Споделена история от Семейство

При семейните почивки кой и какво плаща?
Какво условно е прието да плаща мъжа и жената при семейни почивки с деца? Повечето хора, които познавам мъжете плащат хотелите за храната се уговарят кой какво, но като цяло нощувките. Аз и още няколко случая около мен мъжът настоява делене под конец?

Коментари

1.   Ужас,

Аз като мъж с жена, две деца и често родителите и плащам всичко.
Вкъщи също аз плащам всичко, режийни, услуги, храна, медицински грижи, лекарства, частни уроци и и и...

Според мен едно семейство не може да съществува с цел общ стремеж и градивност с разделени бюджети.

Жена ми пък спестява и инвестира, следователно винаги имаме пари когато аз вече нямам :).

Шута на този "мЪж" и да го няма, намери си някой, който ще се грижи за семейството си.

Мъж без пари го обича само майка му!!!!

2.   Вече всяка второ тема е за прословутите почивки.
Сега …. За мен почивката е допустима, когато нямате лизинги, кредити, когато имате достатъчно за да отделите за такава. Всичко друго е изхвърляне, което няма да завърши добре във времето.

3.   Той плаща за всичко. Аз гледам да не влизаме в глупави харчове, зй да не го натоварвам излишно.

4.   Ние също ги делим, за нощувките. Пътните разходи са за мъжа. Тази година бяхме на екскурзия, беше подарък и я платих аз, хубаво беше, но мъжа ми се изпразни на подаръка ми, подарих я за Коледа, каза че съм му развалила празниците хаха.
Не мисля, че е лошо мъжа да заведе семейството на почивка, за негова сметка, ако има възможност или поне да плаща другите разходи, но всеки решава. За съжаление заплатите са ниски и се налага да делим, а почивките са доста скъпи вече.

5.   Такива дето искат делене под конец... по-добре без тях.

6.   Със съпруга ми сме заедно от 12 години, не мога да си представя дори колко бихме си услужнили живота ако нон-стоп се разбираме кой какво плаща. Нощувките за почивки все аз плащам, защото аз ги запазвам, той мрази да се занимава с хотели и организация.

7.   Моят мъж плаща всичко. Под всичко, разбирайте целия престой. Не че аз нямам желание, напротив, в началото много спорехме по този въпрос. Но той излиза с аргумента - какъв мъж съм, ако не мога да се погрижа за жена си? Това важи и за заведения, ресторанти. Аз купувам храната вкъщи, но основните семейни разходи ги поема той по собствена инициатива. Отварям огромна скоба, че е руснак. При тях манталитетът е такъв, чувстват се унизени ако жената плаща

8.   Редно е да плаща този, който е с по-високи доходи :) А още по-редно е семейната каса да е обща, но откакто заплатите се получават по банков път, всеки си има свой фонд за харчене.

9.   Аз като жена не плащам нищо.

10.   Семейна почивка - взимате пари от общият ви бюджет

11.   Ние сме двойка без деца. Плащаме и двамата. Макар, че той/мъжът/ е с доста по солидни доходи. Не смятаме до стотинка. Общо взето Ако единият е платил хотела, другият плаща горивото/билетите, други сметки по заведения, атракции и т. н. Както се случи.

12.   Мъжът ти те приема за пълноценна и равна част от семейството, за доверен приятел и спътник в живота, което само може да те радва. Съвсем естествено е да те оценява, когато и ти допринасяш за вашите отношения и преживявания, и че благодарение на дружните ви усилия цари взаимност помежду ви.

- Кифлоприземител

13.   Какво значи "кой плаща"? Хора, аз съм женен от 20 години и не си спомням жена ми и аз да сме говорили кой е платил това или онова. Ние сме семейство, едно цяло. Има нещо, което се нарича "семеен бюджет". Ако всеки почне да се изтъква с това как той плащал, а другият - не, за какво семейство говорим?

По въпроса - различно. Веднъж аз, веднъж тя.

14.   Н 12, да мъжът и я приема за "колега".

15.   Много сте ми странни с това делене!

Това не е семейство за мен, щом нямате общ бюджет!

В моето семейсто винаги сме имали и имаме общи финанси!

Така, че такова делене - НЯМА!
Разходите се плащат от сейния бюджет.

Всичко се управлява много просто: като вземем заплати, всеки си оставя някаква сума за лични разходи за месеца, а останалото се внася в общата каса. От нея внасяме около 1000лв в банковата ни сметка - защото пазаруваме с банкова карта - по удобно е. А остатъкът го прибираме в един плик. И така.

Когато трябва да се купи нещо по съществено(или в случая да се отиде на почивка) - вземаме от останалите пари.
Ако на някой по някаква причина му се наложи допълнителен разход - взема от заделените пари.

Ние сме скромни хора и имаме финансова дисциплина: не пушим, не играем хазарт, не даваме пари за излишни неща и без усилие спестяваме, остават ни пари. - въпреки, че вземаме ниски заплати - общо около 2000лв.

16.   Не ходим по почивки..

17.   Не звучи добре това "под конец", все поравно, до стотинка, да не се мине.. Това не е отношение на мъж към жената до него, а удобна временна женичка, на чийто гръб да си спестява и да не влиза в разход, а всъщност си я презира.

Аз не бих си мълчала и не бих живяла с такъв човек. Чак толкова да не заслужава една жена си е обида.

Дай малко повече информация - как разпределяте бюджета по принцип. Деца имате ли и какво поема по тях? Подаръци получаваш ли, с повод и без? Излизате ли често, или настоява от работа-вкъщи, че по-евтино? Прави ли грозни коментари, когато ти си купуваш нещо за себе си?

18.   Няма правила. Точно както във всяко семейство е различно в ежедневието. При едни сметките се делят, други имат общ бюджет, при трети само единият работи и плаща всичко. Същото е и с почивките.

19.   Имаме деца, 12, авторката е, от работа-вкъщи подаръци не получавам дааже преди няколко месеца имах личен празник и не ми подари нищо, същия месец баща му рожден ден и му подари, адски грозна постъпка, не си замълчах.

20.   С обща сметка сме с две карти, какво значи аз плащам, ти плащаш.

21.   По нашите ширини естествено мъжът плаща за всичко, жената си уктива парите, за да има на какво да стъпи като му бие щута. Ама ето, някои бг мъже са се научили да делят парите. Щото след това - те ще са на улицата...

И да питаш другите какво правили, това не виждам как касае твоето положение. Сигурно типично женското усещане - абе прецаках се нещо с тоя мъж...

22.   До 18. Ооо има правила и още как, ама много хора не ги виждат. Не че се бъркам, ама като много социална личност, на години, виждам нещо ужасно развиващо се с времето.
Моето детство, макар и социалистическо се е развивало добре, а най-чистите и съкровенни спомени са свързани вечер зима, а аз пред една печка с два нагревателя, просто защото нямаше голям избор, да не говорим за климатици.
Да бе ама имаше уют, семействата имаха дом, не просто къща. Бяха сплотени семействата, макар и да не беше чак толкова разпространено да се почива все и месец или подобни глезотии.
Сега, всяка вечер в мола, в градинката или някъде на заведение. Поне няколко пъти в годината чужбина, морета, супер, браво. Ама ги гледаш тия хора че просто си позират, уж показвайки кви са големи, а виждаш че реално нямат дом, нямат желание и уют да си седят заедно, виждаш празнота, ама не защото ми се иска, а защото съм виждал и онова другото, сплотеното. Все някъде навън все едно почивката променя нещо, пълни глупости, все пак и аз съм пообиколил и знам как е.
Пък разводите гонят 65%, щото видим е много хубав и модерен живот. И уж семейство, пък виждаш че пича го цицат как си трябва, пък той чак горд че го ползват като касичка. Иначе еманципацията е голяма, жените искат, той трябва да дава иначе няма сглобка. А то една сглобка, тя се заглежда, трето, пето, ама той плаща и тя си играе на живот, ама по някое време на години разбират че това е просто въздух и загубени животи, щото като видял другото ти казвам, че единственото нещо което трябва на една душа е обич, ама не да взимаш, да даваш и уют. Ама то все по рядко да се види, защото сега не е модерно да се говори за това.

23.   Ако семейната каса не е обща, това не е семейство, а сглобка-като Боковата, нали видяхте колко издържа!? Какво е това семейство, всеки си има каса ли, единият плащал хотела, а другият храната!? Ставате за смях, че и го демонстрирате. Имах колега, който даваше пари на жена си, но на заплата тя му ги връщаше, пълна пародия.

24.   22 аз на мъжа ми нищо не съм му искала, но и той не дава. Вие си ги намирате такива. Просто българския мъж, не може да оцени жена, дето не иска нищо, не му е интересна.

25.   23 българския мъж е такъв, малко са тези ценящи жена си повече от левчетата в джоба. Жените са работещи и самостоятелни. При ниските заплати в страната и високите цени на хотелите, такова е. Но, ако един мъж иска да плати изцяло почивката, ще го направи. Просто нямат желание

26.   №25, просто няма вече мъже, с това западно джендърство, какво очаквате? Вече и договори си измислиха, жената си плаща да я оплодят, мъжът си плаща да му бутнат!? Сбъркан свят, но за семейства не говорете, няма вече такива!

27.   Ами с жена ми сме заедно 12 г. Относно почивките тя оглежда и запазва, аз плащам с две деца сме и гледаме да е ол инклузив навсякъде.

28.   Защо пък един мъж трябва да плаща семейната почивка. Не трябва ли и двамата заедно да я платят.

29.   За мен лично, когато сте двойка не трябва да се цепи до стотинка кой колко. Трябва да имате общ бюджет независимо на кой му е по-голяма заплатата. Отначало трябва да се изясните и при възможност да спестявате процент от бюджета дали за почивки или за извънредни разходи. Например в една таблица се прави груб бюджет за месеца наем/ ипотека, консумативи (ток, вода, парно, такси за телефони и т. н), храна, гориво за колата или такси за транспорт, джобни за работа ( за обяд, кафета), за дрехи (може да не е всеки месец, но е хубаво да има някаква сума), за лични нужди ( за цигари, козметик, гримове и т. н. ) за излизания (за заведения, кино, театър или да ходите на кратки почивки), ако имате дете/деца за детето и т. н. По този бюджет се ръководите горе-долу никога не може да се каже дали ще имате излишък или дефицит, но по този начин си имате груба представа кое колко и ако се наложи може някой неща да ги отрежете за сметка на други. Но ако почнете кой колко е допринесъл за бюджета и се правят скандали за това, това означава, че вече е време да мислете за раздяла.

30.   При семейство от двама работещи на заплата е нормално да е общата, семейна каса.
Про хора с по-висок стандарт--няма значение.
При двойка гаджета, пак зависи кой с какви възможности е, но 50- 59 би трябвало да се смята 50% от дохода на всеки, а не 50 % от крайната цена.

31.   Разделяме разходите за нощувки и храна по равно, за горивото разходите покрива съпругът ми. Смятам, че така е правилно, така възпитавам и дъщеря ни. Доходите ни са еднакви.

32.   Обичам да плащам аз тогава, когато аз съм поел инициативата и съм поканил.

Било за подарък или за излизане.

Мразя да ме муфтят и жени, които искат всеки уикенд буквално да ходят някъде.

Общ бюджет с жена не съм имал никога и честно казано не мисля, че е ок.

Жена под 30-35 годишна си добра финансова култура почти не съм срещал. То са маникюри, коси, дрехи...

трябва да съм абсолютно луд да имам "общи пари" в такава ситуация!

Т. Т.

33.   31 а домашните задължения как разпределяте?
Защо българският мъж не може да поглези семейството с една почивка?

34.   Аз също съм привърженик на това - в едно семейство да има общ бюджет!

И естествено така е и в моето!

Въпреки, че като мъж и глава на семейството - аз вземам почти всички решения, особено пък финансовите!

Е, естествено за глобалните решения се консултирам и със съпругата ми - и там тези решения ги вземаме с консенсус!

Това не се влияе от това кой колко точно взема!
(Въпреки, че по принцип аз изкарвам повече, но е имало и моменти, в които бях останал без работа и жена ми покриваше всичко. )

Така, че отговорът на твоят въпрос, авторе е: И ДВАМАТА плащаме еднакво, поравно!

35.   Че от какъв зор тя ще внесе 300, а аз 1700 и ще го наречем "семеен бюджет"? Жената, написала първия коментар под формата на мъж - да плащам всичко за теб, че и семейството ти понякога!? !? А за съседите не искаш ли да платя? Вземи и някоя приятелка?

Я бягайте оттука всички кърлежи. Вие ли учихте вместо мен, вие ли работихте нощни 12 часови смени, за да се издържате, докато учите? Всеки лев, който похарча за жената до себе си (или приятел, ако реша да почерпя) е лично по мое усмотрение, а не ЗАДЪЛЖЕНИЕ. Никой на никого не е длъжен в тоя живот!

И да, нека само майка ми да ме обича, ако някой ден остана без пари. И без това да ме обичат само заради почивките не е обич.

36.   Една позната казва, че мъжа изкарва парите, а жената допълнителния доход. Хубаво е, ако може да плаща всичко, ако може и джобни да дава, но са само мечти, поне при мен.

38.   Ж 72 години
От 47 години сме семейство, деца, внуци. Живеем сами, работим и печелим добре около 7000 заедно на месец. Всеки си държи пенсията на карта, другите доходи са на обща карта. Аз пазарувам, разпределям парите, почивките плащаме от общите пари. Никога не сме делили парите на мои и твои. Нали сме семейство, понякога аз ще имам доходен обект, понякога той. Имаме и двамата Ph. D, следвахме заедно, колеги сме и винаги сме работили заедно.

39.   Н 38, за пръв път в този сайт и може би за втори път в живота ми ще кажа: Евала!
Да, това е семейството!
Живи и здрави, още много години щастливи да сте!

41.   И аз мисля като номер 39.