Споделена история от Други

Защо се получава така?
Нали казваме, че всичко е огледално. И когато получиш нещо, трябва да дадеш. Тогава защо много хора без да дават нищо, получават много неща, а тези които дават всичко от себе си не получават нищо. Това изобщо не е справедливо.

Коментари

1.   Много често хората, които "дават всичко от себе си" го дават без да е поискано, та до досаждане и доста често не разбират, че това всичко от тях, за тях може би изглежда добре, но за другият--не.
Е, има ги и нарцисистите и енергийните вампири.
Навремето като гаджета още мъжът ми ми каза: не мога да ти дам всичко, но ще ти дам всичко, което аз съм и мога. Добави, че много ме обича. Това след една неприятна сцена на ревност от негова страна, след този случай не се повтори никога повече.
Тогава аз му отговорих, че не искам да ме "обича много" а да ме обича правилно.
Почти 20 г сме заедно.

Когато някой се оплаква, че дава много, а не получава е защото се чувства и изживява като жертва. Дава и очаква да му се от благодаря ват подобаващо според него/нея. За мен това е токсичност.

2.   Защото света не е като в приказките и като това, което са ти говорили като малък.

3.   Ами огледай се- срещу теб същият човек като теб ли стои? Ако не- не даваш на когото трябва.
Никъде не пише, че животът трябва да е справедлив. Той все пак си е справедлив всъщност. Ти си давай, така или иначе ще ти се върне, но не оттам, откъдето ти се иска. Тия работи не са на принципа- ти на мен, аз на теб, т. е. някакъв вид сделка. Търси си себеподобни, дето няма да смятате кой на кого и какво е дал. Подбирай си средата, никой не ти е длъжен.

4.   Много хора не разбират принципа на огледалото. а той е буквален. Когато се раздаваш за другите, ти пренебрегваш себе си и точно това ти отразява огледалото - хората те пренебрегват, не получаваш нищо, защото не си дал на себе си. А човек който се грижи за себе си получава, защото огледалото му отразява точно тази грижа. Аз също преди се раздавах, мислех първо за другите, все оставях всичко за тях, а за мен никой нищо не правеше. Доста си блъсках главата, защо става така, докато не започнах да чета доста духовна литература и там се обясни това с огледалото. Аз давам, но пренебрегвам себе си и огледалото ми отразява точно това пренебрежение към мен самата. Получаваш когато първо дадеш на себе си и се погрижиш за себе си. Ето ти пример- мъж и жена. Жената е поставила мъжа на пиедестал, угажда му, ходи му по гъза за всичко, прави хиляди компромиси, като си мисли че така той ще и отговори със същото. Само че той е егоист, пренебрегва я, не оценява какво тя прави за него. Той всъщност с поведението си огледално и показва как тя смачква и не зачита себе си, като той не я зачита. Тя се чуди защо се раздава и прави толкова компромиси, а не разбира че е лишила себе си на първо място и мъжа просто осветява това. Не е много лесно за разбиране, но ако се задълбочиш ще видиш, че е точно така. Вземи друга жена, която цени себе си, има самочувствие и някакъв и ходи след нея като куче. Защо? Ами защото той и отразява точно това, че цени себе си и се е поставила на първо място, съответно хората около нея и угаждат, правят подаръци и т. н.

5.   Когато даваш, получаваш, това е равновесие във света, винаги някои ще помогне на друг.

6.   Даването не трябва да е с очакване за възвръщаемост. Тогава това не е услуга, а сделка. Ако искаш да направиш нещо за някого, трябва да го правиш с чисто сърце, защото искаш да помогнеш на човека. А не за себе си. Това не е искрено даване.
Това е като да отидеш на рожден ден, да подариш подарък и да си поискаш парите обратно. Нали е подарък?

7.   Н 4, не съм автора, но- благодаря ти за така простичкото обяснение на ефекта на огледалото!

8.   Номер 4 искам да те поздравя и благодаря за коментара.
И аз съм чел много по темата, но явно съм чел грешните неща или поне не това, което се отанася за мен.
Винаги съм се чудел защо аз толкова се раздавам и гледам другите да са добре и внимавам по някакъв начин да не бъдат заегнати и материално също се стремя да помагам, а в същото време аз никога нямам нищо и никога не получавам абсолютно нищо и не говорим за материални неща.
Коментарът ти ми отвори очите, можи би просто съм го забравил да го приложа в живота си.

9.   Авторе много общо говориш, но повярвай всеки си плаща за всичко което е получил, а този който е дал също получава, може да не е от същото място но от другаде. Но доста често се случва хора като теб да не виждат кой какво дава и какво получава, виждат само една част и обикновенно или завиждат на получаващия или съжаляват "нямащия". А реално ако знаеш всичко с подробности получаващия е дал доста от себе си, а нямащия не е направил нищо нито за другите нито за себе си

10.   1. Не давай ако не можеш или не искаш.
2. Не давай ако не ти искат.
3 Дядо ми казваше " направи добро и го хвърли в морето ". Т. е. Да го забравиш.

Изпълни тези три условия и всичко ще ти е наред..
А това кой - какво и колко получава не е наша работа..

11.   4, не е точно така както обясняваш принципът на огледалото. В посочените примери задължително единият дава, а другият само получава. Огледало е когато и двете страни са еднакви, има трансфер на грижа, отношение, чувства, емоции, отдаденост. Или в лошия вариант- всеки гледа само себе си. А по твоята логика е задължително единият само да дава, а другият- само да получава.
Иначе си прав- има много жени като в първия ти пример- не обичат себе си, но грешно смятат, че обичат мъжа и са готови на всякакви жертви да го превъзпитат, очаквайки благоволение и изпросени чувства. Е, това е криво огледало, никакъв принцип не е, а липса на осъзнатост.

12.   Всъщност номер 4 е написала пълни небивалици. Не знам в коя точно "духовна" литература е прочела това нелепо обяснение на "огледалото", но нещата седят тъкмо наобратно. Поздрав.