Споделена история от Семейство

Постоянен страх от загуба на семеен член
Аз съм на 21. Имам си само майка ми, брат ми, двете ми баби и чичо ми. Останалите 5 членове загубих за 9 години, като двамата ми дядовци загубих за 1 година. Явно имаме някакво проклятие. Живея в постоянен страх са загуба на още един човек, недай си боже. А ние сме вече много малко и едвам се подкрепяме.. Всеки ден чуя ли телефонът да позвъни на брат ми, веднага първата ми мисъл е, че нещо е станало. Наистина няма да понеса загубата на друг, не знам каво да правя и как да продължа да живея. Много ме е страх. Ще се радвам, ако споделите някакъв съвет, защото наистина имам нужда от някакъв вид утеха, макар и да няма да мога да се успокоя.

Коментари

1.   Всички хора умират. За съжаление никой не е вечен. Това не е проклятие, а животът. Не живеем по 500 години, нито се излекуваме за секунди.
Приеми, че хората сме смъртни. Това е. Не изпадай в паники, паранои, че ще полудееш. Създавай спомени с тези хора, а не трепери само кога ще стане.

2.   Важното е че имаш някого, аз даже съм за цяла тема но ще ти напиша коментар за твое успокоение та така. До 14 годишна възраст вече бях загубил 2 мата си родители а на 19 загубих и сестра ми която беше 10 години по голяма от мен и ми беше упора имам други роднини но с тях не поддържам връзка и не ме търсят общо взето си нямам никой, резултата вече на 24 не виждам смисъл в живота постоянно търпя провали, нищо не ме радва, постоянно гледам в миналото и на моменти мисля че съм луд, дано това ти помогне да осмислиш ситуацията има и много по зле от теб

3.   Отиди на психолог.
Няма какво друго да направиш освен да прекарваш повече време с близките си.

4.   Пич, на тази възраст вече трябва да започваш да мислиш за свое семейство и за свои деца, а не за престарелите си баби и чичовци колко още ще живеят!
Да, смъртта (поне засега) е неотменна част от живота, но това не означава да се вторачваме и постоянно да мислим само за нея!
Това е естественият ход на нещата!
За да не страдаш много, гледай на родà си като на баланс - като на средношколските задачи, в които един басейн се пълни през 3 тръби, пък едновременно се източва през 2, ама по-големи... Та значи - ако някой умре, то друг се ражда, т. е. броя на живите трябва да долу-горе същия или да нараства. Ти също трябва да участваш с твоя принос в това уравнение! Досегашното ти семейство някой сруг го е създал - твоите родители и техните родители. Време е и ти да надградиш това, създавайки свое. Да доведеш снаха, да създадете деца... Това ще е твоя принос - недей да гледаш безотговорно на него! Няма кой друг, освен теб и брат ти, да направите това! Малко били... Ми създайте всеки по 5 деца и е стане егати футболния отбор! Хич няма да сте малко. Ще преливате отвсякъде направо! :)

5.   Еее, чакай, погледни от друг ъгъл, имаш майка, брат, две баби и чичо, това си е семейство от 6 души! За какво проклятие говориш?
Има хора, израснали в дом, които нямат наистина никого на света, ти не си от тях. А и не си вече дете, на 21 си, така че си възрастен човек. Приеми, че всичко е преходно и хората си отиват.

6.   И аз съм го имал този страх. Особено много по време на Ковид. Все пак близките ми са на около 50 или малко нагоре и тогава много се притеснявах. Сега като че ли по-малко. Но да се надявам Господ да ни пази и нищо да не се случва.

7.   Какво проклятие, на колко години са дадовците ти. Това е живота, едн се ражда, друг си отива, избор на душата и т. н. Докато се правиш на всевишна с ограничени разсъждения, живота ти минава. Остави хората да живеят и Господ да решава кой кога да си отиде, описаната ситуация показва, че ти бягаш от отговорност за нещо, зависима си от хората около теб.

8.   Аз съм на 18. За тези години много наши близки са си отивали. Познавала съм ги, но хубаво казват като не ти е в къщата не е толкова тежко. Докато не почина баба. Живеехме заедно, трудно ми беше много. Преди няколко месеца почина и баща ми. Спонтанно. Пред очите ми. В ръцете ми... След неговата смърт е ад. Не мога да спя, а ако го направя, то сънувам постоянно кошмари, че и губя и мама. Имала съм толкова брутални сънища, че се събуждам треперейки със сълзи на очи. Вкопчила съм се в нея.
След неговата смърт последва и тази на майка му...
На мен начина да си го излея ми е да се нарева едно хубаво. Фитнеса допринася. Също гледам да съм постоянно заета. Иначе аз напълно си съзнавам, че всичко това не е нещо, което има как да се промени. Всичко е Божия работа. Другото, което е - на сила не се умира. На всеки си му е отредено. За там горе няма ред. Гледам да мисля положително, че всичко ще бъде наред. То е ясно, че един ден ще отидем всички на едно място. В по-ранна възраст е по-трудно за осъзнаване. В същото време, колко и да е трудно, трябва да се държим и да караме нашите ангелчета да се гордеят с нас.
Другото, което правя е да ходя на Църква. Паля си им свещички, моля се и те и ние да сме добре. Няма какво друго да се направи.

9.   Успокой се и приеми мисълта, че все някога ще се случи. Особено за бабите. Като трябва чети Библията.

10.   Съветът ми е да повярваш в Бога от цялата си душа и сърце и да се въцърковиш в православната църква!

Ако го направиш ще разбереш истината за живота и смъртта и няма вече да се тревожиш за нищо в живота си, защото ще знаеш, че и косъм от главите ни не пада без Божията воля или допущение, и ще се молиш, надяваш и уповаваш на Бога!

11.   не де страхувай. Ти няма какво да направиш. Мисли как да прекараш повече време с близките си.

12.   Обсесивно-компулсивно разстройство - обърни се към специалист- психотерапевт.