Споделена история от Семейство

Спестявания за детето ми
Здравейте, дъщеря ми е на 16, спестила съм за нея сумата от 10000 лв, за някои може и да е малко, не ме съдете. Възнамерявам да ѝ дам парите, когато навърши 18 години. Питането ми е до тогава в каква валута да запазя парите, в лева или евро? Не желая да ги държа в банка. Вие как сте постъпвали и според вас тази сума достатъчна ли е, самотен родител съм и съм събрала тази сума с много години труд. Хубав ден!

Коментари

1.   Здравей, най добре ги инвестирай!

2.   Много години си ги събирала казваш... Под дюшека ли са, щом не ползваш банки?
В каква валута са няма такова значение. По-добре купи нещо с тях, напр. злато, защото се обезценяват - независимо дали са в банка или в буркани.
И недей да ги даваш на дъщеря си толкова рано, нека първо сама започне да изкарва пари, после да рачита на родителите си. Мисли и за себе си, идват стари години, болести, може да ти потрябват на теб, трябва да имаш резерви....

3.   Здравей, абсолютно са достатъчно, дръж ги в лева, когато влезнем в евро ще имаш възможност да отидеш в банката и да ги обърнеш.

Браво, може с тях да си изкара шофьорски курс и да си купи първата кола и да ги даде за висшето си образование.

Направила сте достатъчно, страхотен родител сте

4.   То коя ли валута вече е сигурна, ама ще кажа евро. Внимавай само да не ги хвърлиш през терасата на някой ало измамник.

Иначе това е достойно за уважение, убеден съм, че си се трудила много за всеки един лев, сумата е без значение. Дъщеря ти ще се гордее с теб:)

5.   Не е важно точно във каква валута ще ги държиш!
Ние си държим парите в лева, защото така ги и получаваме.

Ние не сме събирали такива суми за децата си, защото не смятаме, че това им е нужно и, че ще им бъде душеполезно!
Освен това, през тези години - нямахме излишни пари, имахме други разходи тогава.

Но ние научихме децата си да се оправят сами в живота и те си изкарват достатъчно, и даже ни помагат на нас, когато сме имали нужда.

Така, че според мен - не й ги давай като стане на 18 години! А ги задръж, докато действително й потрябват - за учене, за сватба или нещо друго. И й ги дай едва тогава, когато действително има нужда от тях!

6.   Първо, поздраления, че сте спестили тази не малка сума като самотен родител, което не е никак лесно.

В лева, защото сме във валутен борд и няма значение. Само ще загубите от превалутиране.

Правите грешка, че не ги държите в банка, защото има шанс да ви оберат. Но вие си решавате.

Ако смятате, че дъщеря ви е отговорно и ще ги оползотвори добре, дайте и ги. А дали са достатъчни, не мога да кажа, защото не уточнявате за какво? Но при всички положения са пари, които ще ѝ помогнат, стига да е отговорна.

7.   Запази ги в злато, и не ги давай на 18г възраст, а на поне 21г!
На 18 децата са още деца и ще ги пръсне за глупости

8.   Голяма грешка е, ще ги пропилее по дрехи, почивки и тайни харчове, купувай злато.

9.   И като и ги дадеш какво? Мъчиш се, събираш и ги пръска за глупости защото на 18 това е капацитета. Никой не те съди, всъщност най-доброто е нищо да не даваш, оставете децата да се справят сами и да се борят сами, защото утре даденото на готово ви носи само проблеми. И какво става на 18 мама нати 10 000 лв. и след месец ще равеш как си ги събирала, а как за разпилява от детето. Приказката един събира, друг разпилява е казана не случайно. Ако даваш давай за нещо конкретно, курс, обучение... ама има така 10 бона да дадеш не е ок според мен.

10.   Първо чудесно. Страхотен родител сте. Самотна майка но въпреки това сте вложили лев по лев в тази сметка.
И аз бих искала да събера за моята но аз съм прахосница незнам дали ще успея.

Бих искала да имам майка като вас.

11.   Хората са дали не лоши съвети. Злато или евро са ти вариантите. БГ левът е потънал кораб особено както политиците ни правят мило и драго да го прокарат.

12.   Родителя не дължи пари на детето си, но родителите трябва да са отговорни да не тежат на децата си един ден. В България всичко се плаща, отиваш в болница и ти казват 8 хил. за смяна на става, ти хубаво ще дадеш, а ти имаш ли пари заделени за теб ако стане нещо. Не, нали. Ще дадеш парите, ще ги похарчи, но утре когато ти имаш, но твоето дете има свои деца и разходи пик, то няма да си каже, ами мама преди ми даде 10 000, сега аз ще платя лечението й. Не, ще си в тежест, а и детето ти ще има партньор, който с що ще има думата, не разчита ама то ми е дете, клошарите по улиците масово са имотни, изхвърлени от децата си. Остави парите за себе си, детето ти да изкарва само, не се подлагат по сватби, поводи, вещи, бебешки неща, това е тяхна работа, но дръж пари за старините си, сама си. Утре и лекарствата няма да можеш да си платиш.

13.   Имай предвид, че сумата не е голяма с тази инфлация и парите много бързо могат да заминат без да остане нещо смислено. Една екскурзия, айфон, няколко пъти пазаруване в моловете и са дотам.
Разумното според мен е да поговориш с нея какво точно иска и след това да и дадеш парите, когато има конкретна цел.
Иначе относно това в каква валута да са според мен засега си ги дръж в левове и когато предстои скоро да се приеме еврото, тогава ги обърни.

14.   И за какво ще й дадеш спестените с мъка пари? Ако е за образование, разбирам, но ей така да си ги има е неоправдано. Една моя роднина подари 10-12000 долара от наследство на непрокопсания си син да имал самочувствие. Разбира се, той ги пръсна и после пак нямаше самочувствие, а тя нямаше пари да си оправи зъбите например. Не казвам, че дъщеря ти е такава, но на 18 хората са неразумни, нямат житейския опит да планират бъдещето.
Освен това е крайно неразумно да ги държиш вкъщи, ако те оберат? Или ако изгорят? Затова има банки, за да не се случват такова неща. Поне 1 сейф наеми, но не ги дръж вкъщи.

15.   Дай и 1000-2000 лв да видиш как разполага първо с парите, ако скоро след това ги е похарчила само за глупости, не и давай останалите.

16.   Здравейте!
Много добре сте се справили. Според мен обаче изкачайте малко.
Да видите как ще тръгне, кола ли ще купува, образование ли?
И когато видите, че е за нещо важно/ смислено тогава дайте част от сумата и така.
Новото поколение е различно. Изчакайте да поотрасне. Да и дойде акъла в главата.
Поздравявам ви! Бих била горда с майка като вас!

17.   Абе защо си мислите, че дъщеря й непременно ще похарчи парите за глупости. Та тази майка най-добре познава дъщеря си. За да реши да събира пари значи знае, че дъщеря й не е прахосница. Едва ли ще събира толкова пари ако знае, че ще ги похарчи неразумно.

Едно дете на самотна майка едва ли е било презадоволено от малко.
Май не.

Хора, които са отгледани от мама и татко по-скоро биха похарчили парите неразумно. Ако мама и тати нищо не съм им отказвали.

А и да ги похарчи в правото си е. Най-вероятно това момиче е било лишено от много неща, които имат съучениците й. Защо сега да не си позволи някои неща.

По -важното не е дали ще похарчи парите а какъв човек авторката е възпитала.
Дори и майка й да й даде парите за да учи тя ако не е свестна винаги може да профука парите за нещо друго.
А дори и да похарчи парите за нещо, което й трябва има ли желание да учи свестна ли е ако иска винаги може да си събере пари да си работи и да се изучи.
Всичко си е до човек. Аз мисля, че авторката е възпитала свестен човек.
Защо не. Може би е свестна.
А и все пак ако някой дава пари не може и няма право да държи сметка за какво се харчат. За каквото се искат ще се похарчат.
Право на момичето е да реши какво ще прави с парите си.
Естествено е редно да се похарчат за образование или нещо смислено.

18.   Аз като станах на 18 бях спестила 1000 лева, майка ми ми ги поиска на заем и никога не ми ги върна. След това затъна в кредити, които аз изплатих. Като бях още по-малка вкъщи често нямаше нищо за ядене и вместо да ходя на училище, бягах от часовете и ходих на работа. Все не намирах нещо сериозно. Бях на 16 и няма да забравя как веднъж работих в едно заведение, в което се правеха палачинки на една голяма плоча. Първата ми смяна беше от 9 часа. Накрая шефът ме накара да измия пода и не ми плати смяната! Нито стотинка. Тогава не знаех как Да отстоява себе си и въобще не успях да си изиска заплащането. Бях малка и просто ме беше страх. Често си мисля за тази случка. Сигурно знаете какво ми е. Спомням си и си представям как реагирам по друг начин, как се боря за своето.

Като чета тази история си мисля, че има и родители, които помагат на децата си. Аз не съм имала този късмет, но пък сама се боря с живота и трудностите и станах силна. Сега имам хубаво семейство и много добри доходи. Ще спестявам пари за децата си. И наистина е добре да се инвестира в злато. Това е консервативен, но стабилен начин на спестяване. Напоследък цената се качи, но ако държим парите, инфлацията ги изяжда..
Ако платите шофьорския курс на дъщеря си и таксите в университета, пак е един добър старт за нея. Както са Ви посъветвали, добре е и Вие да имате малко спестени пари, ако закъсате със здравето, не дай Боже.

Аз винаги ще помагам на майка си, докато е жива, независимо, че не е имала силите да се грижи добре за мен, когато съм имала нужда.

19.   Защо искаш, да ѝ ги даваш? На 95% съм сигурен, че ще ги пръсне за година, като в останлаите 5%, просот ще ги стиска с години и кгато реши, да ги похарчи през 2047-ма, веротно ще може д аси плати сметката за водата с тях, тогава.

20.   Това е глупаво! Дъщеря ти след две години ще е студентка. Просто й ги давай на части като почне да следва в университет. Разходите са наеми и сметки и храна са големи така или иначе. Дотогава ще спестиш и още и тъкмо ще си изкара студентството без някакви сериозни лишения. Ако е съвестна, ще се ориентира и в нормална професия. Аз не бих й казвала за стойността на сумата. Неразумно е, а и както другите казаха, ще ги пропилее за нещо, вместо да ги инвестира в образованието си. Единствената инвестиция, която не е загуба обаче е може би идеята за кола. Ще си я ползва и отрано ще е самостоятелна. Но това само ако сте от средно заможно семейство. Иначе и тм разходите по колата са доста.

21.   Авторке ти най-добре познаваш детето си. Щом си решила да му събираш пари нека ги харчи за каквото иска. Образованието е важно да.
Но и да си купи нещо какво толкова. Щом са и дадени нейно право е да си ги похарчи за каквото иска.
Нека си купи това, което ДУША И СЪРЦЕ Й САКАТ.
Не може да се дават пари и да се държат сметка за какво се харчат.
Едва ли ще събираш пари за прахосница.
Та ти познаваш детето си..

А и да изхарчи за един ден ако трябва.

Знаеш ли кога ще питам непознати в интернет За това какво да правя с детето си.
Давам ги и толкова. Да ги харчи за каквото иска. Парите вече стават нейни нейни не мои.
Бъди по решителна.
Хората са такива ама защо ще събираш ама как ама иначе. Айде моля ви се.
Аз правя това, което съм решила. Пък да става каквото ще.

22.   Нека ги харчи за каквото реши. Нейно право си е.
Пълнолетна е все пак не дете на 10 години Мама да му държи сметка на парите.

Възпитавайте самостоятелни млади хора, които и сами могат да преценят как да си вложат парите умно а не такива зависими, които и на 40 години Мама им държи сметка на парите или Мама им плаща сметките. А.
Образованието е важно да но също толкова важно е и хората да се научат и сами да вземат решения.
Сами да влагат парите си умно.
Все пак парите вече са на човека получил ги.
Не може мама и татко вечно да го контролират.. Джобни ли да дават мама и татко. Хаха.

23.   12, абсолютно, аз познавам хора, които на по 30-40 не създадоха деца, защото им тежи издръжката на родителите, същите техни родители навремето харчиха за марковите си дрехи техника и глупости и гледаха отгоре моите родители, които пестяха милите дори не си купуваха кафе навън, само че те сега пенсионери се издържат сами и аз имам две деца, нямаше да ги имам ако едно дете издържах двама родители в тези времена.

24.   От авторката: Искрено благодаря на тези, които ме подкрепят! Не очаквах коментари, които да ме упрекнат честно казано, понеже питането ми беше как да съхраня парите си, а не дали да ги дам на дъщеря си. Парите ще бъдат използвани за образование, дъщеря ми сериозно се е захванала с изучаването на Немски език и иска да учи висше в Германия, смятам че тази сума ще ѝ бъде един добър старт, ще ѝ осигури спокойствие, докато се уреди сама там и започне да се издържа. Познавам си детето, тя дори отказва да ѝ купувам скъпи неща, разходите ѝ са най вече за уроци, книги и т. н.

25.   Никой не упреква конкретно дъщерята на авторката, просто всички сме били на 18 и голяма част знаят, че тогава те вее вятър на бял кон. Готовите и лесни пари се харчат с лекота. Аз самият на 18 издумках 10 бона за глупости през 2012, така че.. Ако тогава поне някой ми беше казал за инвестиции някъде, ако имах поне малко акъл да ги вложа някъде, но явно съм си бил идиот. Малко са хората на 18 които наистина има трезво мислене и не се изкушават. Особено пък в днешния свят, където удоволствието е издигнато в култ.

26.   Това, че Вие сте си харчили парите за глупости. Не означава, че дъщеря й е същата. Недейте да съдите по себе си.
Вие може да сте имали родители, които да ви глезят и задоволяват всички капризи но дъщерята на авторката е дете на самотна майка. Била е дете. Така че едва ли всички абсолютно всички капризи са и били задоволени.
Колкото и да е давала за дъщеря си.

Авторке бях сигурна, че дъщеря ти е разумно момиче. Супер.

27.   От самотен баща, също отгледал сам дъщеря.

Авторке, аз пък съм приятно изненадан от коментарите - много полезни коментари!

Ти неправилно смяташ, че критиката е отрицателна - НАПРОТИВ!

Градивната критика(каквито са някои коментари тук) е положителна и полезна за душата на човека, защото ако е разумен - тя го кара да се замисли и да си види грешките!

Разбирам, че ти си се капсуловала и смяташ, че това което правиш е 100% правилно, но в живота има ситуации, когато човек разбира, че нещата не стават така като ги мисли и си представя!

Неслучайно има израз, че ако искаш да разсмееш Господа, направи си планове!

И накрая ще ти задам един риторичен въпрос:

И защо смяташ, че е много хубаво дъщеря ти да отиде в Германия да учи висше?

Нали така вероятността да се омъжи за някой немец(протестант или католик, или неверник) и да остане да живее там е голяма. Аз на твое място бих се притеснил от такава перспектива и бих се опитал да разубедя дъщеря си!

п. с. Пиша това съвсем добронамерено, не за да те критикувам, а просто, за да ти покажа още една гледна точка по тези въпроси.

28.   Така е. Но нали човек трупа опит като се учи от грешките си.
Нейно право е да ги похарчи за каквото иска. Парите стават нейна собственост.
А и да ги изхарчи ако иска да учи ще си събере пари ще работи и ще учи както хиляди студенти правят.

Съгласна съм само с това, че по-добре да не учи в Германия.
По-добре в България. В България има достатъчно добри университети.

29.   За какво обсъждаш лични решения с непознати в нета.
Ще правиш каквото решиш.

30.   До 29 - Еми как защо! Да чуе и друго менние, да види, да провери, да се информира... Стига вече с таквиа отговори!

32.   Исках да кажа авторката да бъде по-решителна. Щом е решила да даде пари на детето си да му даде. Тук масово не й дават отговори на въпросите а я съветват да изчака, да действа разумно.