Споделена история от Семейство

Дъщеря ми е неконтролируема
Искам да ви помоля за съвет. Вече не знам към кого да се обърна. Имам големи проблеми с дъщеря си. Тя е на 13 години. Аз съм самотна майка, баща и ни напусна, когато беше на 4-тири. Имам чувството, че характерът и е същият като този на баща и. С него спорихме за същите неща, както и с нея. На пръв поглед всичко е наред, има само шестици, но всичко се обърка.
Проблемът дойде, когато си намери приятели. Всичко започна в началото на лятната ваканция. Поиска да излезе с някаква нейна приятелка. Аз естествено я попитах коя е, къде ще са и какво ще правят. Тя ми отговори, че е от нейното училище, че ще отидат в парка, щели да си купят сладолед и да си говорят. Каза ми, че излиза за не повече от 2 часа. Пуснах я и тя се прибра навреме. Седна написа 20-те задачи по математика, които я карам да решава всеки ден, прочете малко от задължителната литература, дадена и от училище и след това започна да си чете нейните отвратителни книги. Чете Стивън Кинг. Можете ли да си представите? Този автор е отвратителен. Много пъти съм и забранявала да чете тези боклуци и и взимах и книгите. Когато и дадох да чете Хамлет на Шекспир знаете ли какво направи? Върна ми го и каза, че книгата е хубава, но била твърде сложна за нея и щяла да я прочете след някоя друга година. Що за дете е това? Та на другия ден поиска пак да излезе. Аз и казах, че не може. Вдругиден пак същото. Тя ми каза, че родителите на приятелките и ги пускат всеки ден и то за много повече от два часа, защото било лятна ваканция.
Тогава естествено и забраних да излиза с тях. Кои родители пускат децата си всеки ден? И то за повече от 2 часа? Аз например не искам да я пускам да излиза повече от 2-3 пъти в месеца. Когато аз бях дете, също не бях пускана навън повече от 3 дена в месеца. Ясно е, че тези деца са разхайтени и невъзпитани. Тя ми обясни, че са отличнички и всъщност са много добри с нея и нямало за какво да се тревожа.
Оттогава всеки ден се започнаха разговорите, за това, че била достатъчно голяма и се била нуждаела от повече свобода. Каква свобода, та тя е само на 13?
Също така си е направила профил в скайп и не иска да ми показва какво си пише с нейните "приятелки". Започна да ми говори за някакви простотии от сорта "имам си лично пространство, на което ти прекрачваш границата". Добре, но това продължава и до днес. Сега започна зимната ваканция и тя отново иска да излиза. Аз и казах, че не може, защото е студено. Щели да се събират у едната и приятелка и да гледат филми. Естествено, не я пуснах и и казах, че ще излиза от вкъщи само до школата по английски и обратно.
Не знам вече какво да правя, това дете е неконтролируемо. Моля ви, кажете ми какво да направя, за да я укротя малко.

Коментари

51-75 от 75

55.   Стига, учебната година започна, детето вече е заето и не скучае

56.   Видях, че темата е стара, но все пак искам да се изкажа по въпроса. Госпожо момичето е право има нужда от свобода и лично прострланство а вие и го отнемате, не сте и дали възможност да си изживее пълноценно детството. Знаете ли колко деца страдат от болните амбиции на родителите си. Щом си учи уроците съвестно и си чете задължителната литература и не лъже къде е и с кого и се прибира навреме тогава не виждам причина да не и дадете малко свобода. Защото, ако продължите да я контролирате така до крайност това няма да доведе до нищо добро. В момента тя е вече 16 годишна тийнейджърка, а понякога те са бунтари. Нищо чудно, да е започнала да ви отговоря, да си го изкарава на останалите и недай си боже да избяга от вкъщи. После стане ли пълнолетна първата и работа ще е да се изнесе от вас, това ли искате да си съсипете завинаги отношенията заради вашите болни амбиции! Ж. 22

57.   Леле! Искрено се надявам, че историята е измислена! Иначе горкото момиче! Това не е майка, а някакъв надзирател в концлагер! Няма да се учудя ако момичето избяга от вас и забременее от първия срещнат, ей така на пук.

58.   Оставете дъщеря си да излиза с приятели и не я ограничавайте тъй като нейното желание да излиза ще се засили и ще направи някоя простотия. Едва ли ви е било приятно на нейните години да ви пускат 2 3 пъти в месеца. Да не ви давам акъл точно аз но не бъдете толкова строга с дъщеря си защото така я предизвиквате да прави още по лоши неща.

59.   Темата е стара, но все пак и аз да си кажа мнението. Това което правите вие е много грешно! Когато не позволяваш нещо на дете то ви се качва на главата. А и как може да не я пускате да излиза та тя е дете трябва да създава контакти. Сега и е времето да излиза после като почне работа няма да има време.

60.   Пак е номер 56 Г-жо, ако все още следите темата ви препоръчвам да свалите автобиографичния филм за актрисата Натали Ууд. Майка и е същия деспот, като вас и още на 4 годинки я води на прослушване за филм. Тя става известна актриса, но цената, която плаща е, че не може да се порадва на детството си, майка и не я оставя да бъде нормално дете дори гадже не и дава да има заради ш... а кариера! Резултатът посля тя завинаги намразва майка си, гледайте филма и дано ви повлияе иначе и при вас ще стане същото отсега ви казвам. Дъщеря Ви със сигурност очаква момента когато, ще се изнесе от вас, освен ако вече не е отишла при баща си.

61.   Когато прочетох се замислих.. колко всъщност е добра моята майка ;д абе как ще пускаш детето си при положение че има само 6, - 2, 3 пъти в месеца да излиза, та тя е тинейджърка?? пускай я един път на ден, и това е
Аз правя така
Връщам се от училище почивам си сядам да уча до 16 часа, излизам в 16 и 15 и до почти 18 часа стоя навън а през ваканциите стоя до 8 и нещо.. и съм си мн добре така, , как може така да измъчваш детето
... Ясно защо те е оставил мъжа ти

62.   Авторке, това, което ти говори дъщеря ти не са глупости и простотии, а е САМАТА ИСТИНА!!! Недей да я командваш и да я правиш зомби (ако вече не си я направила, то 3 години малко ли са? ), недей да й набиваш своя вкус за книги, музика, или каквото и да било. Нейна работа си е какво ще чете и Стивън Кинг не е отвратителен и боклук, на мен ми е любимият автор, ако ти го смяташ за боклук, значи наистина нямаш вкус за книги и не е добре да набутваш своя на дъщеря си. И това ако не е върха на наглостта-да изискваш от нея да ти показва всеки път с кого си е чатила, ти си най-голямата комплекса и егоцентричка с мания за власт на света!!! Ако е истина това, което чета, ти НАИСТИНА СИ ЗА ЗАТВОРА!!!

63.   Остави всичко друго, но защо даваш на дъщеря си да чете "хамлет"? Децата ни имат нужда да четат Христо Ботев и Иван Вазов, на училище като не им дават, нека поне вкъщи да четат истинска Литература!

64.   Проверете кои са приятелките й и ако наистина са нормални и възпитани деца я пускайте да излиза, но за около 3 4 часа, мож е по 1 или 2 пъти в седмицата. Особено като става въпрос за ваканцията. Вкъщи ли искате да я затворите? Ако си има нормални приятели, защо да не излиза.

65.   Проверете кои са приятелките й и ако наистина са нормални и възпитани деца я пускайте да излиза, но за около 3 4 часа, мож е по 1 или 2 пъти в седмицата. Особено като става въпрос за ваканцията. Вкъщи ли искате да я затворите? Ако си има нормални приятели, защо да не излиза.

66.   В някой страхотни моменти дишам тежко, но този не е поради същата причина, а просто простотията ме измаря.

67.   Много тъпа и тъпо измислена история, странно, че са я публикували изобщо, а още по - странно, че има сериозно коментирали хора, но наистина на много от по - старите набори им трудно да бъдат по - проницателни, когато са в мрежата :)
Иначе наистина не им е лесно на съвременните тийнове - когато аз бях на 13 (2000на година) родителите ми не знаеха какво е скайп, всъщност изобщо не боравеха с комп.
Също така бирата, цигарите и тревата бяха значително по - евтини и нямаше вечерни часове и други подобни :))

68.   И аз силно се надявам историята да е измислена!! Ако не е явно имаш някакви много стари разбирания или някакви мозъчни отклонения!!!!

69.   Видях, че историята е стара но ще коментирам. Дъщеря ти не е била пускана да излиза за два часа, вие нормална ли сте това е лятна ваканция, а дори и да не е пак не е нормално само два три пъти в месеца. Стивън Кинг не е отвратителен а много добър автор, а Хамлет наистина е била сложна книга за нея. Нямате право ако тя не ви позволи да и ровите в чата. И дъщеря ви не е неконтролируема а нормална.

70.   И аз имам историята на Стивън Кинг мъртвата зона

71.   Дъщеря Ви е добре-Вие не сте. Та тя е на 13, има нужда от лично пространство, свобода. Децата на нейните години излизат в 2 часа на обед и се прибират в 8 часа вечерта, и то всеки ден. Останали сте в миналото, когато не са ви пускали толкова. Бива да сте строга, но чак толкова? !

74.   Драга авторке,

смятам, че трябва да предприемете малко радикални мерки. Вие все пак издържате детето, не може някакво си 13 годишно хлапе да ви държи такъв тон и така грубо да се отнася към вас, самата и да ви отговаря. Детето като цяло трябва да бъде възпитавано още от както се е родила. Вие правите огромна грешка, че сте допуснала дъщеря ви да ви говори нагло и без капка свян. Няколко силни и плътни шамара и бой биха освестили вашата дъщеря. Децата днес са разхайтени, защото родителите им не ги удрят и не ги наказват, а само ги разлигавят и им правят остъпка. Децата без контрол и бой от страна на родителите, не могат да различават кое е добро и кое зло.
Ако дъщеря ви повишава тон или ви говори за "лично пространство", вие й кажете, че личното пространство е това, тя да се съобразява със вас самата. Ако не е доволна-шамари и бой.
Имайте в предвид, че днешните момиченца правят секс от 10-11 годишна възраст. Помислете си, дали нейните "приятелки" не я учат на някакви си сексуални подвизи или как да пуши, пие и дрогира или как да сваля момчетата(вместо някое момче нея да я сваля)?
Относно литературата-за стивън кинг -вие сте много права. По-отвратителна литература от западноевропейската и американската няма. Давайте на детето да изучава българската литература и класическите произведения.

76.   Към номер 74: по - добре недей никога ама никога да ставаш родител! Ще отнемеш и разбиеш детството на детето си! Не слагай всички деца под общ знаменател ако обичаш! Да има днес ужасни и невъзпитани деца, но това е така защото родителите им не ги възпитават като хората , но също така има и добре възпитани умни и талантливи деца който са повод страната ни да се гордее. Госпожата каза че нейното дете досега не и е давало подов за съмнение и спазва реда вкъщи. При това положение не виждам причина да му налага такива строги мерки за сигурност. С тях най- много да постигне това момичето да се изнесе като стане на 18, а това ще е скоро имайки се предвид, че темата е писана преди 4 години и да не я погледне повече!

78.   На авторката и всички, които и припяват пожелавам един ден, когато остареете да не познавате внуците си и да няма кой да ви погледне, когато вече не може да се грижите сами за себе си! Тогава ще осъзнаете грешките си като родители, но вече ще е късно да ги поправите. Всеки ден съм излизала навън като ученичка при хубаво и при написани домашни и това по никакъв начин не ми развали успеха. ж. 23

81.   Дайте свобода на детето си

82.   Абе вие луда ли сте!! Тя прави съвсем нормални неща за едно 13 годишно момиче. Тя има само 6ци а вие не и давате свобода дори да чете каквото си пожелае

83.   Ако бях съдия по делото за развод с мъжа на авторката щях да му присъдя пълно почителство над детето, а на нея щях да издам ограничителна заповед да се доближава до него, нито, до което и да е друго дете. Против отделянето на дете от майка съм, но в този е трябвало много отдавана да се направи изключение!

84.   За мен ти нещо не си наред с главата. Стегни се малко и започни да мислиш рационално. Това дете в някакъв момент може да развие аутизъм или пък шизофрения.
Когато четох тази история и аз се почувствах като човека, който е написал, че сега осъзнава какво прекрасно детство е имал - и аз се чувствам така.
Започни да разговаряш с детето си, с подхода си го накарай да ти споделя това, което му тежи. Училището е важно наистина, но как това дете ще се развие в бъдеще е от по - гплямо значение.

87.   Оф аз също съм на 13 и моята майка е същата... и сега цялото лято просто си решавам задачите и си чета книгите докато всички други на моята възраст се мотаят до 10 часа. И в свободното си време просто сядам на компютъра и чета теми на нещастни деца като мен и това отчасти ме радва, защото знам, че не съм единствена. Винаги съм искала да знам как да направя така, че майка ми да ме пуска навън, но единственита информация, която получавам е от интернет и тя понякога е толкова безполезна. Сега просто ще стоя пред компютъра пропилявайки детството си...

51-75 от 75