Споделена история от Семейство

Когато родителите имат любимо дете
Какви са вашите наблюдения над този феномен? Смятате ли, че родителите наистина обичат децата си поравно или ги делят? Вие, самите имате ли подобни преживявания?

Коментари

1.   Като човек бил и в двете ситуации ще кажа, че всеки човек е нормално да се обича различно!

Като бях дете, баща ми имаше повече слабост към мен, а майка ми към брат ми. Но това по никакъв начин не е било проблем!
А като възрастни, вече беше без значение, защото всички се обичахме и уважавахме!
(Бог да ги прости, родителите ми! )

Аз също имам слабост повече към едното си дете, защото по ми допада като човек и като характер! Но никога не съм ги делил, нито съм показвал различно отношение - възпитавах ги строго, но с много любов! И двете ми деца и досега много ме обичат и уважават, и дори имат респект от мен! Примерно едното пуши, но никога не си е позволявало да запали цигара пред мен! (Въпреки, че е вече над 30г. )

Това е моят личен опит по въпроса, но по принцип този въпрос си е строго индивидуален!

2.   Аз не бих казала, че обичам едно от децата ми повече, но някак си малкото ми е по- мъничко и не знам дали ми е по- любимо, не гледам на тях по този начин. Бих направила всичко и за двете ми деца.

3.   Деца се делят несъзнателно, обикновенно едно от децата е по хитро и умно, манипулира родителите, казва им това, което искат да чуят, иска си вещи по хитър начин и ги получава, затова остава най малко засегнато от родителски гняв.
Та по принцип не родителите делят децата си, а децата са различни, имат различно иво на хитрост.

4.   Така беше при майка ми и брат ѝ - тя бъхтеше, работеше, учеше, влачеше всичко на гърба си, а той пълен хрантутник-грандоман, който получаваше всичко даром, защото беше любимецът на баба ми.

5.   Предпочитано дете е това със някакъв проблем, но кое дете има успешен живот зависи от това как ще се ориентира в живота, индивидуално е.

6.   Да, някои наистина си делят децата. Моите родителите са точно такива и когато един ден стана майка и дай Боже имам две деца, в никакъв случай няма да се държа по същия начин с децата си. Ограничавали са ме, забранявали са ми, до ден днешен се месят в живота ми, отнасят се както си искат, в повечето случаи с лошо към мен, докато от сестра ми сякаш имат страх, не смеят тон да ѝ повишат. Винаги са загрижени как се чувства, никаква намеса в живота ѝ, подкрепа във всяко нещо и какво ли още не. Наскоро ми попадна една статия във фб точно по тая тема, говореше се, че немалко родители си делят децата...

7.   Аз имам слабост към сина си повече.. Мисля, че ги обичам еднакво и се старая да не показвам, ама се усеща въпреки всичко. Просто са толкова различни. Дъщеря ми ми къса нервите, само ме ядосва и върши простии, не иска да учи, отговаря ми, и само проблеми. По-малкия е синът ми и той не е ангел, но е разумен и кротък още. от малък и не. ми създава никакви ядове. Та с него съм доста по-мека защото ми носи радост, гордост и спокойствие. Не е правилно ама така се чувствам. Полагам грижи и давам еднакво и на двамата, но пак се усеща че той ми е любимец.

8.   Да има естествено родители, които делят децата си.

10.   Според степента на разлика в отношението спрямо децата, нещата могат да бъдат и симптом за патология, потърси в Гугъл за "golden child syndrome".

11.   Мойте родители бяха така. Даваха мило и драго за сестра ми, а аз опъвах на 10 фронта. Накрая, тя получи апартамент в центъра на родният ни град, а аз пих една студена вода. Нищо, че съм с две деца, а тя няма нито едно.

12.   О да, аз съм това ощетеното дете. Затова не искам и няма да помагам на родителите си колкото и да не е редно това. Човек на крайностите съм, но това не мога да го преглътна, да не са го допускали, големи хора са, време са имали да си поправят грешките.

13.   Гадно е разбира се когато делят.

14.   В не малка част от семействата има деление на децата въпреки, че родителите обикновенно отричат. При нас със сестра ми също има деление и то очевидно. На мен не ми е приятно и за това съм взел живота си в ръце, отдалечих се от всички роднински проблеми, гледам си семейството и не се занимавам с глупости.

15.   Майка ми дели мен и сестра ми, определено.
И това го приписвам на факта, че на нея ѝ се е случвало същото с нейните родители - те обичаха много по-малката си дъщеря, а на нея постоянно ѝ правеха забележка (с причина - беше женена за абсолютен насилник, от който трябваше да се махне много отдавна).

Та тя винаги ни е деляла със сестра ми.
На нея две сватби ѝ направи, къща ѝ даде, квартири им плащаше с мъжа ѝ, бизнес ѝ прави два пъти, издържа я в продължение на години, не ѝ мрънка за това колко пари ѝ е профукала за какво ли не. Шофьорски курсове започна, но не успя да ги изкара, едва си завърши средното образование с триста зора... все не може да си намери работа, а въпреки това е на мама прелестното момиченце и всичко прави за нея.

Каква е ситуацията при мен? Ами аз съм по-голямата дъщеря и явно не съм толкова интересна. Проста висшистка с хубава професия, собствен бизнес изграден с много труд и нулева подкрепа, с връзка от вече 13 години, семейно съжителство със страхотен интелигентен човек (и двамата не искаме сватба, така ни е добре), много хобита и т. н. Скучнярка. Обажда ми се веднъж на няколко месеца, обикновено за да ме занимава с някоя семейна драма или да ме покани на някой празник.
И още нещо ще ти споделя, за да схванеш точно за какво говоря.
Преди няколко години ме съкратиха от работа и я помолих в даден момент за малък ЗАЕМ, за да мога да си покрия сметки - нещо от типа на 100-150 лева. Отказа ми категорично и ми се развика да си намеря работа. Добре, че живеех вече с партньора си в онзи момент и реално той ми помогна да се оправя с парите тогава.
И в същото време, в което аз се чудех какво да правя и бях изпаднала в тежко положение - буквално бях съсипана от липсата на работа (работя от 13-годишна, за да помагам на семейството си, не бях преставала оттогава и ми дойде като шок това съкращение), тя направи нов бизнес на сестра ми с нейния мъж и им плащаше квартирата.
А колко пъти пък се е опитвала да изкара пред другите мен неудачница, а сестра ми - супер успял човек, просто не бих могла да преброя.
Та майчина любов не съм видяла много, да ти кажа. :)
Виж, сестра ми не може да каже същото - дундуркано, гледано като изписано яйце, бе значение какво направи и какво се случва.
Още много неща мога да ви разкажа, но ще са прекалено сурови за аудиторията.

Въпреки това, след всичко преживяно - да, определено смятам, че родителите с травми обичат децата си различно и не се държат нормално в много ситуации. Истински зрелите родители, готови да имат деца и да ги обичат, не ги делят.
Просто майка ми не е била готова да стане майка според мен, но винаги все пак ще ѝ бъда благодарна за това, че ми е дала живот и ми е позволила да си извървя пътя на тази земя. Не мога да искам нищо от нея насила.

Ако в момента преминаваш през ситуация като моята, просто дишай и си прави онова, което е най-добре за теб. Не се жертвай за одобрението на родителите си, не се моли за вниманието им. Просто бъди себе си, живей добре, грижи се за себе си и това да се развиваш. Нека те си правят своите избори, ти направи своя отделно. Можеш да контролираш само своето поведение и реакции, не и техните.