Споделена история от Други

Мания
Здравейте, от както се помня имам проблем с това, че "робувам на жилището си ". Не мога да търпя да има нещо счупено, нацапано, одраскано, неподредено. Съвсем дребни неща, които никой не ги забелязва, мен ме вбесяват докато не се поправят. Ако не изчистя през ден имам чувството че се задушавам, а не цапам, защото живея сам и съм на работа. За колата няма и да коментирам, там положението е трагично. Приятелката ми ще се мести в нас, а тя е бая разхвърляна и не знам какво ще правя. Та как да преодолея тази моя мания? Моля за съвет!

Коментари

1.   Ще чистиш след нея и така. Баба ми е същата като теб, не е нещо лошо или опасно, че да се променяш.

2.   При психолог.

3.   Когато принадлежиш на принадлежностите си...

4.   Защо да я преодоляваш? Дейвид Бекъм има ОКР и след като всички заспят, започва да чисти и подрежда всичко под конец по цвят и размер.
Това, че побеснявааш, когато нещо се повреди, не е много ОК. Приятелката си, ако я тормозиш и й ходиш по петите, ще те намрази. Трябва някак да се напаснете. Например, да я оставиш тя да готви, глади.

5.   Спираш секса за половин година - ако тя издържи, значи е жената за тебе, ако ти, обаче, не издържаш - сещаш ли се, ще трябва да спреш да се вталясваш в глупости, ако не искаш да станеш почитател на литература като "Mъжът и ръката - интимно".

Или директно прескачаш тая фаза, минаваш на ч&&ии и пр&&титу&ки, както ще те посъветват форумните мъдреци, и си живееш живота - живот страхотен, нали?

Та, пич, отиди на психолог и не тормози жената, дето се е съгласила да дели с тебе дом и постеля...

6.   Живей по този начин, имаш добър усет домът ти да е чист е нещо приятно, на всички около теб ще им хареса, естествено е, приятелката ти също, ще свикне, това е положително нищо, което правиш в домът ти и има смисъл.

7.   От атвора благодаря на всички за коментарите, до 4 май и аз имам окр, до колкото прочетох в нета отговарям на всички симптоми, ще се консултирам с психотерапевт. И не ходя да и натяквам като свекърва, по-скоро тя ми се дразни, казвала ми е че се чувства безполезна и че като дойде вкъщи все едно е на хотел...

8.   Авторе, ако имаше ОКР - всички около тебе щяха да са пропищяли и ти щеше да си забелязал обсесиите и компулсиите. Като си измиеш ръцете 8 пъти след като си си дошъл вкъщи и 20 пъти си се бил връщал да проверяваш различни неща, но с педантична строгост, с лупа дори, тогава щеше да видиш какво е ОКР. Да не говорим за останалата палитра от душевни бонус-тръпки...

Все пак, както ти написах в 4. Иди на психолог...

10.   Автор е, н 3 съм. И аз предположих, че си с ОКР, затова коментарът ми е точно изречението, с което мен ме изкараха от подобна мания.
Моето стигаше до степен да скача през нощите да вадя цялата посуда с тенджери, тави т. н за да ги измия ПАК!
Докато спим да изпъвам краищата на чаршафите.
Да се връщам по няколко пъти да проверя дали съм изключила всички електроуреди, да си мия и мажа с крем ръцете десетки пъти...
Мъжът ми е който най-много ми помогна да се избавя от това.
Първо с нежно пренасочване, с малко по-мъжки действия (да не грабне като малко, непослушно дете и да ме цопне в спалнята) докато един ден ми изцепки това изречение, но явно е било в момент, в който съм била рецептивна. Не когато съм слугувала на манията си, а в неутрално място и момент. Бях в шок, тогава наистина осъзнах проблема и че съм зависима от някакви вещи, позицията им, чистотата им, видът им... Бях се превърнала в собственост на вещите си.
Ти също.

11.   Аз също съм така. Даже задължително масата ми трябва да е подредена с красиви чинии, салфетки и всичко в детайли. Дори и да е само салата... направо съм луда на тема чистота.

12.   От автора до 10, това с чистенето посред нощ ми е добре познато, също и снимам всички лампи, контакти, ел уреди, спирам кранове и това само за 1 ден отсъствие. До 11 , аз също си редя масата като за снимка, дори и като вечерям сам :D. Запазих си час при при психотерапевт, благодаря отново!

13.   Пич те психолозите са по-луди от тия с ОКР. Само ще хвърляш едни пари на вятъра на едни дипломирани магове. Съвета ми е да се отпуснеш и да се замислиш, че животът е прекалено кратък за да робуваме на вещи. Утре може и да те няма, а вещите не може да отнесеш на ония свят. В крайна сметка ние сме ги купили за да ни робуват те на нас, а не ние на тях. ОКР се преодолява най-разумно само със силна воля и преосмисляне на приоритети. Кое ти е по-важно спокойствието или вещите?

14.   Споко, един ден като имаш деца, колкото и да искаш да е чисто, то няма да е. В половината от времето ще е лудница и кочина, поне докато станат по-големи.