Споделена история от Семейство

Длъжни ли са родителите?
Здравейте,
всичко започна преди няколко години, когато майка ми ми прехвърли апартамент със запазено право на ползване. От тогава темата "длъжна си да ме гледаш" е постоянна и започва много да ме дразни /тя е на 75г/. Вече съжалих за прехвърлянето /така и така щях да я гледам/, а към майка си усещам, че изпитвам досада. Манипулирането по този начин не й прави чест.
Според мен родителите са длъжни да оставят цялото си имущество на децата, независимо дали са ги гледали на старини или не /това е до лично решение и възможност/. Защо трябва да спекулират с това? Това ги отдалечава от уважението на децата им.
Мисля, че западния модел - след дадена възраст хората да влизат в специални домове спестява много негативни емоции и лоши отношения и на възрастни и на млади.
Вие какво мислите?

Коментари

101-116 от 116

106.   След като си пълнолетна никой на никого не е длъжен! Нито ти си длъжна да гледаш майка си, нито тя да ти препише апартамента. Да, хубаво е да си изградила нормални отношения с родителите си и да си помагате взаимно, но никой не дължи нищо на другия. Така, че не спекулирай с това, че майка ти е длъжна да ти остави имота, защото не е.

107.   Авторке, бягай от там. Както ми го описваш, семейството ти си има проблеми. Не си струва заради един апартамент да се съсипваш. Да се оправт с брат ти. Жилище сама ще си купиш.

108.   105, едва ли може да го продаде. обикновено в договора за прехвърляне има клауза, че няма право да го продава до смъртта на дарителя.

109.   105, когато закупих 4/6 ид. ч. на майка ми /2006г./, изчистих всички сметки и данъци. Такива започнаха да се трупат неплатени година по-късно, когато брат ми го изгониха от семейния апартамент /негов и на бившата му жена/ и той дойде да живее с майка ни.
Партидите, Слава Богу са на нейно име.
Аз лично си плащам данъка /2/6/ всяка година, но нейните 4/6 не са плащани от 2006г

А.

110.   107, не живея в имота от 2007г, момента в който брат ми се нанесе, аз се изнесох.
Апартамент имам друг, собствен, закупен с пари от работа в чужбина.
Но си мисля, че не може да съм толкова безсилна, все трябва да има начин поне да ги накарам да си плащат сметките.
От въпросният имот НЯМА да се откажа, прехвърлянето на 4/6 от майка ми беше заслужено, не прищявка.

111.   Първо те съветвам да говориш с адвокат за сметките - при положение, че майка ти живее там, би трябвало тя да си ги плаща. Много лесно е иначе да препишеш имот и друг да ти плаща...
По принцип не е длъжна да ти помага по никакъв начин след като навършиш 18 или завършиш университет. Може да си продаде имотите и да си подсигури старините. Ако не иска, разбира се най-нормално е да ги остави на децата си, не на държавата или на непознат.
Ти също не си й длъжна по никакъв начин. Родителите се грижат за нас, а ние за собствените си деца. Поведението й е много нагло и отвратително гнусно. Това да вербуваш децата си за болногледачки го има само в България. Ти каква полза имаш от този имот освен плащане на сметки? Чакай да станеш на 60, за да си в твой. Мерси! Намери начин да развалиш сделката или да не наследиш нейните сметки. Тези, които те нареждат, са същите като майка ти - само като чета за как родителят отделя от залъка си, та глупости, та простотии, и ми става лошо...

112.   Авторке,въпреки че четох уж цялата тема,сега в коментар 110 казваш,че имаш 4/6 прехвърлени на майка ти.Извинявай,ако нещо съм недовидяла-НЕ Е ли целият апартамент на твое име/?Нещо не ми е ясно с тези 2/6 и 4/6,но все пак не съм юрист.В 109 пишеш,че си плащаш 2/6 данък.
Къде се намира горе-долу,в малък/голям град,поне в кой регион на България?Споменаваш,че имаш и друг,с пари от чужбина,очевидно е на твое име.Консултирай се с адвокат,защото така излиза,че имаш ДВА имота на твое име,а ЧСИ не може да вземе ЕДИНСТВЕНО,неипотекирано жилище.ВТОРОТО,предполагам,може.
Искам да ти помогна,но не разбирам всичко от изнесените от теб факти/или не съм ги прочела добре/.
Как ще я накараш да плаща майка ти,по-нагоре си писала с пистолет не става.Както са споменали,при адвокат и лишаване от право на ползване.Щом се задейства процедурата,най-малко тя ще се стресне и може и да почне да плаща,не се знае.Има хора,които като ги подплашат сериозно,чак тогава се вземат в ръце и осъзнават реалността.За натрупаните вече задължения за жалост май ще останат за теб-тя с минимална пенсия скоро няма да ги плати,дори и да я осъдиш...Но бъди твърда и стигни до съд за лишаване от ползването.Отделно не си струва да контактуваш с нея,не пиши,не звъни,не и вдигай.Не се отказвай от дела си.Провери и кои дългове могат да паднат по давност,стига да са преди действията на ЧСИ. Надявам се да съм ти била в помощ.

113.   Уфф, какво се занимавате с алчна, нагла и безскрупулна персона, каквато е авторката. Родителите били ДЛЪЖНИ да й оставят всичко, тя обаче не била ДЛЪЖНА да ги гледа!!! Ей такива заслужават да бъдат оставени в дом и нека после си живеят ЖИВОТА, както те се изразяват. На всичкото отгоре, не стига, че получава апартамент наготово, ами си прави и тънки сметки за данъците. Като не ти се плащат данъци, откажи се от дарението и не занимавай нормалните хора с алчността си!

114.   Когато един човек ходи и може да изпълнява най - важните си функции за какъв дом става въпрос. Ако се изисква пазаруване, пичистване и др. може да го направиш или да наемеш човек, ама да пратиш здрав и прав в старчески дом не мисля. Може и да иска да я посещаваш по -често. Само един родител знае колко е направил за децата си. Ако е много болен може да го пратиш в дом, но там пак дължиш нещо към родителя си

115.   я вижте какво. Лично аз НИКОГА няма да искам детето ми да ме гледа. Като остарея ще си събера пари за дом и нямам желание да му тровя живота с грижи и старчески вони. Който обича децата си - гледа да ги обича безусловно. Авторката не е длъжна на никого. И както каза някой - сама ще рещи длъжна ли е или не взависимост от това какво детство е имала. То гледането на човек не е задължение, а лично желание. Аз майка си в дом няма да ядам, защото я обичам. Но ако нямам морални устои да гледам някой друг- просто не мога, нямам психически възможности и сили- ще го праят в дом и ще плащам. Въпрос на избор.
А на детето си НИКОГА не бих поставила въпрос за гледане. Искам да е щастливо и спокойно. Гледането е неприятна работа и по-добре специализирани грижи.
Пък наистина дали ще гледаш някого си е въпрос на личен избор и дали имаш психически сили взависмост от това как си живял с него.

116.   115, то е ясно, че е личен избор. Никой не ти опира пистолет в челото. Това обаче изобщо не отменя моралното ти задължение към родителите. Дори и да не си в състояние да се грижиш всеки ден за възрастен човек, спокойно можеш да платиш на някой да го прави. Да пратиш обаче собствените си родители в някоя мизерна дупка, каквито са старческите домове у нас, за да се настаниш в жилището им, което са построили с къртовски труд и лишения е изключително МЕРЗКА постъпка!

117.   Авторке, написала си, че няма да се откажеш от имота... Аз пък ще ти предложа точно това да направиш- прехвърли имота обратно на майката ти без да ѝ казваш и да се оправят двамата с брат ти, не ги мисли повече. Няма как да я принудиш да плаща, сигурно няма и средства, не само желание липсва май. Ти нали имаш покрив над главата си? Защо си се вманиачила толкова в материалното? Защо си причиняваш всичко това заради един тъп апартамент, та здравето ти и спокойствието ти са безценни! Реално ти нямаш нужда от него, не коментирам справедливо ли е или не, просто се откажи! За какво са ти тия битки и тия нерви? ! Защо си причиняваш всичко това и се саморазрушаваш? ! От пусти инат! Хората заради пари и имоти се убиват и “самоубиват“, колко жалко е всичко това...

118.   Има нещо, което ме притеснява, след като авторката е наследник, тя ще наследи и всички натрупани задължения от майка си, тоест половината от тях.

119.   Да, родителите ни са длъжни да се грижат за нас до определена възраст. А това дали ние ще се грижим за тях би трябвало да го преценим ние. Винаги ми е било много грозно, когато някой родител каже "родила съм го, отгледала съм го, сега ми е длъжен!". И за кво? По-добре не си правете деца, ако възнамерявате да им говорите, че са ви 'длъжни'. Вие сте избрали да ги създадете, а не те.

120.   118, и да те притеснява, и да не - темата е отпреди 6 години.

121.   Aбе айде сега, какво я обиждате, сякаш не знаете, че дори и най-близките ще те прецакат, винаги има уловка. Аз например, ако моите родители изискат от мен след време да се грижа за тях и да им сменям памперсите, ще им кажа директно ''Майната ви''.

101-116 от 116