Споделена история от Семейство

Не е справедливо
Жена на 30 г. съм. Живея с баща си, който е на 58 г. със собствено жилище. Той имаше много по-голяма от него сестра, моя леля, която наскоро почина на почти 70 години. Тя не беше омъжена и нямаше деца. Имаше апартамент, който още приживе казваше, че ще остави на мен. Аз ходех често при нея, имах ключ, отивах си там като в собствен дом. С нея подържахме много добри отношения. С баща ми, т. е. брат си, се чуваха само за Нова година и за рождените дни. Но леля почина без да предприе нищо за да ми прехвърли апартамента, както беше ми обещала. Така апартамента стана собственост на баща ми, с когото отношенията ни не са окей. Той постоянно се заяжда с мен, че още не съм семейна. Стана така, че смени патрона на входната врата на апартамента на леля и иска да пуска наематели. Така аз нямам достъп до него. Когато му казах, че не одобрявам това, и искам да живея самостоятелно в апартамента на леля, той ми се развика и ми заяви, че ако не ми харесва да живея при него и искам отделно, да съм се изнасяла на квартира, Справедливо ли е той да има два апартамента, а аз нито един, и какво мога да направя в тази ситуация?

Коментари

1.   Разбира се, че е справедливо, такъв е законът. Баща ти е наследник на сестра си, щом не е имала деца, а ти си наследница на баща си. Какво е обещала леля ти, няма никакво значение, щом не го е направила. Да, баща ти е можел да ти го даде да живееш там, но е напълно в правото си и да не го направи. След смъртта му ще го наследиш, дотогава той може да прави каквото иска.

2.   Нямаш прави да му казваш какво да прави с неговата собственост. Може да е кофти човек, може да не е прав, но все пак е негова собственост.
Имах подобен проблем, настоях за нещо, нещата само се влошиха, отделно човека при мен е трагичен във всичко и трудно да се говори с него, камо ли за повече.
Имаш само едно решение, излез на квартира.

3.   Нищо не можеш.
Най_добре се изнеси на квартира.

4.   Чакай мелко, коя си ти че неодобтяваш? Чакала лелята да почине и да наследи. Ама сметките излезли криви. Никой не ти е длъжен. Аман от нехранимайки. Работи, купи си и никой няма да ти пипне. Баща ти е в пълното си право. Тухла върху тухла не е сложила ама неодобрявала.. Да съм ня негово място всичко ще прехвърля на друг човек. Защото е ясно че сега ще чакаш той да умре за да прилапаш всичко.

5.   За теб може да изглежда несправедливо, но баща ти е прав в случая.

6.   Ами, можеш да си купиш и ще стане справедливо.

7.   Не е твое, не можеш да поставяш условия, да имаш изисквания и очаквания.

8.   Не харесвам такъв тип хора, но човек не избира родителите си. Друг е въпроса, че отдавна е трябвало да се изнесеш и да заживееш самостоятелно.
Примиряваш се с факта, че той има два апартамента, а ти нямаш нищо. Изнасяш се на квартира, работиш здраво, натрупваш самочувствие, започваш да живееш за себе си, а не за някой друг и рано или късно нещата ще се наредят.
И все пак като нейна племенница би трябвало да можеш да поискаш "Удостоверение за наследници" в ГРАО и да видиш дали не излизаш и ти като наследница на леля си.
Каквото и да стане час по-скоро си тръгни от този човек. Нямаш бъдеще с него, нищо че ти е баща.

9.   Не е справедливо, но живота по принцип не е справедлив.
Изнеси се на квартира и го остави да се оправя сам. След някоя друга година, като закъса със здравето, ще има да те търси и да ти се моли да му помагаш - тогава ще имаш възможност да направиш това, което прецениш че е справедливо.

10.   Еми и ти ще го наследиш някой ден

11.   Баща ти е прекият наследник, ти не. При мен е същото, най малката сестра на майка ми, сама, без деца, аз съм най малката племенница, и аз се грижех за нея, аз я намерих умряла в апартамента, и сега майка ми е прекият наследник и децата на другите три сестри и един брат... аз не съм нейна наследница... това е по закон.

12.   Не е справедливо, разбира се, но тъй като си в тази ситуация без оглед на промяна наистина е добре да отидеш на квартира.

13.   А ти защо си на 30 и живееш с баща ти? Болен ли е? Гледаш ли го?
Пари ли му даваш? Ако не е така, нямаш оправдание, та било то и да не плащаш наем. В същото време жените като теб имате брутални изисквания за мъжете. Да имат кола, да имат апартамент, да са самостоятелни, та чак се и сърдите, като отделят време за родителите и не дай си Боже се наложи да помогне я на майка му, я на баща му.
Ти си на 30 и сигурно си пълна с комплекси, щото животът с родителите от един момент нататък води точно до това. Сама казваш, че ти натяква, че не си била женена. Сигурно и ти си имаш своите причини. Проблемът не е че не си семейна, а че търпиш на 30 да ти пилят и не живееш сама. Щом живееш с баща ти, ще търпиш и всичко, което има да ти "каже". Апартамента напрактика наистина си е негов, това че леля ти ти е обещала нещо, нищо не значи.
Имаш проблем не с баща ти, а с това, че не си самостоятелна.
И какво става? Аз съм ти набор, хипотетично се запознавам с тебе и ти ще искаш от мен да имам дом и да живееш с мен. Колко удобно а? До 30 при мама и тате, после при мъжа и така цял живот без един ден самостоятелност

14.   Опасявам се че нищо не можеш да направиш. Леля ти е трябвало да направи завещание. Сега баща ти е собственик и той може да се разпорежда с апартамента докато е жив. Ако той почине, наследници стават неговите деца (ти) и съпругата му (майка ти).

15.   А дали е справедливо някой да купи/направи жилище, а друг без да си е мръднал пръста да се нанесе да живее в него?
Всеки се разпорежда със собствеността си така, както пожелае.
Като искаш да живееш сама, защо не излезеш на квартира, наистина? Хора на по 18 години работят и живеят на сами, ти на 30 си още при баща си и искаш да получиш жилище на готово.

16.   Госпожице, крайно време е да пораснеш. Жена на 30 г да очаква все още нещо от баща си! Какво си правила досега, защо не си взела живота си в собствени ръце? Чакала си нещо да падне от небето, в случая леля ти да ти подари апартамента си и да те обезпечи, най-вероятно за това и си поддържала отношения с нея. Всичко даром в този живот? И употребяваш думата 'справедливо? ! А справедливо ли е хората да се блъскат на две работни места за да изплащат кредита за жилището си до пенсия? Ти защо не го направиш? Ще ти кажа нещо в което твърдо вярвам и което трябва най-накрая да си наблъскаш в главата : НИКОЙ НА НИКОГО НЕ Е ДЛЪЖЕН В ТОЗИ ЖОВОТ! Досега би трябвало отдавна да си си организирала живота и да си самостоятелна. Защо живееш още с баща си след като не се рабираш с него? То е ясно- за да не плащаш наем, както правят огромна част от нормалните хора. И според мен дори трябва да си му благодарна че все още те търпи и не те е изгонил от там, защото реално той също може да ти поиска наем. Трябва да приемеш че той е законният наследник и може да прави с имота си каквото поиска. А ти работи, спестявай и се изнеси. Поеми отговорност за собственият си живот и спри да очакваш нещо от другите. Пак казвам : никой не ти е длъжен за нищо!

17.   Справедливо е!
Научила си житейски урок, че обещаването не е като даването, по трудния начин, от личен опит, а доста хора научават житейските уроци със четене.
В тази ситуация имаш два варианта или наистина да се изнесеш на квартира и да градиш от нулата собствен живот или да се подмазваш на баща си за да не вземе да продаде апартаментите и да имаш някакъв шанс ти да наследиш и двете жилища.

18.   Мила ми жена на 30г, която живее с баща си. Ще ти отговоря като разкажа малко за себе си. Още щом завърших гимназия от мен се очакваше да се изнеса, което и направих. От 18годишна работя и се справям сама с живота. От 18годишна до ден днешен когато съм на 45г живея на квартира и плащам наем, и най-вероятно така ще остане до края на живота ми, тъй като баща ми остави родната ни къща на сестра ми, с която никога не сме се карали за това. Тя има специални потребности, аз съм здрава. Затова не се оплаквам. Доколкото разбирам ти също си напълно здрава... Прощавай, но сигурно разбираш че от моя гледна точка звучиш като едно разглезено дете което няма ясна представа за живота. Ти живееш със заблуда че все нещо непременно ти се полага. Ако продължаваш така ще бъдеш разочарована във всички сфери на живота. Единственото което мога да те посъветвам е да изтеглиш кредит и да си купиш жилище докато още имаш време да го изплатиш. Аз не го сторих и сега съжалявам, в противен случай щях вече да съм го погасила и да не се притеснявам за старините си. Ти сама трябва да се погрижим за себе си.

19.   Ами можеше леля ти да ти продаде апартамента за 20 лв. плюс държавните такси, докато беше жива! Ама ти сигурно си си гледала буйната младост и изобщо не си се интересувала от подобни дела (които обаче се явяват основополагащи в живота... ). Ами ако леля ти беше живяла още 20 години, тогава какво щеше да правиш? Хем щеше да е твой, хем докато се опразни само за тебе, ти вече щеше да си на 50!
Абе въобще... Да си правиш такива сметки, че да получиш нещо такова голямо като апартамент наготово от някого, и то в сравнително млада възраст си е малко в сферата на научната фантастика! Много глупаво, много незряло от твоя страна! А между другото - баща ти е прав, дето те упреква за това, че още не си семейна...
Може пък... точно нямането на собствено жилище и живеенето по квартири, заедно с всички съпътстващи неудобства, да те подтикне да се кооперираш с някого и да градите нещо заедно?

20.   Чак ми става жал за баща ти, ако ти си му единствена наследница...

21.   Към всички, които ме съветват да се изнеса на квартира или да купувам с ипотека, благодаря. Със сигурност 90% от вас са получили на готово, но знаят да дават съвети. Родителите са длъжни да осигуряват децата си. Баща ми няма никакво намерение да продава. Той смята, че понеже съм сама, може да живеем заедно в единия и да взима наем от другия. Каза ми, че ако се омъжа, ще ми го даде. Но аз си търся съпруг от бяла държава, а не бг чалкопитек на когото да правя салата за мачовете и да му търпя простотиите.

23.   Ми добре, авторке, продължавай да чакаш някой да ти даде жилище на готово. Това какво имат другите и какво не, теб изобщо не те грее. И двата апартамента са на баща ти и щом иска да дава под наем единия, това си е изцяло негово право. На теб като не ти харесва, си вземаш багажа и се изнасяш където искаш - при съпруг от бяла държава, ако намериш такъв или съпруг от черна :-)

24.   Ми работи си. събери си пари и си купи. Чакаш всичко наготово.

25.   За 23. Извинявайте, но и двата апартамента на баща ми са на готово. Както явно и Вашия. Така, че считам за редно да ми даде въпросния. Още повече, някога пред него леля каза, че нейния апартамент остава за мен, а той само отвърна "Добре како, както решиш". А сега сменен патрон, че даже си изкара и констативен нотариален акт на негово име!

26.   Е, аз съм от 10те % на които НЕ им е дадено наготово!

Сега имам (в съсобственост) апартамент в Западна Европа (платен 50% от мен КЕШ) и един в София (платен от мен 100% КЕШ)! Никой "НИЩО" не ми е давал (освен родителите, баба и дядо: живот, гени, възпитание и частична издръжка, докато завърша универсистет), нищо като пари и имоти!

И започнах да действам в тази посока на 24. Че и по-рано с образованието си! Оттогава до 40- на квартири (много! ). В 2 чужбини. САМА.

Стига си хленчила!
Ж50

27.   След казаното от авторката в номер 21 (непременно обърнете внимание на 21) смятам че е абсолютна загуба на време който и да било вече да й отговаря и да й чете писанията. То всичко се изясни - жената е толкова озлобена, че каквото и да й пишем няма никакъв смисъл, тя е проядена отвътре. Пази боже такъв човек да ти влезе в живота, дано никога да не си намери мъж и да няма деца.
Аз лично ще се постарая да забравя че съм видяла тази публикация, защото огромната й ненавист сякаш щеше да ме задуши през екрана. Ужас.

28.   До 25 Авторке ако единия от моите апартаменти го получих в наследство да взема да ти го дам, а?
30 годишна не постигнала нищо в живота си не само че обсъжда чуждуте имоти, ами и обижда народа си че били прости, а тя уж умна мисли че мъжете от "белите държави" се редят на опашка за нея и не ядат салата.
Авторке заради този си начин на мислене си на 30г в дома на баща си, ако не се промениш и на 60г ще си пак в дома на баща си, а зад гърба си ще имаш само оплаквания кой какво не ти е дал и колко са лоши и прости другите.

29.   Съгласна съм. Щом бащата е бил наясно с решението на леля си редно било да го уважи. Така са се стекли нещата, че лелята не го е предписала на племенницата си.

Но въпреки това авторката наистина реагира твърде злобно.
Не са се получили нещата нямала е късмет. Какво да се прави.
Не й е жал за леля й. Не й е и много зор за баща й.
Майната му на Апартамента важното е баща й да е жив и здрав дълги години.
Здравето е важно. Наистина. Има по-важни неща от този апартамент.

Не дава баща й не дава. Е айде убий го човечеца, че да му вземеш апартамента.

31.   Но авторке това е изключително грозно. Сякаш си чакала леля ти да почине, че да й лапнеш апартамента.
Рядко обвинявам някой в алчност.

Но пък и баща ти е длъжен да изпэлни последната воля на починалата си сестра.

32.   Към 31. Въобще не съм чакала леля да почине. Напротив, с нея се разбирахме чудесно. Дори, когато почина се почуствах по-тъжна, отколкато при мама, която почина преди 5 години. Както споменах, отивах си при леля като у дома си, имах си ключ, стая, можех да сготня нещо в кухнята, да се изкъпя. Оставара съм и по няколко дни. Тя, самата несемейна, напълно разбираше защо не съм се омъжила и ме съветваше да си търся съпруг от бяла държава, особено скандинавец. Именто за това не се разбираха с баща ми, който ни имаше за вятърничави жени. Но за разлика от татко, тя сама си е построила този апартамент. Навремето се е отказала в полза на баща ми от свой дял обезщетение, който е получил апартамента наготово. Тя е започнала от нулата и се факто направи апартамент на брат си. Това са фактите, нищо чудно на вомоменти и са съм злобна. Обнявате ме, че искам на готово; ами той, освен да смени патрона, по нейния апартамент не си е мръднар пръста. Затова темата ми беше, че не е справедливо, макар и законно.

33.   "Но за разлика от татко, тя сама си е построила този апартамент. "
Ами време е сега да вземеш пример от обичната си леля и да си посториш и ти един сама!
Нейния, че и на бащата ти ще останат за теб след като той почине.
И тогава вече ще имаш "супа от апартаменти", както аз му викам, дано тогава да си доволна...

"Каза ми, че ако се омъжа, ще ми го даде. "
И не ти ли идва на ум, че това, което е направил той е в безсилието да види дъщеря си омъжена, докато е жив...

Ж50

34.   не е справедливо но какво може да направиш. Примири се. Ще работиш ще си изкараш пари или изтеглиш кредит и ще си купиш. Или излез на квартира.

Какво друго може да направиш.
Не го мисли този апартамент. Само се тормозиш. Продължи напред.
Прежали го този апартамент.

Важното е всички да сте живи и здрави.

Приеми. че си нямала късмет и така. Не е писано.

Трябвало е леля ти да ти го препише официално.

Не е редно баща ти да е знаел за уговорката ви и да се държи така.
Пак ще напиша ссоред мен е редно да уважи волята на починалат му сестра.

Но както и да е. Живота продължава.

35.   Въобще няма да тегля кредити или излизам на квартира. При наличието на два апартамента няма да се скитам като безпризорна по квартири. Баща ми, въпреки всичките му кусури, няма нищо да продаде; в това съм сигурна, познавам го. Ще живея някак си с него и междувременно ще си търся подходящ мъж, с който може да живеем и тук в София. Не е задължително в при него в чужбина. Баща ми ще ни отсъпи апартамента на леля, и в това съм сигурна.

36.   Ами добре тогава.
Но във всички случаи е по-добре да не се тормозиш с този апартамент.
И да не го мислиш.
Мъж е добра идея.

Дано да размисли баща ти редно е да уважи искането на починала му сестра.
Айде ако не е знаел за уговорката ви както и да е.
Но ако е знаел никак не му прави чест да не уважава волята на сестра си.

А и нали условието му е да си омъжена. Омъжи се тогава.

37.   35 При наличие на 2 апартамента, които НЕ СА ТВОИ! ....
Тоест ти имаш "налични" точно НУЛА!

38.   Апартамента й е фикс идея номер 37.
Но все пак ако бащата е знаел за уговорката им не му прави чест да не даде апартамента.