Споделена история от Семейство

Бавен лаптоп
Преди 3 години си купихме лаптоп Dell Srs Premium Sound и в началото беше много бърз, направо се чудех каква е тази бързина. С времето ставаше все по-бавен, по едно време прегряваше и се изключваше през половин час и накрая видяхме едно клипче, където показват как се почиства отвътре и ние го направихме и от тогава не прегрява. После нещо отзад му се счупи и сега батерията не зарежда и трябва да стои в тока пуснат и дори кабела леко да се извади и веднага се изключва и не може да се мести от бюрото. Напоследък майка ми започна да го използва и се ядосва, че два часа нищо не може да отвори и иска да сменя фирмата за интернета и понеже сме с рутер, аз на моя телефон си цъкам и е мега бързо, интернета е супер, а нейния телефон е нов обаче нещо бавен и тя мисли, че е от интернета и спорим. Казвам й да си вземем лаптоп на Apple, а тя не ще й да чуе за даване на толкова пари отново. Сменях браузъра с всички възможни като триех другите, за да не забива. Според вас на колко време се сменя лаптопа и как да го направя по-бърз? Имам си доста свободно място, чистя го с ccleaner и правя почистване с антивирусната програма, но пак си е бавен.

Коментари

1.   Най-сигурният начин е преинсталирането. Ако и след преинсталиране не се оправи имаш проблем с някой от елементите - Хард диск, памет, процесор, видео карта, дъно. Има си специализирани програми за тестване. Или го занеси в сервиз!
Това е!

2.   Преинсталирайте ОС-то. Не е толкова сложно, а и във всеки сервиз ще ти го направят за 20-30 лв. Apple са зверски боклуци. Имах един, за 3 месеца се скапа. Ако ще вземаш нов лаптоп, вземи си Asus, HP, Dell.

3.   тази история не е за тук

4.   И като си вземете лаптоп на Apple и какво? С вашето отношение към техниката пак ще го докарате до същото положение след 2-3 години. Има едни неща, които се казват ПРОФИЛАКТИКА и ПОДДРЪЖКА, както хардуерна, така и софтуерна. Неща, които очевидно напълно пренебрегвате. Дефрагментира се диска, или се форматира, като след това се преинсталира Операционната система, драйверите се ъпдейтват през месец-два с най-новите, чисти се от вируси, молуеър и спайуеър. Веднъж на половин (или най-много на една) година се отваря и се почиства от прах и боклуци, през година-две се сменя термопроводящата паста между процесора и радиатора, смазва се оста на вентилаторчето или се сменя цялото, ако е заминало...
Звучи като голяма грижа, но на практика отнема не повече от няколко минути на месец.

Сигурен съм, че машинката работи, даже и батерията й, ако се почистят контактните клеми и се профилактира. Захранващият куплунг се сменя за 10-ина лева с труда.

Изобщо - това вашето е все едно да караш лек автомобил като не му сменяш маслото, спирачната течност, оставяш да му изтече антифриза, не му помпаш гумите, като зареждаш гориво на бензиностанцията редовно си тръгваш с пистолета, забучен в гърлото на резервоара. Електрическата инсталация - клеясала и с прогорени изолации, абе...!!!

5.   4, ти го изкара, че трябва да имаш магистратура по поддръжка на комп, иначе нямаш право да припарваш до такова чудо на техниката. Ебати сложното го изкара, а и назидателния ти тон ме подразни. Явно на разбирач се правиш.

Аз нито едно от тези неща не съм ги правил от 10 г. сигурно и пак си е пушка и не е имало проблем. А дори не е епъл, който между другото е доста прехвален, ама това е друга тема. Съмнявам се, че тези неща ги правят редовно (ако изобщо ги правят) и 5% от потребителите.

По твоята логика трябваше 95% от компютрите изобщо да не работят.

6.   Възможно е проблема да идва от другаде, макар че и вируси и фрагментация също са възможни причини, особено вируси копачи.

Става въпрос за това, че не лаптопа става по-бавен, а софтуера става по-сложен и от там чувството, че лаптопа е бавен. Също е възможно лаптопа да намаля честотите при прегряване или поради други причини.
Но другата теория е доста по-възможна. Особено пустия Flash, с всяка година става все по-тежък и по-тежък.

7.   ДО номер4. само в едно малко прекали - обновяване на драйвъри на 1-2 месеца.

До автора да иде на сервиз. Ох а ако дойде при мен още по-добре :D

8.   Има едно нещо наречено оптимизация. Аз имам 2-лаптопа и двата са с еднаква скорост. Все пак ако машината е 2 ядрена и с 2гб рам няма нужда от нов. Най-добрия браузер си е Операта. Махни всички toolbas, по ръчкай в сервизите и виж какво имаш и какво нямаш включено. Направи чист боот на Операционната система ( имаше го някаде в контрол панел при админастративните иструменти ) и чист боот имам предвид че са 1-во се скриват сервизите изискващи уиндолса да стартира, и тогава се махат всички останали. Ако не разбираш какво искам да ти кажа, напиши Clean boot on windows 7 за повече информация. Машината ти е бавна понеже имате 1000 процеса стартирани. Няма да стане супер бърза но ще има значителна промяна. И все пак си провери машината за вируси те също допринасят сериозно за забавянето ( нод 32 имат онлайн скенер би свършил работа). Аз имам лаптоп на 3-4 години на които играя модерни игри и нито е виждал сервиз нито нищо но му взех едно вентилаторче и определено се чуства по добре с него, ако нямате вентилатор му слагайте две поставки ( най добре 4-ри/ кутия цигари вършат работа също) понеже стъпалата/крака не са му достатъчно високи за да може да влиза въздух и да не прегрява и избягвайте легла и храна отдолу. Иначе Дел са добри машини.

9.   №5, въобще не съм го изкарал така! Ако нямаше нужда тези неща да се правят, то и авторът нямаше да е докарал компютъра си до подобно положение, нали? И никъде не съм казал, че авторът е задължен ТОЙ да има необходимите познания и технически възможности (инструменти, елементи, пасти и т.н.) за да го направи САМ. Вече има достатъчно сервизи - почти във всеки квартал, за поддръжка на компютри, та дори и специализирани за лаптопи и таблети... Има вече и достатъчно образовани (самообразовали се) хора - някой съсед например, който може да свърши работата без да вземе и стотинка, или срещу една гроздова от тайните запаси на дядото на автора :)

Абе има ли желание се намира и начин, важното е да не се кара урбулешката през просото както авторът и майка му са го подкарали...

Моят лаптоп е почти на 10 години вече, едноядрен е, по стара технология, но понеже го ползвам главно за браузване, да напиша по някой word-документ и най-много да ударя някой мрежов AOE с децата, а и си го профилактирам редовно - нямам никакви грижи с него. Дори е с оригиналния вентилатор на процесора :) Само LCD-матрицата на екрана е сменяна, понеже веднъж го настъпих... (а, сменяни са още HDD, понеже стария даде фира, и паметта е разширена, та да даяни на 7-ца).

10.   Ти изобщо някога преинсталирал ли си това чудо. Много ясно, че ще е бавен. Преинсталираш го (всеки глупак го може) и си готов. Да не мислиш, че изхарчиш 6 заплати на вашите за смешния апъл и ще си бог.

11.   Абе хора вие ми изкарахте лаптопа развалина, напротив, не е чак така. Щом мога да отворя сайта и да пиша спокойно и да си гледам други неща, само Фейсбук ми забива, нищо друго. Също така какво ми говорите с някаква сложна терминология? Нищо почти не разбрах, аз да не съм в такова училище. Знам си всичко свързано с предметите и съм отлична ученичка, което няма общо де, но да не мислите, че съм проста. Мога да си краквам програми, мога да си инсталирам каквото ми е нужно, а и на много хора Фейсбук забива. Не искам да го преинсталирам, защото имам много мои снимки и ще изчезнат, знам че мога да ги сваля, но са над 10 000(проверих папките). Друго, че съм попадала на много лъжци, които идват преинсталирват го, или го нося в лицензирани места, не на случайни и после е бил добре една седмица без нищо да свалям и правя и съм го носила на друг човек, защото пак е имало проблем и ми казаха, че са свалени някакви програми за реклами и са ми го напълнили с вируси, даже двойно, затова не смея да се доверя. Носих го да ми сменят там отзад апаптера, за да се зарежда и ми казаха 30 лева с труда и да го отворят и отделно там с батерия и това онова се връзва 80 лева и ние се отказахме. Тука имаше един мераклия за 10 лева каза, че е. Който има желание да дойде за 10 лева да го оправи. Няма да го върна щом е желаещ. Бях казала, че го чистя с ccleaner и имам и nod 32 security system 7, не съм го оставила съвсем на произвола. Имам чувството, че четете отгоре отгоре, защото съм го споменала, а имаше хора, които ми казаха това да правя. А отностно АПЪЛ, на него няма да свалям нищичко, нито да качвам снимки, ще го ползвам само за интернет, за да ми е бързо, а този стария лаптоп ще е склад за снимки и ще изтрия всички програми. Аз не виждам на някои хора какъв им е проблема, че ме спират, като нашите не им пречи да ми купят, защо да не си го взема? И не, няма да им изхарча целите заплати, щом сме преценили, че може, значи може.

от авторката

12.   Ми като нямаш нужда от акъл и съвет, защо ни губиш времето да ти казваме какво трябва да се направи, че да ти върви лаптопа нормално?

Ми добре! Ти си знаеш всичко - не сипвай гориво на колата си, не й помпай гумите и зимата не ги сменяй със зимни, не сипвай антифриз, а карай само на вода (и така може), не сменяй маслото, накладки - нищо. Колата ти със сигурност ще "върви" и след 1, и след 2 и след 3 години, нокак ще върви само... Флинтстоун ряпа да яде. Яба-даба-дууу!!!

Иначе знаем, че си достатъчно интелигентна да си лепиш лепенки по вратите, да си отваряш прозорците, и да сменяш скоростите даже (щото една беше карала един Citroen C4, 350 км на 1-ва скорост, мислейки си, че е автоматик, няма да ти казвам на какво приличаше двигателя му под капака...)

13.   Здравейте, казвам се Миро имам много голям проблем с лаптопа ми /самсуунг интел пентиун/. лаптопа почна да забива, да отваря нови прозорци/като вирусчета/, на всичките браузери. Има антивирусна програма аваст и съм правил с нея всичко възможно. Незнам как се преинсталира луиндоуса, но ако ми кажете как бих опитал понеже нямам никакви пари в момента. БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!