Споделена история от Семейство

Споменът за мама...
Здравейте,
не знам изобщо защо пиша това, но просто имам нужда да го споделя с някого...
Аз съм момиче навършило 17, преди малко повече от 9 месеца ракът ми отне мама...
Много хора ми казват: "Трябва да продължиш! ", "Мина толкова време, трябва да се съвземеш! ", "Животът продължава! ". Да, животът продължава, но какво от това...
В началото чувствах някакво спокойствие, макар и да звучи странно - просто знаех, че тя ще е на по-хубаво място... Но минаха няколко месеца и започнах да усещам липсата й...
Не знам... просто не виждам смисъл, не мисля да се самоубивам, ако някой си е помислил така... Просто животът на едно момиче без майката е почти нищо... Като се започне с първото гадже(всяко момиче би искало да запознае приятеля си с майка си); след това завършването и балът(вълнението на майката ги прави някак си различни); сватбата и трепетът на майката; децата които ще има, с които почти всяка баба(или поне моето мамче) обича/ше да си играе и още толкова много неща, които нямат или поне за мен нямат смисъл без тази незаменима личност...
Има моменти, в които ме е страх да не я забравя, а когато си спомням моментите ни заедно - боли... Режеща болка, която не може да се сравни с нищо друго, която дори не може да се опише... Спомням си различни части от времето ни прекарано заедно и все някъде се появява момент, в който си казвам - "Не я заслужавах, тя беше като ангел, а аз сякаш бях нейно наказание... ". Но въпреки всичко имахме и хубавите си моменти, които почти винаги развалях...
От онзи ден, от часът на последния й дъх, сякаш не съм себе си. Имам чувството, че в мен живеят две личности, които се борят помежду си и ту надделява едната, ту другата. А аз не мога така, свикнала съм да контролирам емоциите си, а тези приливи и отливи на чувства ми идват в повече... Тези депресивни моменти, в които не мога да спра да плача... и да се ядосвам на себе си...
И все пак има моменти, в които я чувствам до себе си... Сложила ръка на рамото ми, казвайки ми - "Не се бой, аз съм до теб... "

Коментари

1.   Съжалявам. Аз също загубих майка си от рак. Бях на девет, като почина. А тя почина преди 7 месеца. И аз чувствах същото, но не се безпокой всяко нещо с времето си. Помни, че тя е до теб, само че ти не я виждаш. Но тя те вижда и се притеснява, като плачеш. Не я безпокой, а я прави щастлива. И когато си хванеш първо гадже и тя ще се радва. :) Не бъди тъжна, а вдигни глава. Животът продължава! :)))))

2.   Моите съболезнования. Знам, чи и много трудно и тя все пак ти е майка. Ако наистина имаш нужда да говориш с някого бих те насолича към психолог, защото това и вид травма в живота ти и може да ти бъде помогнато. Не си мисли, че психолога е за луди и някакви такива, това е просто човек на когото можеш да разкажеш и да ти даде качествен съвет. Аз съм ходила и не го мисля за лошо. Много съжалявам за случилото ти се е ти пожелавам да станеш още по-силна и да не се предаваш никога. Твоята майка винаги ще живее в сърцето ти. Благораря ти, че ме накара да се замисля, за това че редовно се карам с мама, но явно трябва да й се радвам, докато я имам.

3.   Здравей.
Първо искам да кажа, че съжалявам за загубата ти.
Наистина е лошо да изгубиш родител (казвам го от личен опит, защото като съм бил на 2год. майка ми и баща ми са се развели тъй като тя не ме е искала и живях с баща ми и баба ми. А когато бях на 15г. баща ми почина от бъбреци.. ) та долу горе знам какво е... Боли наистина - спомените за дните прекарани заедно, за усмивката, за прегръдката и куража който би ти дала и съвети в трудни моменти. Рамо на което да поплачеш, когато ти е трудно и мъчно...
Когато приятелите ти или хората покрай теб ти казват "живота продължава", "съвземи се" или "трябва да продължиш" - не им се сърди. Те нямат предвид да я забравиш - нищо подобно!! Те просто виждат, че страдаш и искат да те успокоят, защото са загрижени..
Не знам дали вярваш в рая или в живота след смъртта, но ако ще ти е по-лесно - мисли си, че тя е някъде там горе и те гледа. Вижда това, което правиш и как се развиваш. Мислиш ли, че така иска да те вижда по тоя начин? Унила и без желание за нищо?
Намери причина за която да да се бориш и да си струва да живееш! Гледай малко по-оптимистично на нещата и се усмихвай - въпреки всичко! При всеки има моменти, в които се отчайва и му се вижда, че всичко е свършило, но това НЕ е така!! Надежда винаги има!
Успех от мен и запомни - никога не се предавай (каквото и да става)!! Винаги ще има човек, който за който значиш нещо и му пука за теб и за това си струва да се бориш :]

4.   Страшна и непоносима е тази болка. Напълно си права за всичко. Бих искала да можех някак да те утеша, но знам-утеха няма. Знам, защото и на мен се случи същото, няма значение, че съм доста по-голяма. Мило момиче, никога няма да разберем защо се случва това. Аз вярвам, че моята свидна майчица ми помага отгоре, радва се и се тревожи заедно с мен. И се старая да живея така, както ме е учила. Вярвай и ти! Прегръщам те горещо!

5.   Разплака ме! Не е лесно да се живее без майка. Но... не знам, просто не знам как да ти помогна. Усмихвай се, заради нея, бъди щаслива, заради нея. Не се опитвай да я царавих, защото това е непосилно, просто си представяй, че когато ти си щастлива, ще направиш и нея щастлива.
Monna

6.   Все едно аз съм го писала, макар че бях по-малка когато ми се случи.
Отиди на психолог - просто да си побъбрите, да споделиш всичко това, да си поплачеш и да ти даде съвет как да продължиш. Повярвай ми, ще ти помогне, миличка.
Бъди силна сега, не можем да върнем времето назад! Бори се и накарай майка си да се гордее със своето момиче! :)
Да - няма да е лесно, да - ще ти липсва. Но тя е ангел и те пази, В ТОВА ТЕ УВЕРЯВАМ! Защото знам какво е... повярвай ми - тя е до теб! Бори се и живей и за нея!

8.   здрасти, аз съм момче на 25 вече и да ти призная чесно не става полеко с времето просто се адаптираш. Като бях на 16 един ден се прибирам от училище и намерих баща ми студен седнал на дивана в хола с дистанционното на телевизора в ръка, няма да изпада в подробности и излишни драми. Да липсва ми, да усещам лупсата му, и дори и сега след толкова многл години си давам сметка каквое можело да бъде ако не беше така. В крайна сметка човек трябва да преодолява каквото му се случи. Живота си продължава, ако беше разрешено щях да ти дам примерно скайп или някаква друга връзка защото от собствен опит знам, че доста би помогнало да разговаряш с някой който е преживял нещо подобно. Но въпреки всичко важното е да излизаш повече не се отчаивай излизаи между хората не отлазвай на приятелите си да излизате, използвай тяхнотл добро настроение да се разсейваш. С времето започва човек да мисли по-малко и по-малко за лошото което се е случило. След доста време ще разбереш какво имст в предвид хората под съвета "продължавай напред". Не се е случило самонпри теб само трябва да се пробваш да мислиш по-малко за случилото се. Спасението е да контактъваш с хората около себе си, не слушаи коментари от сорта "трябва ти психиатър" всеки минава през такъв момент за съжаление. Тъгата, липсата, скърбенето са нормални неща...