Споделена история от Семейство

Номерата на бившата
Ето че дойде и моят ред да пойскам съвет.
Незнам как да започна, но знам че мие трудно да го обясня, но все пак ще опитам. Бившата ми жена е много проклет човек, тя по професия е медицинска сестра която неработи вече 14 години. Постояно ме съди за увеличаване на издръжката. Моята заплата е 350 лева а плащам 150лв. издръжка за синът ни който е в 3 клас. мисля че е малко завишена. За мен най-страшно е че тя му извади документи, чрез нейни колеги че детето е болно от церебрална пареза и е със група записала се е и като асистент на детето незнам какви пари взима за всичко това. Затова и нейска да чуе за работа. Детето ми е абсолютно здраво учи в нормално училище по нищо не се различава от другите деца. Искам да и премахна групата, стига е източвала здравната каса. Пуснал съм молба в телк да ми извадат добликат от телка на детето. След като го получа смятам да напиша писмо до здравното министерство, също и до здравния министър, да направат проверка. Само незнам дали трябва да си взима адвокат или да действам сам. Чесно казано нямам много пари. Дайте ми съвет как мога да получа справедливост.
АА

Коментари

1.   предупреди я преди да действаш
ако я натопиш може да си има проблеми и детето ще страда!
кажи й да спре да те изнудва иначе ще подадеш сигнал :)

2.   Като чета оставам с впечатлението че май ти си проклетият от двама ви. Ако остановят измамата ще я осъдят, до затвор едва ли ще се стигне но ще трябва да върне всичките пари с лихвите. Това означава че ще обречеш детето си на мизерия, това ли искаш за сина си? Само зада си отмастиш на бившата и заради злобата ти към нея ще го отнесе най вече хлапето. Може да се мразите колкото си искате но дръще детето настрани от вашите воини.

3.   Уважаеми АА,
Разбирам, че искаш да и е гадно на бившата, ама я се замисли. Получават помощи и това е помощ в издръжката им. Как живее бившата ти изобщо не е твоя работа. Поста ти е... думи нямам да го опиша. Бивша ти е запомни го. Не те интересува как живее и с какво си набавя средства.
Още повече, детето най - вероятно има проблем. Никой не дава ТЕЛК ей така от нищо. Това, че ти изглежда здраво може и резултат от лечение да е. Освен ако не си доктор и не ги преценяш на място нещата.
Още нещо 150лв. за дете в трети клас? Ей бащите стегнете се малко. Ти си млад човек, можеш да работиш, а тия 350лв.... на тях те осигуряват искаш да кажеш :)
"Дайте ми съвет как мога да получа справедливост. "
Остави бившата си на мира. Не и рови в живота как и какво прави. Справедливост е да си поделяте разходите по детето и да си помагате. А сега ми кажи, че 10 годишно дете се гледа с 250лв. на месец и те са завишени и ще припадна от смях.

Да бивша съм и аз. Гледам момче 3-ти клас. Знам колко пари отиват по детето. И се заливам от смях, баща му като ми изцепи "Оправяй се ти имаш по - голяма заплата". Ми бащи какво да ги правиш. За собственото им дете им се свиди, но винаги са готови да търсят справедливост. Направи и гадно, пък ако ти стане по - добре почерпи се някъде.

4.   Напиши до Агенцията за соц. подпомагане -София Триадица 2 От там също могат да се задействат ако телка на детето е фалшиф Относно какви пари получава като личен асистент, зависи на колко часа е назначена по тази програма -120 до 310

5.   Да, това, което е направила женати не е много редно, ако детето наистина е здраво, но кажи ми ти защо се намесваш? Само за да и отмъстиш? А и не се ли сещаш, че така ще лишиш сина си от тези пари. Колкото до това, че 150 лева издръжка ти се струват много... ами сори, брате! Ама като имаш дете ще се грижиш за него. Никой не го интересува твойта заплата каква е и като не ти стигат парите ще измислиш нещо. Дали ще си търсиш нова работа, дали ще работиш нещо допълнително, твой проблем, обаче не е честно да лишаваш детето си от издръжка.

6.   личен асистент 120-310 лева зависи за колко часа е назначена-двойни детски за дете с увреждате над 50% 2 х 35 лева=70 лева-член 8д за дете с над 50 %=217 лева добавки ако има изписани лекарства, за хранене, за транспорт, за информ. обучение и така до 32-33 лева още и се получава една сума която и ти можеш да сметнеш самичък

7.   Все пак бившата ти жена ползва тези пари, за да отглежда детето ви, т. е. не е особено умно от твоя страна да я саботираш. Постъпваш малко завистливо, а не бива. Съгласен съм, че си осъден да плащаш висока издръжка спрямо дохода ти, даже нереалистично висока. По-скоро трябва да се постараеш да си повищиш доходите, та тези 150 лв да не са ти проблем. Това е моят съвет.

8.   от всичко ще страда детето и ще е в лишения , не те ли е жал за него, А уж като човек има дете престава да е егоист

9.   абе човек как не те е срам да вземаш залъка от устата на детето си.. мислиш ли че 150 лева на месец стигат за едно момче 3-ти клас.. да не си го правил като не искаш да го издържаш.. теб не те интересува тя от къде и как взима пари за да му осигурява нормален живот ако ще и на улицата ще се продава.. погледни себе си и се погрижи да бъдеш по отговорен баща.. едно нещо запомни бивш мъж има бивш баща няма!!! ако искаш детето ти утре да те уважава си изиграй картите както трябва...

10.   Мисля че бившата трябва да ти даде детето ти даси го гледаш да видиш колко средства са нужни дори за здраво 10 годишно дете и дали ако тя ти дава 150лв ще успяваш да се гррижиш за детето достойно.
Знаеш ли колко пари трябват за да се отглежда 10 годишно дете?

11.   Мдаааа, те горните са ти го казали. И как така взимаш 350 лв, да не си чистач на улиците? Абе не знам, нещо не ми се вярва...
Иначе жената ти не е права, но ти що й се месиш? Да си трупа кармата тя, ако е така. Да не говорим, че в такъв случай държавата ще види в някакъв момент, че детето не ходи в специализирано у-ще, тези неща не могат дфа се крият дълго време.

13.   Моята зълва взима 300 лева заплата, така, че изобщо не се съмнявам в думите на автора. Не е чистачка, работи във тото пункт. Та, изключително долна и грозна постъпка от страна на бившата ти! Щял да вземе залъка от устата на детето си! Какъв залък да вземе? Всички големи тарикати станаха. Права, здрава жена ами да се хванв да работи. Намерила лесното да смуче от държавата, че и страх няма ли тая жена? С какъв акъл ще излъжа, аз че детето ми е болно от това страшно заболяване?

14.   Абе вие лудили сте как ще си намери работа това дете с такава болест кой ще го приеме. Ние сме такива българите се да лъжем да почне работа да види, какво e майка ми работи за 300 лева, ама пак се оправяме... ех ех. Да излъжа, че детето и е болно това просто ме изуми.

15.   И мислиш, че на дете в 3ти клас му стигат 150 лева на месец? ! Радвай се, че не си роден в САЩ, където трябва да плащаш издръжка не само за детето, ами и за тока, водата и наема (евентуално), където детето ти живее. И на никого не му пука колко пари остават за теб от заплатата ти.
Има два варианта- или детето наистина е болно, но още не е в тежка форма и ти не си разбрал, като гледам не се интересуваш много от него, или на бившата ти жена й е трудно да си намери работа, или ако си намери ще взима по-малко, отколкото като личен асистент и затова се е наложило да излъже, за да ОЦЕЛЕЕ, тя и детето ти. Хората ходят да ходатайстват пред министерства, за да просят помощ за децата си, ти ще ходиш там, за да му отнемеш парите, с които то живее. Някой хора могат да загърбят и децата си от злоба към бившата/бившия си. Но нищо- то детето ти ще ти върне всичко. Като остарееш ще ти дава 30 лева издръжка да се гледаш и ако започнеш да продаваш вестници на улицата незаконно, за да оцеляваш ще отиде да те издаде в полицията. :)

16.   Изпитвам погнуса към "мъже" и "бащи", за които парите, които дават под формата на издръжка на детето си, са излишен разход и им се струват даже прекален. И такива хора утре като остареят и изнемощеят, ще се обърнат точно към децата, за които навремето са давали "излишни" и "много" пари. 150 лева му се струвала завишена издръжка. Засрами се.

17.   Когато става дума за оцеляване в ужасната ни държава, всички средства са позволени. Някои дори проституират, жена ти не. Така или иначе сама майка с дете и една мижава издръжка е непосилно!
А и ти, освен че си истински злобен човечец, който е готов да обрече детето си на гибел, си още и лъжец. Със сигурност не получаваш 350 лв - толкова се водиш на договор, както е навсякъде по фирмите, останалото получаваш на ръка. И мислиш, че ще ти повярва някой.

18.   Значи той дава 150 лв. Майката трябва и тя да дава 150 лв. , разходите са на половина, стават 300 лв. Като прибавим и 35 лв. детски, стават 335 лв. Тези пари са повече от една минимална заплата. 60% от българите работят цял месец за тези пари. Изводите си ги направете вие.

19.   Не ги слушай женорята тук, братче! То се вижда, че половината не могат да пишат правилно, но акъл дават. Тяхната гледна точка не е изненада:щом е за детето-всичко е позволено, особено щом става дума за пари. И особено когато има начин те също да се облагодетелстват от тях! Има си законни начини да се бориш с такива като бившата ти, има и други... Каквото и да ? направиш, го правиш за сина си! Не е нормално да бъде възпитаван още отсега на принципа "колкото трябва, а не колкото има"! Като е толкова курназ, да бачка колкото трябва, за да живее както иска! Щом е спечелила правата, да си бере гайлето!

20.   Как може двама родители да си гледат в канчетата и да злобеят?
Извинете, здрав мъж на 30-35 години с 350лв. заплата??? Винаги може да си докара и допълнително пари ако има нужда от тях. Той явно няма и по документи е извадил минимума.
№13 зълва ти колко деца трябва да издръжа с тия пари? Защото с тях само за сметки и храна само за нея не стигат? Може би съпруга и помага?
Още нещо. ТЕЛК без нищо не се дава.!!! Гръмнаха много скандали по този въпрос и комисиите от месеци не пускат ей така от нищо. За да има ТЕЛК детето, то има и проблем.
Едно хронично болно дете изглежда здраво с правилно лечение.
Автора имам въпрос към теб: Ти лекар ли си? Как преценяш дали детето има заболяване или не?
Извадила документи, чрез колеги.... Когато се минава ТЕЛК, се минава и преглед. Я се стегнете малко! Излиза, че поне 5 лекаря лъжат и още 5 от ТЕЛК комисията. Т. е. Най - малко 10 медицински лица лъжат заради една сестра. И това при положение, че преди месеци хвърчаха дипломи и оставки заради ТЕЛК скандали. Гледате твърде много филми. А и съдията е излъгала нали. Кой още лъже тая?
Изумена съм как един баща се вкарва в такъв филм, но отказва да приеме какво се случва.

21.   Издръжката не се дели на половина. Отглеждащия родител полага ежедневни грижи и съответно заплаща по - малка част. Дете на 10 години не се гледа с 250лв. на месец.
Защо се правим на луди? Зимата тока е над 100лв., плаща се вода, мобилен телефон и т. н. Само за сметки едно семейство в най - добрия случай плаща над 200лв.
Дневните пари за училище са от 1 -2 лв. А обяда им е средно 2 - 3лв. Т. е. на месец само за дневни и обяд в училище имате от 60 - 80лв. Ами ако се разболее? А дрехите, обувките, храната у дома, витамините, учебниците... Ами и то е човек и има нужда от контакти с приятелчета...
Но в крайна сметка: Какви точно номера прави бившата на бившия? В цялата схема според загрижения баща тя лъже държавата, а не него.

И уважаеми български мъже: Да си родител не е лесно. Когато имаш дете, то е на първо място.
Специално за № 19: Хубав принцип имаш, но той не възпитава победители, а нещо съвсем друго. С каквото има се хранят животните на двора. С каквото трябва се гледат деца. А родителите намират начин.

22.   20, малко извън темата е, но недей да си мислиш, че в ТЕЛК всичко е честно и почтено. Веднага давам пример:
Мой роднина с Алцхаймер и частична инвалидност не само, че не беше одобрен, ами почти му намериха и работа. Недвусмислено, обаче, ми беше казано, че срещу 600лв всичко ще се "нареди". Заинатих се и не ги платих, писах прошения, минахме през НЕЛК и на финала го одобриха. Същевременно, млада жена, без никакви, поне на външен вид, проблеми, срещу гореспоменатата сума се "уреди" и дори парадираше с това.

23.   22 в последните месеци тече огромна кампания точно заради такива ТЕЛК решения. Има и нормативна база и трябва да се спазва. Но мисълта ми е, че явно детето е болно щом има такова решение. Няма как сума доктори да напишат лъжливи диагнози и още толкова доктори да се вържат на тях. ТЕЛК-а на детето е минал и през съда според мен, в дело за издръжка. Т. е. по цялата верига е минал и не вярвам грам да е фалшив.

24.   До №18, дето подозирам, че е мъж и трябва да плаща издръжка - максималната издръжка, която обикновено се присъжда в български съд за отглеждане на дете е около 120-130 лева. Без особен оглед на колко е детето. Вярно е, че е условно наполовина. Разходите винаги са повече и са за сметка на отглеждащия родител, особено в някои ситуации, които изникват почти постоянно обаче - разболявания, очила, зъби, екскурзии, дрехи, обувки, храна, отопление, частни уроци. За учебниците в началото на учебната година изобщо няма да говоря, най-вече от 8. ми клас нагоре. За информация - само учебниците по немски език на дъщеря, в езикова гимназия, 8-клас струваха 104 лева с отстъпката. Издръжката от баща й, който си мисли, че аз живея от нея, е 90 лева към момента и няма да се случи нищо повече, 50 стотинки даже, без съд. Измислените детски няма да ги коментирам изобщо. С две думи - най-обичайната ситуация в България, след развода с майката, е бащите да се развеждат и с децата си. На бащите винаги им е в повече, винаги не могат, когато стане дума за издръжка., а и не само за нея, ами и за емоционалната връзка с децата. Като не участват в изграждането на това дете като човек, щото то не става от нищото, да се включват с пари. Да, ама не. Има и изключения, но те са нищожен процент и въобще не играят.

25.   Леле сринахте го човека. А тя света вода. Има една поговорка. търкулило се гърнето и си намерило похлупака. И двамата не сте цвете. Жена ти злобна, отмъстителна и алчна, а ти пълен пухлио. За парите ти вярвам, много хора живеят на ръба на оцеляването. Винаги съм се чудила на " майки" като бившата ти. един ден дано горчиво да не съжалява за избора си зорлен да "разболее" детето ви. Обърни се към съответните органи да й пуснат проверк и да се спре с тва безумие. И какво означава да си докарва допълнителни доходи? Да работи по 24 часа само и само да дава пари, а жена му вкъщи да си клати краката? ! Еми да се хване и тя да работи! Жена съм!

26.   Номер 18 е. Имам дъщеря в 3-ти клас. Плащам издръжка 80лв. и не мисля да дам и стотинка повече на майка и. Дъщеря ми е водя всяка година по два пъти на море и аквапарк. Зимата караме ски поне десетина дни, има собствени ски. Купувам и всякакви спортни неща които си хареса. Платил съм и половината уроци по английски, рожденния ден в МОЛА и скобите на зъбите (всичко на половина другата, част от майка и). Сестра ми и найка ми и купуват дрехи, все пак са жени, аз с дрехи не се занимавам. В моето жилище има собствена стая с телевизор и компютър (купил съм и ги специално за нея). Половината седмица аз я взимам от училище. Давам и джобни. И това е всичко от мен. И съвета ми към жените които реват, че издръжката не им стига, все пак бившите ви мъже не са касички и никой не ви е длъжен повече от нормалното.

27.   Грешката ти е, че когато ти е понатежало семейното бреме, просто си се изсулил си мислил, че ще ти се размине завинаги. Ми не! 150 лв. не служат дори за половин издръжка на дете. Тази сума е и един вид месечна глоба за такива като теб, които са си правили грешни сметки и са си въобразили, че могат да минат метър, пък другите да се оправят както могат.

28.   №18/26, явно си от нормалните бащи, които се грижат за детето си и поддържат необходимата връзка с него. Преброй си приятелите, които са разведени и го правят. Попадаш в нищожния процент бащи. Останалото е масовият случай. И изобщо не става въпрос да гледаш на мъжа като на касичка, а за поемане от негова страна на задължителната отговорност като родител. Това се случва много рядко без съд. Защото говоря за полагащата се месечна издръжка, не за допълнителни средства от негова страна. Присъдената издръжка и нейното редовно плащане не прави бащата родител - това е само една част от нещата, но да ми се измъква по всички линии - няма как са стане. Цивилизованите отношения са прекрасно нещо и са необходими, защото са в интерес на детето. Но са явно абсурдно непостижими, щом съдилищата са затрупани с дела за издръжка. Изводът май трябва да си го направиш ти - ако бащата си е на място, изобщо няма да се водят дела. Естествено ако бащата разполага с повече средства, може и да се изкуши бившата му половинка да го използва за касичка, посредством детето. Пак си зависи от жената що за човек е обаче. Щом си си избрал жена, която да вижда касичка в теб, грешката е в твоя телевизор. Ти си я поправил, де, може би...

№24

29.   Я виж ти каква била работата/ на 27 де... и въобще на жените/-това било глоба? ! Как така ще се минава метър? ! Всичко се плаща-деца, секс, готвене, усмивка, ВСИЧКО! Какво си въобразяват те, мъжете? ! Ти откъде разбра, че се е изсулил бе, мадам? Другата красавица от 21 и тя акъл раздава-какво е да си родител, като че ли само тя е такъв... Че и към мъжете само се обръща... Да не си го правила сама, че само ти знаеш какво е да си родител!? Да не би да си расла в дворец, че каквото трябва, да ти се дава веднага. Или просто така ти се иска. Принцеси има в приказките! Всеки родител иска най-доброто за децата си-няма значение баща или майка е! Но не всеки може да си го позволи. Докато намери начин да си го позволи, децата се гледат с каквото има, и това никак, ама НИКАК не значи че са животни! От победители като Златките няма смисъл! Победата трябва да е на друго място!

30.   26 ти си гледаш детето. Това няма нищо общо с една проста издръжка. Ти си Баща.
Сметнал ли си колко е на месец разхода на детето? И сложи ръка на сърцето и ми кажи, че би оставил детето си само на издръжща и да се оправят.
Малко мъже правят това, което ти правиш.
От 18.

31.   Към номер 18 / 26.
Не мога да проумея как човек, който прави толкова много за детето си, влиза в положението на "бащи", които нищо не правят или го правят с омраза.

32.   26, това вашето дете е като бизнес. Аз давам 12, 35 за него, и тя дава 12, 35 за него... това дете с 80 лева на месец, и майката ако дава 80= 160... яде ски, дрехи, телевизор и компютър докато е при майка си.

34.   Ха ха! №31 не можела да проумее... То само това да е, което не може да проумее. Ако въобще проумява нещо няма да говори за омраза, защото такава в случая вижда само тя. А пък за слагането на думата баща в кавички-без коментар.

36.   до 32, та значи минималната работната заплата в България е 310 лв. Има едни умни хора които ни управляват, та те заедно със синдикатите и представители на бизнеса са изчислили, че с тези пари може да се плащат ток, парно, вода, телефон, храна, да се купуват дрехи та даже и за децата да има. Така, че ние и да си говорим, че 160лв. не стигат за храна на едно дете и ските и морето не се ядяли, просто няма смисъл. То и бившата ми жена реве, че парите не и стигат, а в същото време както аз съм завел детето два пъти на море тази година, тя го е завела три. Срещу моя компютър, детето получи два от майка си. Така, че ако иска да ме съди, между другото съм много любопитен какво ще стане, но едва ли ще посмее. И на края да кажа колкото и да даваш на една такава, се ще реве, че са малко.

37.   Мили дами, един съвет и от мен. Търсете си бащи взимащи поне 5000 лв. заплата, та после да вземете едно 1000 - 1500 лв. издръжка. Не се занимавайте с мъже с ниски заплати.

38.   18, 26, 35, 36 И понеже съветите днес ги давам наляво и надясно да не забравя автора. Имаш син, след време може да иска да стане летец, пожарникар, военен, полицай или някъв друг където ще се изисква да е здрав. Така, че неговия телк много ще му е от тежест. На някой пенсионер да му измислят телк донякъде разбирам, но на здраво дете е много тъпо. А за разходите за детето, разделяйте си парите, може и повече от 150лв. на месец да ти излезе, ама нали ти е дете. Така като делиш с нея парите за реални неща, има по голям контрол от твоя страна. Хубаво е сина ти да вижда, че се грижиш за него, защото има опасност като порасне да не те погледне. С бившата ти жена е хубаво и жилище да му вземете и да го изучите, че да има някакъв старт в живота. И да не забравим след време и внуците. Абе като гледам много пари ще се дават, ама по добре така, отколкото да свършиш като някой самотник, самоубил се от. мъка и алкохол в кладенеца, примерно.

39.   №36, минималната работна заплата не е едно и също нещо с екзистенц минимума, който е много по-висок като цифра и е изчислен от синдикатите. Абсолютен парадокс, но факт.
№37, дори и бившият съпруг да получава 5000, съдът ще присъди не повече от 150 лева. Тези с 5000 да не ти казвам на колко се осигуряват в действителност-сигурно на 700-800. Така че стигаме пак до добрата воля и благоволението на т. нар. баща да дава допълнително средства при такива месечни суми като заплата. Познай колко такива случаи има?

40.   №39-недей чака някой да ти ДАВА, ами се хващай и бачкай здраво за теб и детето ти, след като ти е присъдено. То не става така-да го родиш и се биеш в гърдите цял живот, че си изпълнила предназначението си. Не може хем едното в другото, хем душата в Рая! Иначе си т. нар. майка!

41.   Номер 40, а кой мислиш изкарва парите за едно домакинство, състоящо се от сама майка с дете? Дали пък разчитат основно на някаква издръжка, било то 100-150 лева? Това с якото бачкане и пот на челото се подразбира от самосебе си и е натоварен изцяло отглеждащият - Майката - тя НЯМА друг избор!

"Четиричленно домакинство от двама възрастни и две деца трябва да разполага месечно с 2189 лв., за да покрива задължителните си разходи за жилище, да се храни, облича и почива спрямо нормалните български стандарти"
При двучленно семейство са над 1200 лв., защото разхода по отопление и т. н. се разпределя на по-малко души. Колкото по-голямо е детето, толкова по-притискащи стават обстоятелствата и майките бъхтат и се мъчат като грешни дяволи! Когато са по-малко парите, детето боледува и се развива неправилно - имам достатъчно примери, накъдето се обърна.

А колко е тъжно и смешно като вземат майките да се пазарят с дезертиралия оплодител за 150 лв... Нужни са, все са някакво облекчение, но за нищо не стигат, а оня се държи като Благодетел.
И толкова е обидно като ти ги откажат и почнат да ти обясняват, че са ти много и не ги заслужаваш, защото ги ядеш ти, а не детето :)))
Карай... Скапана нация сме.

42.   №41 е изчерпал нещата като чисти факти. Поздравления за което! Аман от подобни на №40 дето най-вероятно не са в тази ситуация и дрънкат или пък ако са ми е ясно какво правят. За огромно съжаление от абсурдните битки между родители кой точно и с колко ще надскочи другия, страдат децата - във всякакъв смисъл. За да не ощетявам дъщеря си емоционално и съм го постигнала определено, изобщо не се занимавам да моля бащата за нещо си. Той можел да дава толкова - определя си издръжката, нямам решение за присъдена издръжка, той я дава доброволно, но да не е под минималната, щото го е шубе, естествено. Завеждам дело за увеличение, което със сигурност ще спечеля, а той ще се вбеси, ако дава и 1 лев над това в момента. Аз баща насила нито съм го правила, нито ще го направя. Но ако аз, както се и случва всъщност, поемам отговорност за грижата за това дете във всяко, подчертавам, едно отношение, той къде остава? За подобни безотговорности си има съд, макар че истинският такъв е на друго място. Значи според №40 бащата е освободен от всякаква отговорност по отношение на детето след развод. Няма как да е така обаче. Преобладаващата нагласа, че майката злоупотребява с парите е показателна за българския мъж. Мога да злоупотребя, ама ако издръжката е 2000. Със 100-150 няма как да стане. Така че тази нагласа според реалността си е чиста глупост, но движи повсеместната простотия и финалът е в съда.

№40

43.   Мнението на 42 не е на №40, защото №40 съм аз.

44.   Недоразумение- под №42 съм аз - №39. Моля за извинение.