Споделена история от Семейство

Опасност от пожар, а те ме мислят за луд
Здравейте,

Мъж съм, женен с две деца. Може проблемът ми да е доста глупав, но мен ме тормози. По принцип пожарната безопасност ми е мания. В нашия апартамент с жена ми, съм монтирал дим детектори, два пожарогасителя и редовно проверявам контактите и електрическата инсталация. В колата съм сложил шест килограмов пожарогасител. Често гледам клипове с пожари и съвети от пожарникари, какво да правим при пожар и как да се предпазим. Като цяло, мечтата ми беше да стана пожарникар, но това не е проблемът ми сега.

Въпросът е, че често ходим на гости при родителите на жена ми. Едно на ръка, че има страшно много вещи и книги, не ми дават да сложа и там дим детектори, да поразчистя малко ненужни вещи и хартии и дума да не става а на всичкото отгоре открих един контакт, който се нагрява при включен консуматор. Очевидно хлабава връзка. И като за капак, контакта е зад един от рафтовете с книги и в него е включен конвектор. При желанието от моя страна да го сменя, се стигна почти до скандал а жена ми ми каза, че имам психически отклонения с тези пожари и че това не може да продължава така.

Не знам какво да правя, но сън не ме лови. Опитвам се да заспя, а мисълта ми в контакта. В мен ли е проблема или и аз не знам!?

Поздрави

Коментари

1.   В теб е. Защо именно пожар? Може всичко да стане в един дом. Може земетресение, наводнение. Може ти да си се обезопасил, но пък съседа да се запали, и ти покрай него, или да те наводни.
Това е мания.

2.   Приятел ти имаш някаква фобия/мания, по-добре посети психотерапевт.

3.   Трябваше да си хванеш жена пироманка е така противоположностите да се привличат.

4.   Ами извинявай, но наистина звучиш като вманиачен на тема пожари. Не знам защо си се фокусирал точно върху тази тема, ти си знаеш какво я е отключило, но карай по-спокойно. Не че не е важно човек да си проверява инсталацията, но чак сън да не те лови, това си е вманиачаване. Нямаш право да изхвърляш вещи на родителите й, те са си техни и те си преценяват какво да правят с тях.
Спри се, иначе наистина ще я докараш до психическо отклонение.

5.   Не е в теб проблема, просто хората са невежи и непукисти, докато не стане белята, пък после евентуално се вайкат... Хич и не ги питай родителите на жена ти, слагай смело дим детектори и пожарогасители, направи им бърз бутон за обаждане към пожарната, смени проблемният контакт, дай Боже повече мъже като теб!

6.   Вероятно ти е позната историята за лъжливото овчарче. Досаждал си им толкова, че вече не искат да те слушат, самата ти фиксация прави впечатление.
Чак и да не спиш, ако е така, замисли се адекватен ли си.

7.   Нямаш психически отклонения.
Имаш ОКР.
Обсебен си от мисълта за опасност от пожар.
Родителите на жена ти ги остави. Ако искат да смениш контакта - тогава помогни.
Защо гледаш клипове с пожари???
Това е все едно да гледаш клипове с катастрофи и да те съветват, какво да направиш, за да ги избегнеш.
Имаш мания, която не е здравословна.

8.   Да, определено си малко краен, но пък от друга страна, преди два месеца, случайно ставайки през нощта се зачудих защо стената свети и се оказа, че се е подпалила разклонителна кутия на ел. инсталацията. Ако не бях се събудил случайно, щеше да стане много голям проблем. Така че, твоите притеснения не са толкова безпочвени, но ако човек не е минал през такова нещо, няма как да ги разбере.

9.   Имаш много интересна форма OCD - това е вид обсебване (мания), която те кара да правиш несъзнателни "ритуали". Ще ти дам други примери на OCD, за да видиш приликата с твоята форма. Хората с OCD, често са обсебена на тема подредба - ако преместиш чашата на такъв човек, той моментално ще я върне на "правилното" място. Често са обсебена с броени- стига се дотам да броят плочките на които стъпват, да стъпват само в центъра, през една, да предпочитат четен/нечетен брой и т. н. Често са обсебена от страх от кражба - връщат се по няколко пъти да проверят дали са заключил. Други пък не могат да ядат, докато не махнат изцяло опаковката.

Твоят случай е интересен, понеже OCD е маскирано зад нещо полезно, но започва да взима контрол на живота - ритуала при теб е търсенето на хипотетична опасност и вземането на твърде крайни мерки за отстраняването й. Един бърз тест за OCD e следния - остави един оголени контакт далече от децата и виж дали ще издържи 24 часа без да го оправиш.

И напоследък място, няма лечение за OCD, но като знаеш че го имаш може да се научиш да го контролират.

10.   Проченена ти е ценностната система, загубил си смисъл. Търсиш си с какво да запълниш прознотата, съзнанието ти създава страхове.

11.   В чужда къща не можеш да слагаш нищо.

12.   Потвърждавам: имаш психически проблем.

13.   Номер 5, адекватен коментар.

14.   В цивилизация свят дитикторите за пожар са задължителни, ако кжнтакта се нагрява е за смяна логично, иначе домът е техен, за правят каквото искат.

15.   Подкрепям идеята ти да обезопасиш собствения си дом, но в момента в който започнеш да се месиш в чужд дом вече е маниакалност. Дай си мнението, няма лошо предупреди ги, ако те помолят смени контакта, но да ти дойдат мисли да изхвърляш чужди вещи от чужждия дом е прекалено.

16.   От цялата работа само нагряващият се контакт е някакъв проблем. Пак зависи колко се нагрява. Разбери се да ти дадат да го смениш и няма да разместваш повече неща. По-важно е някой да не им е "оправял" бушоните по нашенски - за да не горят, дай да сложим дебела жица и ще станат "вечни" (т. е. ще надживеят пожара). Жена ти има нужда да посети един прясно изгорял апартамент за да си свери часовника (виждал съм отблизо такъв случай).

17.   Да трябва човек да е подготвен за да не стане пожа
р но мисля, че имаш доста крайно мислене.
Преживял ли си нещо травмиращо свързано с пожар.
Твой близък да е пострадал.

18.   Сложи и детектори за земетресение, наводнения, вулкани, урагани, светкавици, цунами, торнадо и лавини. Не се знае от къде ще дойде опастността. Също и за крадци, болести, падания, подхлъзвания и вредители.

19.   Имай един колега, който имаше същата мания като теб, само че относно болести. Постоянно си правеше всякакви прегледи и изследвания. Отделно спортуваше, хранеше се напълно здравословно и нямаше пороци. Едва ли не щеше да набива кол тука. По ирония на съдбата на едно изследване го заразиха с хепатит, докато му взимат кръв и почина. Та такива маняци сякаш привличате беди, защото вниманието ви е насочено там перманентно. Така че стига се вманиачава, защото наистина ще привлечеш някоя беля.

20.   Мъжът ми е бивш военен пожарникар, ппредавам:
Смени контакта, сложи един само пожарогасител и до там.
След това покани жена си на барбекю сред природата на позволено за това място.

21.   Ако и подът е ламинат и жена ти е пушачка, рискът от евентуално запалване и пожар е тройно увеличен. Но за да няма повече скандали, ще те посъветвам като номер 16 само да смениш контакта и да не пипаш нищо друго, това ще е достатъчно, за да обезопасиш жилището им.

22.   Разболял си се. Ако не то осъзнаеш и се спреш ще става все по-зле.

23.   Авторе, не си добре бе човек!

Ако си чувал думата маниак - потърси значението й - ти си се превърнал в такъв!

Дори в случая да си прав за този контакт(при родителите на жена ти) - смени го, но проблемът ти е, че като цяло психиката ти се е изкривила!

Според мен - единственият вариант да се оправиш и нормализираш е да се обърнеш се към Бога, от цялата си душа и сърце, и да се въцърковиш в православната църква!

Тогава всичко в живота ти ще се промени и ще можеш да виждаш нещата по различен начин!

24.   Пак те питам преживял ли си нещо.

25.   Благодаря за отговорите.

Не съм преживявал пожар, ако това питате. С огъня и превенциите съм внимателен още от дете. Може би е малко прекалено, но съгласете се, че бели стават. За пример мога да дам "Гренфел тауър", където един хладилник с най-вероятно не изправен компресор и силно горяща изолация на сградата убиха над 70 души. Друг пример е един МОЛ в Русия, където от неизправно осветително тяло загинаха над 50 души и сред тях имаше и много деца. И това са много малко примери. На скоро в Люлин в София загинаха майка и дъщеря, защото старецът живеещ под тях трупал вехтории, които са се възпламенили по една или друга причина. Мога още много да изброявам.

Ако има значение, детската ми мечта беше да стана пожарникар, но родителите ми ме натискаха да уча за инженер. Също така, съм ходил като доброволец да помагам за гасенето на горски пожари.

Вие казвате, че съм луд и имам психически проблем, но не мога да преценя, аз ли съм такъв наистина или хората като цяло са доста небрежни относно тема пожари и катастрофи и живеят на принципа "то на мен няма да ми се случи".

26.   Разбрах това е детската ти мечта. Но разбери и другите хора ти не можеш да промениш тяхното мислене колкото и да искаш.
Не можеш да контролираш техния живот..
Да, може и да са доста небрежни.

И аз живея в Люлин.

27.   Повечето пожари се случват заради глупави човешки грешки, а не заради неизправност в инсталацията. Това случайно да ти е минавало през ума? Аз работя във фирма, която възстановява изгорели помещения. Почти при всички случеи са забравени котлони, не загасени цигари и прочие. Това няма как да го обезопасиш.

28.   Човека мечтае да стане пожарникар.

29.   Напълно нормално си е. Вземи по домова книга да ходиш в на хората къщите да ги обезопасяваш. При "здрав" интерес мога да дам и координати да дойдеш и да ми налееш едни "здрави" основи, контактите с ел. да ми сложиш, покрив с ватите и разбира се един гръмоотвод. Такива хора търся да ми обезопасят новия дом.
Пък той отишал в свекъра и свекървата да им налива акъл как да живеят, щото до сега видш ли без него "сополанина" не са могли. И къде го набара тоя контакт зад секцията... къде си са навирал. Боже.