Споделена история от Семейство

Какво значи една година от,, узнаването "за припознаване на дете
Здравейте, моето питане е за адвокат, но ако някой има поглед ще съм благодарна да отговори. Имам син на 1 г, тогава така се стекоха обстоятелствата, бях принудена и напуснах бащата. Той знае че бебето се е родило, сигурна съм в това, че знае но от тогава живеем разделени. Не се е появявал изобщо. Не искам пари от него. Всичко си имам, детето расте задоволено обаче мен ме притеснява това, че чета закона до една година от узнаването може да го припознае. Припознаването при нас е обвързано с дело за биологичен произход, защото съпруга ми го е писал на него тъй като е родено след брака. Това не е ли много условно правило : сиреч аз утре мога да кажа че съм разбрала.. пък реално може да знам от една или 2 години.. Не е ли малко нерегламентиран този закон и реално как се взема решение за такова нещо дали има право да се води дело или не. Питането ми е чисто за теоретично разяснение.. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Разшири това мислите малко, ако иска да то признае да то признава и така е редно, не заради порите, а защото му е баща.
Колкото и да ти е неприятно детето ти е 50 %птици, 50 % той и и детето ти може да расте задоволени, но вещите не компенсират биологичния родител. Какмото и е да е ставало между теб и този мъж, винаги трябва да осъзнаеш, че за теб е мъж, за детето ти баща. Чета психология, родова терапия и тези ск сати, прекъснати връзки остават следи поколения напред и определят човешки с дни, не случайно се казва до девета коляно. В такива случай специалистите съветват детето да има гъвкав контакт не само с баща си, но и с баба и дядо, братовчеди... защото това е рода, корена на детето ти. Често родителите се надцакват и избиват комплекси, агресия един към друг, не можеш да избягаш от духовните законите и биологичния произход. Не си мисли като, саботираш и се притесняваш от това, че този мъж е баща на детето ти. Да приемем, че е някакъв боклук, наркоман, но той с с сигурност има родители и няма нищо по-добро детето ти да ги познавам и да познава род и корен.

2.   Ей, само малоумници и детемразци останаха да правят деца на българки...

Иначе ако питаш мен, феминизмът и гиноцентризмът са деформирали всички закони. Един биологичен родител винаги е биологичен родител, и цялото това "припознаване" е абсурдно в днешно време на ДНК тестове. Във всяка нормална страна, би трябвало ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъде посочен бащата И да се направи ДНК тест дали наистина е той както майката твърди. Абсурдно е в 21 век жената да може да скрие биологичният баща, независимо със или без негово съгласие.

Вече кой какви права има като биологичен родител е друг въпрос. Ако жената не може да посочи баща, то според мен може да се оспорят дори нейните родителски права. Тя може да си фантазира, че "всичко му е осигурила"... ама де факто не му е осигурила най-важното - баща и нормално семейство. Утре може да каже, че е лесбийка и иска да облича момчето си като момиче... Според мен някоя двойка с репродуктивни проблеми могат да предоставят на това дете много повече. В една нормална държава, определено би трябвало да има процес да бъде прецени като родител. От психологична и финансова гледна точка.

Иначе твоят въпрос е силно специфичен и очеИзвадно може правилно да ти отговори само адвокат... Но пък аз да кажа чисто теоретично как би трябвало да са нещата...

3.   Е много лошо щом бащата не се интересува от детето си.
Авторке за съжаление не мога да отговоря на въпросите ти. Нищо не разбирам.

5.   Нищо не се разбира от историята. Напуснала си бащата и после си се омъжила докато си била бременна, така ли? Щом не се е интересувал от теб и детето, едва ли ще заведе дело за бащинство.
А иначе ето какво гласи законът:
Чл. 64. (1) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
Чл. 65. (1) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21. 12. 2010 г. ) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването в 7-дневен срок от извършването му на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е навършило четиринадесет години, както и на Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето.

Негово право е да припознае детето, ако желае. От своя страна можеш да оспориш припознаването.

6.   Авторка:към номер едно. Абсолютно те разбирам, прав си за всичко което пишеш. Така е. Не ми е неприятно, просто нищо не мога да направя. Бабата вместо да се радва, го кълна да се роди олигофрен, изобщо не беше въодушевена от появата ми в техният дом, още по малко за появата на детето, което нищо не и е направило. Направи всичко възможно за да очерни сина си и да ме изгони. Не е само тя причината, съвкупност от неща са.. Благодаря за съвета.

7.   Номер 1. Какво си написал. Бе. Прочети си още веднъж това, което си написал.

8.   До 6 Отчиташ ли като твоя грешка че си се намърдала в дома на бабата по време на забременяването. Като пълнолетен човек как можа да се нанесеш в чуждия дом?
Ще мине време дете ще порасте и тогава и ти няма да си въодушевена някой да се нанесе в дома ти да се размножава, да ползва дома и вещите ти, без да те пита.

9.   Авторке, аз разбирам бабата, макар че не я оправдавам. За да кълне явно е проста и злобна, но едва ли някоя майка ще се зарадва синът й да се ожени за бременна от друг и да гледа чуждо дете вместо да има свое. Още по-зле е, че живееш в нейния дом, а не със съпруга си в собствен или под наем.
Така че се постарай да покажеш, че държиш на сина й, че го уважаваш и обичаш като човек, а не като провайдър. С времето вероятно ще свикне ако не да те харесва, поне да поддържате нормални протоколни отношения. И помислете сериозно да се отделите и да сте самостоятелни.

10.   Номер 9... боже нищо не сте разбрала. не съм била бременна от друг, детето си беше негово. Просто разбирам и предното което казаха че не всеки обича някой да му се натресе в къщата и да му ползва вещите... Ама това не схващам разбираш ли.. да кълнеш нероденото си внуче. Колкото и беднотия да е. Колкото и трудно да е.. Колкото и да я е яд на сина и. Хората плащат за инвитро, молят се.. ходят по ходжи и не става.

12.   А аз съвсем се обърках авторке. Помислих, че аз нещо не съм дочела.
Пък то друг написал грешно. Ясно.