Споделена история от Семейство

Трудно ми е да взема правилното решение
С моя съпруг сме връстници и се познаваме от деца. И двамата сме от София. Казвам съпруг, но нямаме брак, т. е. живеем на семейни начала. По този въпрос сме единодушни. Имаме си и прекрасна дъщеричка, за която и двамата полагаме много грижи. Още от самото начало на съжителството ни, си разделихме текущите разходи, къде съзнателно, къде не, но вече всеки си знае перата, за които отговаря. Когато имаме по-голям битов разход, най-често си го разделяме. По стечение на обстоятелствата, живеем в мой собствен апартамент. Така се случи, че въпреки, че блока ни е нов, стана авария и сега ни предстои сериозен разход по ремонта на жилището ни. Сумата я изчисляваме на около 10 хил. лв. но от опит знам, че при такива ремонти, най-често разхода доста надхвърля планирания. Дилемата ми е: Дали е правилно да поискам от мъжа ми да участва солидарно в ремонта, или сама да си поема разхода, т. к. жилището е мое? В тази връзка да вметна, съпругът ми изрази готовността си да е солидарен при ремонта, но пак казвам, идеята ми, не е да си спестя пари а да постъпя правилно?

Коментари

1.   Ремонтът ви е авариен, а не следствие от твой каприз. Той предлага-ти приеми.

2.   Той не ти е съпруг, а само съжител и съквартирант, и баща на детето ти!

И какво чакате, че не сключвате брак? А сте оставили детето ви да расте като незаконно?

Не мога да ви разбера такива хора!

На нас първата ни работа(преди още да имаме интимен контакт) беше да сключим граждански брак, а малко след това и църковен брак! И това го направихме, защото така е редно и правилно, и също така - за да има Божие благословение на семейството, а иначе живеете в беззаконие!

Иначе по въпросът ти: ако смяташ този човек да ти стане съпруг - тогава му поискай да участва в ремонта, а ако мислиш да продължавате като досега - тогава не!

3.   Според е редно и той да се включи в ремонта. Все пак нали затова сте заедно за да си помагате в нужда. Днес той ще ти помогне утре ти ще му помогнеш. И така.
Хората са заедно в добро и зло. Това е като брачен договор. Спокойно.
Правилно е да и той да се включи. Така че.
Той също живее там. Не се притеснявай.
Още повече че сам предлага. Някой друг на неговото място и може би с ниска заплата би се скатал. Но той не е такъв.
Ако ти е съквартирант просто или наемател тогава мисля, че е редно ти да си платиш ремонта. Но в случая той ти е близка половинка.
Няма никакво значение, че не ти е истински съпруг. Тоест такъв с какъвто сте подписали.

Ако той утре остане без работа или нещо друго ти ще го оставиш ли.
Съпруг

5.   Според мен е смешно в едно семейство да има подобни дилеми. Нали е семейство и е общо всичко, какво са тези изгъзици делене, кой какво плащал и подобни тъпотии.

6.   Вие не сте семейство, а някакви хора дето съжителстват. Следователно всичко на две. В едно семейство мое твое няма. Но в слумея понеже и той живее там да плаща половината и това е. Що ми се струва, че въпросния съпруг те ползва да си къта паричките.

7.   А да. Щом имате дете не е ли по-добре да включите граждански брак.
Но все пак вие си знаете.

8.   Какво означава ''апартаментът е мой'' (аз знам какво значи, въпросът е риторичен)? Ами като е твой и имаш апартамент, защо не си направи САМА и едно ТВОЕ дете и да си живеете сами двечките?
Много наблягаш на това, че нямате брак. Май чувства нямате (поне ти)!
Има ли значение дали апартаментът е твой или негов, за да се направи ремонт? Вие сте заедно- ''семейство'', макар, че де юре не сте, но и де факто не сте, след като задаваш такива въпроси!

Демек утре ако се разделите, кой на кого ще има да дава пари. Срам!
Всеки от двамата сега трябва да задели от доходите си, за да се направи ремонтът -това е.
А каквото остане излишно от доходите на всеки от двамата-да си го спести. Всеки човек, женен или не, трябва да има и лични спестявания!!!!

И да, след като една двойка живее в едно домакинство, хеле пък имат и дете, дали има брак или не, това няма значение-всеки трябва да участва в общия бюджет.
Извинявам се за тона, но... такива въпроси може да задава само жена, която първо, не обича мъжа до себе си и второ е пълна материалистка.
Хайде със здраве!

9.   Вие сте егоизъм създали дете. Нищо не ви събира, що за въпрос. Утре ако ти умреш, афдетето ти го изхвърли, мъжът ти къде ще живее. Семейството е с общо легло и каса, какво делене, какви ремонти в. моето жилище. Редно е наемпда му взимаш, като описваш отношенията ви.

10.   Нека се включи. Така е правилно според мен.

11.   Браво на човека, че не се скатава, а сам предлага. Мъж, жена, съпруг, съквартирант, собственик или ползвател, или каквото и да е - ти живееш в този блок, в това жилище и е редно също да го поддържаш. Това е нормалното.

На мястото на мъжа и аз щях да дам своята част без да ми ги искат, без да се замислям, без значение чие име пише в нотариалния акт. Да, битовизми са, тежат на всички ни, но има приоритети.

Още повече - и дете имате, някой ден то ще живее там и трябва да има сигурен покрив.

12.   Ами след като така е поставен въпросът, отговорът би следвало да е, че щом партньорът не е плащал наем досега, е редно солидарно да се включи в ремонта, нищо, че жилището е Ваше.
И ако искате да споделите за ремонт на каква авария ще събирате пари?