Споделена история от Семейство

Майка ми държи да ме запише на шофьорски курсове!
Здравейте! Аз съм нормално момиче на 17 години. Имам сравнително добър успех в училище, не се оплаквам. Единствения проблем, който срещам в ежедневието си са разправиите с майка ми. Обикновено са за неща като: Защо не съм взела брат ми навреме от училище или защо не съм си изчистила стаята. Сега обаче ме мъчи за друго нещо.

Твърдо си е наумила, че трябва да изкарам шофьорска книжка. След 2 месеца (на 18. 09) ставам на 18 и тя иска да ме записва на шофьорски курс (имаме един познат инструктор). Проблема не е в него, а в това, че аз нямам никакъв интерес към колите или карането.

Съзнанието ми е насочено към съвсем други теми. Майка ми каза, че вече е спестила пари и да се записвам в най-скоро време.... Най-големия и аргумент е, че това ще ми бъде много полезно в бъдеще, дори и да не го осъзнавам сега. Може би е права, но нито ми е кеф да карам, нито колите ми правят впечатление... Искам да си спестя пари за бала, за море с приятели и такива.
Кажете ми как да я откажа от тази глупава идея? Ще съм доволна от всеки ползотворен съвет!!!

Коментари

1.   Здравей! Няма лошо в това да имаш книжка. После едва ли ще ти купи кола и да те кара насила да караш. То на сила хубост не става. Значи моят съвет ако твърдо си решила, че неискаш да караш курсовете и кажи парите да ти ги даде за осъществяването на някоя твоя мечта например вместо за нещо което неискаш. Като пример ще ти дам аз искам да изкарам курсове за парапланеризъм и вместо парите за книжка бих си ги дала за нещо което по-натам цял живот ще ми доставя удоволствие. Така и кажи. Изхарчете ги разумно. Ако ги дадеш за море то ще отмине и това е така, че ги дай за нещо от което можеш да се възползваш до края на живота си. За книжка е хубаво но след като неискаш и няма да те направи щастлива не си струва. Ако няма друг шанс и няма измъкване просто и угоди и после нищо няма да караш.

3.   Момиче едно от основните изисквания за работа е шофьорската книжка. Вземай я сега, после идват матури, кандидат студентски изпити и т. н. Майка ти е права!
П. С. Ако в училище нямате успех над 5, 50 не казвайте, че се справяте добре, защото в момента образованието ни е пълна пародия...

4.   Хехе аз съм момиче на 17 и на 19. 09 ставам на 18. Аз от 18. 07 се записвам на курсовете. Аз съм точно противоположното на теб, нямам търпение да изкарам книжка. Майка ти е права-ще ти е от полза. Може да взимаш брат си от училище с колата, да ходите приятели на море с колата. Знаеш ли дори напоследък забелязвам, че повечето работодатели искат работниците да имат шофьорска книжка. Все пак ако не искаш говори с майка си и и сподели за какво друго да даде парите, а не за курсовете.
Успех с решението. :)
--Теди

5.   По принцип майка ти е права, никога не е излишно да можеш да караш кола. Но има достатъчно хора, които не могат и си живеят добре, така че след като не те влече и не ти е приятно, няма никакъв смисъл. Майка ми е на 50 и кусур години и никога не е имала книжка и не е сядала зад волана и си живее прекрасно. А и ако в момента не ти е нужно, това са пари хвърлени на вятъра - все едно днеска да си купиш нещо, което ще ти трябва след 5 години. Освен това шофьор се става с практика, на курсовете най-много да те научат как се сменят скоростите и кой знак какво значи. Такива шофьори с книжка и без практика са най-опасни на пътя. Аз имам книжка от преди 11 години, но наистина се научих да карам преди 2-3 години, когато получих служебна кола и почнах да карам редовно. (Моя лична кола и до ден днешен нямам. )

Кажи ги тия работи на майка ти, кажи ? че и да изкараш курсовете, няма да сядаш зад волана, защото не се чувстваш сигурна и не искаш, и ако ? се хвърлят пари напразно, ОК...

6.   :)
Едно време казвали: "Неграмотен - не знае да плува... "
сега важи: "Неграмотен - не знае да кара... "
Съгласи се с майка си... после ще имаш по-важни ангажименти, а с шофирането ще си помагаш... ще си по-независима...

7.   Аз пък много искам книжка, но неможем да си го позволим. Така че ти завиждам благородно за възможността, която имаш:)

8.   Номер 3, недей така да обобщаваш, страшно зависи каква работа търсиш. Ако си разносвач на пици много ясно, че ще ти искат книжка. И за таксиджия също. На мен досега никога не са ми искали книжка, а работата ми никак не е лоша (меко казано).

Всичките, които я карате да направи курсовете, изхождате от собствената си гледна точка, че искате да карате и че ви е приятно. Авторката НЕ иска да кара, след като не иска, дори да има книжка, пак няма да кара. Толкова ли е сложно?

От 5

9.   И аз съм като теб на 24 години съм :) никакъв интерес към колите, никога не съм сядала зад волана и моите родители напират почти всяка година, но и моето съзнание е насочено към други неща - нека мине сесията, нека мине това.. и накрая става едно и също :)

10.   ***, това е чудесна възможност, която не се отваря пред всеки. Харесва ти или не живееш в модерен свят и да можеш да караш кола е нещо просто задължително. Утре ще си семейна, ще имаш дете и ще ти се наложи да шофираш. За каквато и работа да кандидатстваш в автобиографията се посочва имаш ли изкаран шофьорски курс и е минус, ако нямаш. Нямала интерес, пиклата. Ти и към компютрите може да нямаш интерес, ама трябва да можеш да ги ползваш. И продавачките по супермаркетите ползват компютър. Добре че е майка ти да мисли вместо тебе, защото ти не можеш да видиш нещата в перспектива.

11.   10, аз пък харесвам компютрите, но не и Интернет, защото дава поле за изява на незначителни хорица като теб да обиждат другите. Защо я обиждаш на "пикла", това да я обиждаш оправя ли ти деня по някакъв начин! Аман от анонимни мишки в Интернет, които се мислят за вещи по всички въпроси и си дават мнението без да им го искат! Дано един ден целия Интернет да се срине, та такива като теб да останат без поле за изява!!!

12.   Номер 11, ми не ползвай нет бе. За какво спамиш не мога да разбера. А ако си прочел малката иска съвет, затова си давам мнението. А ти само си си хабил копчалъците на клавиатурата да ми пишеш. Да си беше оставил поне трите имена и адреса, да не си анонимен. Нещо много ти бърка чуждото мнение, тоя сайт не е за теб. Хайде отлитай бяла птицо.

13.   До 12 - аз ще ползвам, но май такива като теб не трябва да го използват. Време е да забранят на хора под 18, неграмотни и такива без поне средно образование да използват интернет.

14.   Някои от коментиращите май не са чували за таксита, градски транспорт и влакове.

15.   13 не раздавай квалификации на хората, които не познаваш, защото яко се излагаш. Такива като тебе са ми най-смешни. И да те светна - Конституцията ни, която явно не си чел, прокламира свобода на словото. Ще си изказвам мнението, както намеря за добре. Сайтът си има модератор, щом ми е публикувал коментара значи няма проблем с него, ясно. И вземи разбери, че хората са различни. Ако не можеш да се приспособиш към този факт хващай гората.

17.   Номер 10/12/15, не знам кой почна с квалификациите "пикла" и т. н. Поне не критикувай другите за същите неща, които сама правиш, че е смешно.

Подкрепям номер 5, в никакъв случай не е задължително да имаш книжка или кола. Аз имам книжка от 11 години, кола (собствена) нямам и не ми трябва. В града ползвам метро. Ако се налага да пътувам по работа, ми дават служебна кола - ако нямах книжка, щях да ползвам влак или самолет. Но НИКОГА досега на интервю за работа не са ме питали дали имам книжка. Нито пък ми го пише в биографията (що за тъпотия? ! ).

Имам познат, който не може да има книжка, защото е далтонист. Работи на ръководна позиция в българска банка. Не съм чул някога да му е било проблем за кариерата - нито това че няма книжка, нито това че е далтонист (което е по-лошото).

Кубрат