Споделена история от Други

Защо никой в днешно време не прави такива филми?
Здровейте, не виждам съвременен аналог на например старите филми от Холивуд от средата на миналия век като film noir като Жената на прозореца, Двойна Застраховка, Казабланка, Гражданинът Кейн и пр. Но не само това, от онова време и мюзикълите са супер. Например където Джийн Кели танцува с Джери от Том и Джери. Или една сцена "The Polla Dot Polka" - в Гугъл на Ютуб видеото с червените неонови кръгове. Изгледайте докрай, в една сцена прилича малко на ефектите във филма Трон, всичко е направено без компютри. Филмът иначе е The Gang's All Here (1943).

Сега като чуеш мюзикъл и се сещаш за лигава боза с любовна история дето някакви пеят. А преди много години мюзикълите са били като колекция от забавни номера и таланти - като България търси талант във филмова версия. Не само певци, но и комици, жени-каучук, имитатори, танцьори. Сюжетът не е бил водещият, а самата феерия и разнообразни таланти. И самите филми имат сцени, които са като от приказка. Всичко рисувано на ръка. Сега с толкова компютри се създават глупави мюзикълчета, а защо никой не прави такива пищни филми които имат сцени като да си на халюциогени? Например жените с цигулки с неонови лампи, които образуват една огромна фигура на цигулка в един филм на режисьорът Busby Berkeley.

Или пък невероятната пластичност на Ross Sisters от филма Broadway Rhytm (1944)?

Коментари

1.   Правят се мюзикъли... само че в Индия, повечето им филми са такива.
На Запад не е популярен жанр и няма финансова причина да правят такива често.
Film noir има колкото, потърси в гугъл... май че ги водят neo noir. Това са криминалета жанрово всъщност, просто са по-мрачни.

2.   Аз като чуя мюзикъл се сещам за Чикаго, Хамилтън, Фантомът от операта, Уестсайдска история.
Ти ме връщаш 100-200 години назад. Това, което описваш като мюзикъл. е по-скоро цирк, характерен за 1800 някъде. Киното отдавна не е черно-бяло.

4.   Защото всяко нещо идва и се прави в своето време!

Все едно да питаш: сега защо не пътуваме между градовете с каруци?

5.   2 тия са някакви бози, които ги изреди. Трябва да си жена или някой гей да се кефиш на Уестсайдска история и Чикаго.

6.   5, а на какво да се кефим? На неща отпреди 100- 200 години? Никога не си ги гледал, нали?
Живея в бъдещето, а ти?

8.   Просто живеем съвременен живот, хората искат актуални неща, писнало им е да им показват древни неща, искат да живеят със сегашната мода, прави са, защото така остава отпечатък от сегашния момент за бъдещето.

10.   6 Чикаго е сигурно на 20 години. Където 20 там и 100. Ако живееш в бъдещето няма да гледаш и филми от преди 15-20 години.

11.   Сега, трябва да се вземат предвид следните неща.

Първо 20те години на хх век- Европа и света ближат раните си от опостушителната велика война, която буквално погубва младежта на цяло едно поколение (родените през 1880-90). 1919 пък испанския грип погубва още милиони. След такива бедствия, на хората им писва от мизерията и търсенето на всякакви развлечения започва да нараства. От друга страна, разпада на големите империи ражда нов политически строй - либерална демокрация, която поощрява всичко това. В Берлин се създава UFA Film Studios, първоизточника на Холивуд, които, пак с благословията и подкрепата на държавата се развихрят и започват да създават шедьоври като Метрополис и други. Допълнително, техническия прогрес и електрификацията допринася за продукции, от които тогавашните хора онемяват. Изкуството също е в подем понеже всеки е жаден за удоволствия и разврат след войната и епидемиите.

След втората световна война, това горе долу се повтаря, само че отвъд Атлантика, където Холивуд, попивайки от Ноу хау-то на UFA започва да прави продукции, съобразени с американския начин на живот, които експортира по света с цел да опази демокрацията и да попречи на комунизма да се развие културно. Това продължава докъм 90те години, когато световния икономически ред става подчинен на финансовите пазари и започва да се търси бърза печалба и да се бълват много продукции, които да носят бокс офис приходи с цел повишаване на цената на акциите на филмовите студия. Сам се сещаш, че когато се гони оптимизация на разходите и бърза печалба, читав сценарии трудно се пише, понеже това е творчески процес и изисква време.

Това е финансовия аспект на нещата, разбира се има и културен такъв - хората станаха лениви и презадоволени, не са изпитвали истински неволи като тежки епидемии и войни и просто не търсят силни сценарии и продукции. Достатъчно им е да пуснат нетфликс след работа и да зяпат екрана.

12.   10, по-добре от преди 20 години, отколкото преди 100 като теб. Спирай тока, нета, тв-то и живей като преди 100- 200 години.

13.   12 ти като мислиш за бъдещето какво правиш за да предотврати промяната на климата и замърсяването? Защото аз вече почти не използвам самолети.

Но пък онези отгоре си летят с частните самолети. Искат да ни накарат да купуваме електрически коли, а те с частните самолети насам-натам за шопинг?

Аз изчислих и дори с масова авиокомпания като Уиз Еър полет отиване и връщане хаби толкова гориво на човек колкото колата ми сигурно за година.

Но не, дайте да премахнем колите и печките на дърва и въглища, пък никой не се замисля, че самолетите постоянно ръсят керосин. Но био веган бургерите ще оправят света.

14.   13, че ти летиш всеки ден ли? Баровец.
Живей в бункер.