Споделена история от Семейство

Странно поведение на кучето ми
Кучето ми е порода Ши-тцу. Родено е 2019г и на 1 месец ни го донесоха от развъдника. Обаче аз работех и отсъствах и до 6 месеца не можах да го гледам.
През това време му даваха гранули, но и кокали. Като се научи на кокали, кебапчета, пиле печено, но пак само кокалите избира и нищо друго не иска и съм принудена само това да му давам. И всеки път си пази кокала, кебапчето като че ли ще му го изяде някой. И би нападнало ако помисли че ще му го вземе някой.
Кучето е с много странен нрав. Наистина ни е хапало. Хапе при странни случки. Примерно че муха сме искали да убием, или че ако замахнем с кърпа, или ако реши че ще му вземем кебапчето примерно сме му го настъпали без да сме видили и то го приема че ще му го вземем. Ръмжи и го пази 5 часа и го изяжда след това.
Не иска да излиза с каишка. Много трудно му е слагането й. Подстригването също и е хапало при подстрижки.
Ако го дадем в приют, ще ни е мъчно. Въпреки че с други кучета може да е по-добре. Обаче е много своенравно и не слуша. Рядко пишка на баня и си пишка където реши. И памперси му постелих, ходи и там, но пак не се съобразява.

Като излезна на работа и цял ден седи да ме чака на вратата и от обич ме посреща с милни почести изправено на краката ми.

Много е странно поведението му с хапенето и пазенето, а е страхливо на шумове и лае.
Дайте съвет какво да правя.
Обаче има си лудости той, ето сега варди 2часа кебапче и ръмжи да не му го взема. Да не би да не съм подходащ стопанин за него?

Коментари

1.   Ххахахха душинка мила :)))))))
Трябва му треньор/учител. Явно ти нямаш нито опита нито характера.
Мекушава си и то те манипулира.
Не те критукувам, де, аз съм същата с животинките.
Няма да го даваш на други или в приют, луда ли си? ! За него хората му са му целият свят, неговото семейство.
Потърси добър треньор.
Аз пък съм вдигнала ръце от котарак-вегетарианец със силен териториален инстинкт, заяжда се с нас когато спим... Иначе много ни обича, когато сме будни и на разположение на негово величество.
Но си е едно от децата ни, другите са биологични. Е, какво да го правя, няма да си зарежа детето, я.

2.   Съветите трябваше да ги искаш преди да си вземеш куче.
Сега, много те моля, вземи се потруди за тази мила животинка. Как може да такава малка порода да се дават кокали? ! От кебапчета на мен ми става дупка в стомаха, толкова са солени и пикантни. Имах алабай и когато го взехме попитах развъдчика как да го гледаме, за да живее по-дълго. Той ми каза "Не му давайте кокали".
Кучето има нужда от търпение и дресировка. Естествено, че като искаш да му вземеш храната ще ръмжи и хапе. Това е древен инстинкт, по-древен от глупака, който му дава кебабчета. Каишката се слага първоначално за малко само около врата му, за да свикне. После се увеличава времето. Принципа на дресировката е да му даваш бисквитка, за да изпълни някакво елемнтарно нещо, за да може да направи връзка за какво получава награда. Например- "седни", натискаш го малко по гръбчето, да се сети за какво става дума. После-бисквитка. Можеш да попрочетеш малко, а и сигурно има видеа. Кучетата са толкова лесни за дресировка, но някого го мързи да се занимава. Иска само да си го има.
Не е желателно дори да си подаряваш кучето, защото може да умре, камо ли да го даваш в приют.

3.   Кокали на кучета не се дават, особено пилешки. Ще му пробият червата и ще е за операция или ще умре. Свинско на ши тцу не се дава, камо ли такова с подправки и сол. За всички кучета кокали, сол, подправки, ядки, чесън, лук, кафе са много вредни, да не кажем отровни. Навсякъде има информация какво може и не може да яде едно куче и какво може да яде ши тцу. Авокадо също не става за тях. Породата е много мила и спокойна, но вие не го гледате както трябва от там и поведенческите проблеми. Има барф, сурова храна за кучета, давайте му от нея и ще яде. Също така отделяйте му внимание и си играйте с него. То не е някаква играчка само да му се радвате.

4.   До номер 3

Не те знам колко кучета си изгледал, но мойто куче живя 20 години почти и ядеше нон стоп кокали. Беше в безупречна форма и до самия край нямаше никакви проблеми, накрая се разболя от съвсем друго нещо. Ядеше кокали, месо, буквално всичко. Надживя всичките си братя и сестри, които се бяха родили с него и ги бяха взели други хора.
Не давай толко съвети, ако не си гледал кучета изобщо.

5.   Потърсете някаква информация. Или питайте някой треньор.
Пък ако не става го подарете на човек, който наистина ще се грижи добре за него.
Иначе няма смисъл кучето да се мъчи да мъчи и вас.

6.   То отвсякъде сте изтървала положението.. сериозни промени трябва да наложите. Първо вашата храна е за вас, не за кучето. Техния стомах не е като човешкия и се нуждае от адекватна храна за кучета, не човешка. Отиваш във най-близкия ветеринар и ще ти препоръча как да го храниш спрямо породата.. кокали в никакъв случей.. особено сготвени. Да ти обяснявам ли, че може да умре от това? И сега докато е малко се запаси с много награди от по-дребните и почни да отделяш време да го учиш това куче. За всяко неща което направи както трябва го награждаваш и така.. писнало ми е от хора дето се държат с любимците им като декорация или плюшена играчка. Вземете се в ръце.

7.   Не случайно има поговорка-от куче кокал вземал ли си!? Всички кучета така реагират, пазят си храната!

8.   4 това, че твоето куче не му е станало нищо, далеч не значи, че важи за всички кучета. Абсолютно адекватен съвет давам, защото съм виждал снимки от операционната маса на кучета яли кокали, където е станал проблем и то големи кучета където имат големи зъби да ги сдъвчат тия кокали. Още като си взех първото куче се консултирах с ветеринар по този въпрос точно заради такива разбирачи, които ми развиваха теории да давам кокали на кучето. Все се чудя свиди ви се да им купите храна ли, че ги храните с отпадаци…Отгледани кучета 3, 2 починали от старост, третото в момента точно ши тцу. Нито едно не ми е правило проблем да ходи с каишка въпреки, че могат да ходят и без каишка до мен, не ми е посягало да ме хапе, не си е вършило работата в къщи, защото ги извеждам и всичките ми кучета изпълняват команди при това доста команди. Всичко зависи от стопанина, не от кучето.

9.   Ние си го ханихме нашия красавец и с кокали от време на време. Хубави са за почистване на зъбите, но той беше голяма порода. И между другото ни е давал кокала си обратно. Ако го попиташ, а не тръгнеш директно даму го взимаш, тогава и той е ръмжал. За кебапчетата съм съгласна, нищо със сол и подправки, вреди на бъбреци и стомах.

Колкото до обучението: става с много търпение и любов. Както хякой описа по - рано: като изпълни задачка: бисквитка.

А при разхождането: как очаквате да търпи по 12 часа докато сте на работа, милото? Вие как ще се чувствате ако 12 часа не може да ползвате тоалетна? Кучето се разхожда сутрин, обед, надвечер и вечер. Като сте на работа рез деня или се взима с вас или го оставяте при някой. Кучето не е за да стои само цял ден. Там също започвате първо по-често за ои мъничко и като направи пиш навън го похвалвате и му давате вкусотийка.

Трябва много търпение и любов, за да възпитатае мъника, особено сега, когато е вече по-голям.

Успех

10.   С другите кучета в приюта ще е по-добре??? Вие чувате ли се? Та то ще умре от мъка за вас... Не възпитавате кучето си, то как може да се научи само? И аз за пръв път гледам любимец, котка, и аз съм имала немалко проблеми с нея, но и през ум не ми минава да я изхвърля на улицата. Докато я кастрирам беше много щура, люлееше се на пердетата, сваляше ги с корнизите, дереше дивана-нов новеничък, кожен, за акане полваше задължително тоалетна, но си беше набелязала едно място на леглото ни и пишкаше там. Без ръце останах да чистя и търкам. Докато организирам кастрацията-позабавих се, защото нямах опит, а исках да намеря най добрия ветеринар и най добрата клиника-преживяхме две разгонвания. Жив ужас е това. След кастрацията кротна малко, по малко бели прави, но остана ужаса с космите. Не помага нито прахосмукачка, нито четка, нищо, особено пролет и есен когато си сменят козината. А моята е дългокосместа, а съпруга ми-чистофайник. Мърмори, опява, макар че и той я обича. А метлата и прахосмукачката са в ръцете ми във всеки свободен момент. Не съм подозирала какво ме очаква като я взех, вбесявала съм се много пъти, но и през ум не ми минава да я изхвърля или подаря. Отказвам гости или ходене някъде с преспиване за да не я оставям сама-може да ида само ако съпругът ми е в къщи. И бързам да се върна. Те зависят от нас, трябва да сме отговорни, не бива да ги предаваме.

11.   №10, вие сте за кастрация, отнели сте живота на котето! То не ви е играчка, че да се гаврите със живота му, жените сте много по щури, хайде и вас да кастрираме, че да кротнете!?

12.   №11, безнадежден случай си... ако мислиш, че леко съм взела решение да си кастрирам котката жестоко се лъжеш. Беше безкрайно тежко решение. Но нямам възможност да гледам повече от една котка, и какво щях да правя като ми роди 2-3 пъти в годината по 2-3, че и повече котета. Никой няма да ги поиска и какво трябва да направя? В контейнера ли? Никога. Малко ли клети бездомничета има по улиците-мръзнат, гладуват, бият ги, стрелят ги, тровят ги. Вината им е че са се родили без да са искали. 5 минути преди да прочета тъпия ти коментар гледах репортаж потелевизията за кучешкия приют в Горни Богров. Освен че тия клетничета се мъчат затворени в клетки или на вериги по телцата им има гроздове от кърлежи-да ги довършат. Тия кучета са родени от некастрирани улични или изхвърлени домашни, умнико. И за финал, попитай всеки ветеринар-ще ти обясни, че при кастрираните женски котки и кучета рязко пада вероятността да се разболеят от рак на гърдите и от пиометра. По повод на съвета ти да се кастрирам оставям на теб тази възможност защото наистина глупавите хора не бива да се размножават. хайде със здраве...

13.   Възпитавай си кучето и му покажи кой е алфата. Как може изобщо да си помислиш да го даваш някъде, един ден и детето си ли така ще дадеш като ти прави бели и мръсотии?

14.   №12, не знам за колко надеждна се мислиш, но разсъждаваш като хората от третият свят, там още обрязват клиторите на момичетата, за да не се възбуждали лесно!? Ето така разсъждаваш и ти, осакатила си коте, за да не се разгонва, но за това си има и лекарства, но защо да се охарчваш, по лесно ти е да го осакатиш!?

15.   14, в безсилието си, понеже няма какво да кажеш, а и осъзнаваш че съм права се чудиш какви нови глупости да напишеш. Мило и драго давам за котката си, тя е моето трето дете и не жаля пари за нея. Кастрирана е преди 2 години и кастрацията в хубава клиника ми струваше 140 лв. Беше упоена с най съвремена инхалационна упойка, поставиха и инжекция за дългосрочно обезболяване, антибиотик, а белегът беше като одраскано с нокът. За тия пари години наред можех да и купувам противозачатъчни. По това те познах колко си невеж-даже не ветеринар, а студент по ветеринарна медицина ще ти каже, че тия хапчета нротив разгонване неминуемо водят до рак-няма котка или женско куче на които са давани да не се е разболяло от рак и да е умряло младо. Ама то се иска да си малко подготвен преди да бръщолевиш глупости. Моята котка е една щастлива, прекрасна, спокойна, обгрижвана писана, воято се радва на живота, получава и раздава любов. А на автора/авторката се извинявам безкрайно задето разводних темата ама тоя невежа ме провокира

17.   Повечето кучета, ако имат къде, си заравят храната, а ако нямат - ръмжат от страх, че друг ще им я изяде.
Кучето ти добре знае, че и ти ядеш кебапчета и пиле, следователно си заплаха за неговите. То разсъждава от собствената си гледна точка, че ако зарежеш кебапчетата и пилето на масата, а то е гладно, ще отиде и ще ги отмъкне. Затова бе съобразява, че ти няма да направиш същото
Решението е, храна, която ядете и вие, да му се дава нарязана и на малки порции, които да изяжда.

18.   Така е номер 17.