Споделена история от Семейство

Въспитанието на децата днес-за или против?
Заглавието казва всичко.
Запитването е, кой начин смятате за по-правилен?

Новия, където родителите са едва ли не длъжни да слугуват на децата си-тоест да им чистят, да им търпят простотиите, да ги разбират и тн.. Да не говорим, че тийнейджърите днес ги вършат всякакви-пият, пуешат, отговарят на родителите си и много по-лоши неща...

Или стария, където децата се учат да са отговорни, да слушат родителите си и им са забранени всякакви лиготии

Не си мислете, че съм някаква бабка-не съм
Визпитана съм по втория начин.

По кой начин сте виспитани вие и кой подкрепяте?

Коментари

1.   Хаха. Заглавието наистина си го каза точно. "Въспитанието", "визпитана", "виспитани". :D А това "пуешат" - просто... :D

2.   Пише се "възпитание".
По темата - първия начин, който описваш, не е възпитание, а е липса на такова - въпросните тийнове са невъзпитани, никой не ги е учил на нищо и не ги е възпитавал, а и не са имали добър пример в семейната си среда - знае се, че децата не се учат от наставления и поучения, а от примера, който виждат.
Преди време видях едни такива на улицата - крещяха, пищяха, вдигаха шум... бях с дъщеря ми и я питах тия как ги търпят в къщи. Тя ми каза, че в къщи се държали съвсем различно и не били такива.
Та това мисля - няма ново и старо възпитание, и преди и сега си има възпитани хора и такива, които не са.
Хубава тема :)

3.   Подкрепям 2 начин- и аз съм възпитавана по него

4.   Определено възпитавам децата си по втория начин.
Не ядът редовно бой-естествено, но определено всеки в къщи си има задължения подходящи за възраста му.
Обожавам децата си, но да ги глезя постоянно-е това не им помага. ~Рамона~

5.   Ха, ами зависи си и от детето. И да го биете, и да го учите с добро пак може да стане боклук.. Мен лично никога не са ме били, разберете, че и да биете децата си не е решение. Лично познавам момичета, които са отвратени от родителите си и дори вече са се изнесли от тях от самото държание. Все пак винаги може да се разбере и без бой... Крещенето, викането помагат повече, отколкото да го прибиеш и да го отвратиш от себе си завинаги. :)

6.   Авторке, не виждам старият начин на „въСпитание“ не те е образовал - не можеш да си структурираш изобщо мисълта.
Иначе - няма стар и нов начин на възпитание. Има добри семейства и асоциални такива - имало ги е и преди.

Разбира се, че на децата трябва да им се чисти, не можеш да ги оставиш в лайната им. Но както и да е - гледай си ученето и въСпитанието и остави на големите да въЗпитават децата си по своя си начин. Като порастнеш, сама ще разбереш как и защо.
Понякога точно асоциалните семейства крият неангажираността си зад фалшива строгост... Но стана сложно за теб. Почети малко книжки и поживей малко, вместо да ни губиш времето...

7.   От авторката:

Извинявам се за правописа /наистина бързах докъто го пишех/ и благодаря за коментарите.

8.   ''Или стария, където децата се учат да са отговорни, да слушат родителите си и им са забранени всякакви лиготии''

Ако обичаш един човек, дай му свобода. Но винаги тази свобода да е в границите на възможното :)

9.   Авторке, сега също ли бърза, когато написа '' докЪто ''?

10.   Аз съм на 17 и съм възпитана според мен, по стария начин. По принцип съм от много добро семейство, отворени хора не са някакви здухани, дори много се забавляваме заедно и не се срамувам от тях изобщо. Аз съм нормален тийн, излизам, забавлявам се, общувам, ходя с момчета, но ако ме познавате и знаете начинът ми на мислене какъв е... понякога мисля, че съм с акъла на 40 годишна жена. Майка ми и баща ми дори един ден си говореха и чух майка ми да пита баща ми "Дали пък не я възпитахме прекалено добре? " :D
Възпитанието не е НАЙ-важното, важна е също средата в която израства детето, хората с които се събира и общува.

11.   Мале-мале! Знаеш как се пише правилно "тийнейджър", а не знаеш как се пише "възпитание"!? Жалко за тебе, Българийо - хубава страна беше!

13.   Авторката проверява знанията ни, а като гледам и доста шарани са клъвнали тука... xaxaxaxaxxaxaaa;d

Кумчо Вълчо