побои, отсъстващи цял живот родители и т. н. Изнесли се от тях, ако искаш да си по-независима. Думите са нищо, гледай действията на хората. Още си млада и реагираш твърде емоционално.

6.   Старата максима гласи, че две поколения под един покрив не виреят. И не случайно са го казали хората. Многократно е доказано в практиката. Сама се сещай какво е решението.

7.   Майка ми винаги ми се обажда само да иска - пари, внимание, грижи, и винаги ми натяква как не си заслужавало човек да има деца.

Отдавна нямам майка аз, още от дете се оправям сама и само поддържам повърхностна връзка с нея.

8.   Не им слушай глупостите. Типични токсични български родители.
Как се държат с детето то, подвикват ли му?
Събери пари и мисли как да живееш самостоятелно. 3 поколения заедно е било преди 100 г. Не го мисли, дистанцирай се и уважаван, но не позволявай да ти влиаят.

9.   А къде е бащата на детето? Ако е жив, плаща ли издръжка?
Трябва да се изнесеш. Не е полезно нито за теб, нито за детето. Сама искаш да си зависима, а се цупиш. Казала ти го е в смисъл, че сама жена с дете щеше да ти е трудно без подкрепа.

10.   Правилото е такова: живееш ли в чужд дом (дори и да е родния ти) - съобразяваш се и търпиш всичко, което собствениците си мислят, правят или налагат като правила.
Живееш ли в собствен дом - ти определяш правилата.
Това е! Много е просто...

11.   Как така към края на 20 си години.
Толкова млада и имаш дете.
Ами родителите ти донякъде са прави ако един ден ги няма трябва да можеш да се оправиш и без тях. Трябва да си самостоятелна.

12.   1. Не си млада - била си таква преди 10 години.
2. Майка ти е права. Нали всичките жени сте силни и независими? Ами бъди силна и независима. Изнеси се, плащай си сметките сама, храната, готви си, грижи се за цялата къща/домакинство, работи, води детето си по градини/учреждения, прави си ремонтите и подобренията. Остави хората да се наслаждават на старините си на спокойствие. Детето си е твоя, не тяхна грижа. Ако имат желание ще ти помагат, ако не - да си мислилила навреме.

Истината е че не можеш да се оправиш сама. Много ти е лесно - прибираш се от работа, уж уморена но вкъщи ти е чисто, сготвено, напазарувано. Ти имаш ли въобще идея, че едно пазаруване (за седмицата) отнема поне 60 минути, и то ако имаш автомобил? Че едно готвене/почистване след това е пак толкова - 30-40 минути? Че това го правиш по 2 пъти на ден. Храната на един човек е поне 300 лева месечно, и то без да е нещо луксозно. Ти даваш ли 1200 леа за храна месечно? Плащаш ли 500 лева сметки (минумим) за всички в домакинство? Кой ти води детето на градин/ако се наложи/ако е болно? Кола имаш ли, данъци плащаш ли?

Трябва да им целуваш краката на тия хора, но живота сам ще те научи заминат ли си. Че една сама жена не става за нищо, не може една хлебарка/мишка да хване сама. Всички сте силни и независими, докато не дойде Торбалан. После ревете в бегемама или сподели.

Пиша за да те посоча с пръст - мъжете да стоят далече от мамите като тебе, да си знаят какъв камък ги чака. Вечно мрънкащи, оплакващи се, неоценяващи, и неблагодарни. Но пък с претенци!

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

13.   По принцип този който парадира с това какво е дал той не е прав би трябвало да те питат дали си искала нещо да ти дадат, а не да ти двата това което те искат ако пък искат да ти двата нещо без ти да си го искала нямат право да кажат и дума защотото тогава изпадат в дребнавост като започнат да смятат кой колко е дал :) кажи аз като бял малка не ви ли давах радост щастие и т. Нт

14.   Ами родителите ти са прави.
Трябва да си самостоятелна.
Какво очакваш цял живот да ти помагат ли а ти само да внасяш някакви суми за подобрения.

15.   Съгласна съм с номер 12.
Трябва да си благодарна на родителите си.
Дори и да помагаш с нещо те правят много повече.
Все пак имаш дете а детето е твоя отговорност.
За 20 годишна трябва да си много по-самостоятелна.

Те много ти помагат но един ден няма да ги има. Така че трябва да си самостоятелна.

16.   Независимо какво мислиш, трябва да имаш някакъв период, примерно 5 години, през който да живее самостоятелно и отделено от родителите си. Това е здравословно и за теб и за тях. Колкото и жестоко да смяташ че е, ако ги останиш сами.. Всъщност това май са оправдания в твоята глава, за да не се отделиш от тях.
Ако те са що-годе здрави и могат да се грижат един за друг - време си е да отидеш на квартира. Достатъчно е да се чувате от време на време и да им ходиш на гости понякога.
В крайна сметка, целта на родителите е да отгледат децата си така, че да нямат нужда от тях за живота напред.

17.   Да, и за теб авторке ще е по -добре. Да си на квартира.
Не ти мисля лошото. Просто го казвам като твоя по-голяма кака.
Аз не съм самостоятелна и това много ми тежи. Не ставай като мен бъди оправна в живота. Моля те.

18.   Авторке, уточни какво точно значи, цитирам:

"аз съм млада жена към края на 20-те си години"

Защото част от хората са го разбрали, че си на 20г, а аз примерно го разбирам, че си на 28-29г.

19.   Да уточни моля те.