Споделена история от Семейство

Властна, манипулираща и налагаща се СВЕКЪРВА
Здравейте, читатели!
Пиша ви със свито сърце и се надявам да получа адекватни и полезни съвети. Предварително се извинявам, ако съм допуснала някъде правописна или пунктуационна грешка.
Аз съм младо момиче, преди време разбрах. че съм бременна и заживяхме заедно с дългогодишния си приятел. Тъй като съм доста млада, родителите ми не бяха особено очаровани, защото винаги са били взискателни и амбициозни, най-голямото им желание беше да завърша образованието си и да се реализирам успешно, но уви.. налага се да го отложа малко във времето. Както и да е.. преглътнаха решението ни да задържим детето и да се грижим за него. Тъй като приятелят ми е зеленчуко-производител от години, а и е по програма "Млад фермер" се налага да живеем на село с родителите му.. поне докато детето стане на 2-3 години, за да можем да работим и двамата и да се отделим.
Та да си дойдем на думата.. В началото на връзката ни всичко беше наред, дори в началото като заживяхме заедно. Но с времето свекърва ми взе да ми диша във врата. По цял ден готвя, чистя, пера, гладя и какво ли още не. Въпреки напредналата ми бременност не спирам да правя всичко. Денят ми преминава по следния начин: ставам в 07:40 и приготвям закуска за приятеля ми (той няма нищо против да си я направи сам, но свекърва ми постоянно ми налага психически тормоз, че това е мое задължение и не съм пълноценна като съпруга след като сам си пържи яйцата.. и макар, че като се наспя и стана към 08:30 пак ще си свърша работата, за да не слушам глупости започнах да ставам рано и да се правя на маймуна). След това започвам да готвя и тъй като приятелят ми е спортист и има режим всеки божи ден правя по 1 тава ориз, 8 сварени яйца, който грижливо беля и нарязвам белтъците на една страна, а жълтъците на друга, сварявам по 10 картофа, разбира се ги беля и нарязвам на ситни кубчета, после пека на тиган 5 пилешки филета, който се мариноват от предния ден, пека и по 2 скумрий.. Дотук неговото меню за деня е готово. След това започвам да готвя за свекъра и свекървата, който са претенциозни и не ядът това и онова. Пера, проскам и гладя. Вече денят се е преполовил и е към 14:30 на обед, но моите задължения на приключват.. Трябва да се кача и да изчистя къщата, но това го правя по-скоро за себе си, защото не понасям мръсотия. Естествено може и да не чистя всеки ден, но свекърва ми е най-голямата мърла, която някога съм виждала.. Всяка вечер чопли семки и имам чувството, че нарочно плюе по земята, просто не разбирам как всеки ден под нейния диван е пълно със шлюпки, пепел от цигари и тн. Става и дори завивката не си сгъва.. да не говорим, че всеки ден и раздигам масата, защото не се сеща за нищо и и изхвърлям използваните клечки за уши и зъби.. Думи нямам просто.. иначе винаги има за какво да ме разкритикува.. както и да е. Примирявам се. Все пак живеем в нейната къща. Горе-долу се ядваше, но сега, когато започнах да се подготвям за малкия човек нещата започнаха да излизат извън контрол. Няма въпрос по които да не е компетентна, налага се и то по някакъв абсурден начин. Най-великата и глупост беше да си гледам детето с пелени.. Как може през 21 век, 2014 г. изобщо да става дума за пелени? ! Другото което е това касае сериозно здравето на детенцето ми.. Тъй като ще е зимно бебче може ли да е мокро вечерно време? ! Хайде, през деня ще го проверявам постоянно, но в крайна сметка не съм робот може и да заспя за час-два между храненията и през това време то трябва да седи мокро, а? Другото което е консултирах се с куп лекари и ортопеди, който направо ми налетяха като лешояди, че съм безотговорна.. И не само.. Сестричката ми беше с костни изкривявания (БЛАГОДАРЯ НА ГОСПОД, ЧЕ ВЕЧЕ Е ДОБРЕ, МИЛОТО НИ ДЕТЕНЦЕ) от там помня, че всички лекари ни казваха да я държим на хълбок, за да има разкрач и краченцата и да се оформят правилно. След това милата беше в каишки, който и държаха крачетата толкова разкрачени и сгънати.. не мога да ви опиша колко мъки мина миличкото ни дете.. Този разкрач няма как да се държи с тези пелени, а да не говорим, че дори иска да го връзва, за да му седяли краката прави.. Изкуствено да го изкриви.. Направо в чудо се видях. Стигна до там, че да убеждава приятеля ми, че това било правилно и нямало нищо лошо, дори било окей за детето, а той се съгласи. При което аз трябваше да съм пълен темерут, за да позволя да ми направи нещо на детето и естествено скочих в спора, като заведох приятеля си до няколко лекаря, за да му обеснят за какво става въпрос. Като се прибрахме се опита да и обясни, но тя категорично отказва и да чуе. Когато останем сами дори ме иронизира и тормози на тази тема. Постоянно ми подмята гадости от типа, че съм глупава и тормозя детето с химий и какво ли не. Другата глупост беше като трясна с юмрук, че детето ще се маже с мас, ако ще да умирам от яд. Моето мнение е че има какви ли не хубави козметики и не е нужно да го мажа с лой, но и за това клекнах. После взе да настоява да му бръсна главичката като на затворник, за да имало по-гъста коса.. Въпрос на виждане е, но на мен не ми харесва и не желая детето ми да е с обръсната глава. ГРОЗНО Е! Настоява и да му се слагат и жълтъци във водата и какви ли не глупости. Направо ми омръзна от нея! Смята и да ми натресе една ужасно противна акушерка и то не за ден-два.. докато му паднело пъпчето щяла да идва.. Не знам какъв е смисълът? ! Да ми ангажира времето с нея, да ми седи и да ме притеснява, да и варя кафета, че и да ме разнася все едно съм бавноразвиваща.. Думи нямам. В началото си мислих, че аз съм калпава и в мен е проблемът, но като се замисля каквото и да кажа, направя или купя все не е доволна и винаги ме обижда и злепоставя. Дъската за преповиване ми закривала половината легло, дразнело я и да я махам. Какъв тогава е смисъла да даде майка ми 40 лева за дъска, която ме олеснява, защото ми щади кръста, който и без друго ми е адски слабо и болно място, особено сега. Шишетата който съм взела били грозни и неудобни, че и малки. Каква ми била грозна и голяма биберонката и изобщо не ми трябвала, защото приятелят ми като малък не искал биба. Какви били смотани бодитата не стига, че съм щяла да го запарвам с глупавите памперси ами и съм щяла да го стягам с бодитата.. Друго си било с две части. Да друго си е да му е голо крехкото кръстче. Коритото което майка ми ни подари било малко. В крайна сметка тя и пръста не си мръдна, но коритото е малко друго е да се дадът 70 лева за анатомично корито. Наистина сме много затруднени финансово и колкото и да не ми се ще да го призная майка ми ни купи голяма част от необходимите принадлежности. Съжалявам че я натоварихме финансово, но при първа възможност съм решила да и върна паричките. Изобщо тази жена налага начини на гледане от преди 25 години и настоява, че ако възроптая ще ни изгони. Наистина вече не издържам.. Още не се е родило детето, а постоянно ми налага мнението си и ми създава комплекси, че за нищо не ме бива и съм непълноценна майка и съпруга, че не правя нищо свястно за детето и тн. Приятелят ми не взима участие и донякъде го разбирам, защото е между чука и наковалнята, но така не става. Вече положението е страшно и въпросът е аз или тя. Ако сега не застане като мъж зад мен. никога няма да го направи и се опитвам да му го обесня, но не желае и да чуе. Не можете и да си представите колко лесен би бил съвместният ни живот, ако тя не спре да се бърка с ненавременните си и глупави виждания, ако спре да се вълнува какво става зад вратите на спалнята ни.. какво си говорим, какво правим, как ще си гледаме детенцето и прочие. От говорене пришки ми излезнаха. При всеки мой опит тя започва да крещи и на мен ми писва, чакам да и мине цикъла и като приключи излизам от стаята, защото с нея е невъзможно да се говори, особено, ако мнението ти е различно от нейното. Моля ви кажете ми какво повече да направя? Вече си мисля, че единственото решение е да се изнесем, с което на този етап приятелят ми няма да се съгласи, защото е прекалено мек и милозлив, ако му пусне една сълза както си знае-край! Предлагат му работа извън зеленчукопроизводството за 1000 лв. на месец и той има огромно желание да я приеме, но тя категорично му забранява, защото знае, че ще станем независими и моментално ще се отделим. Не допуска дори и да си помисли за възможноста да не сме на село.. Моля се всичко да е сън, не мога повече.. Накрая ще се разделим, ако продължава така..

Коментари

1.   Виж, грешката си я знаеш - нарича се КОНДОМ или по-скоро НЕползването му. Белята станала, хванала си се на хорото, но не виждам да си дипломат или да правиш най-доброто от ситуацията - напротив, играеш по свирката на свекърва си и не си по-добра от нея.
ТИ си се ТУПНАЛА под нейния покрив, в НЕЙНАТА КЪЩА И ДОМАКИНСТВО, НЕ ОБРАТНОТО - ТИ си зависимата с надутия корем. Е, можеше да си спестиш всичко това с 40 ст. за кондом, но ТИ си избрала да си забременяваш и да си раждаш бебе, да дойдеш в дома ?, в който тя не само може да си чопли семки, но и да се изхожда на коридора, ако ? се иска - това е селски дом, в който живеят селяни - ти какво очакваше - маниери, хигиена, възпитание, ОБРАЗОВАНИЕ?
На първо време се примири със ситуацията и с домакинските си задължения. Намери начин да си по-продуктивна - например да готвиш ЕДНОВРЕМЕННО ястията или да готвиш неща, които ще ядат всички. Щом мъжът ти е такъв мекичко, ами защо му готвиш отделно? Ако не му харесва, да си готви САМ. Готвиш за ВСИЧКИ веднъж или едновременно вариш ориз и т.н. - ами едно готвене за 4-ма човека ти е 1 час работа.
За чистенето - ами чисти си вашата си стая, кухнята и санитарното помещение, което ползвате и толкоз.
Прането го върши пералнята, проскането трае 20 мин.
Не знам ти с какво си заета цял ден, честно. Възможно е да не си продуктивна в работата си - работи и мисли как да си по-бърза и бъди благодарна, че имаш къде да живееш и да ядеш без да се налага да работиш на смени като други бременни. Ако си лягаш в 11 ч. да кажем и ставаш в 7:30 - ами това са над 8 часа сън. Ти ако трябваше да ходиш на училище, кога щеше да ставаш? Кога си ставала изобщо до сега? Аз като бях в гимназия ставах в 5:30, за да пътувам до другия край на града и учих до 12 ч. вечерта за стипендии и по-добро бъдеще - да не би да ми е било по-лесно? Така са всички небременни момичета на твоята възраст, събуди се! Лесно в живота НЯМА.
Твоето лесно обаче е до тук. Когато дойде бебето действително ще имаш повече работа и проблеми. От теб завиди дали ще се караш като някакво разглезено дете, или ще си дипломат - за памперсите например имаш право, но какво ти струва да слагаш някакви монети във водата за къпане или 1-2 ч. да се видиш с някаква си там акушерка??? Научи се да правиш компромиси, ако искаш за действително ВАЖНИТЕ неща да имаш думата - ами шишета да избира селянската ти свекърва например и тем подобни, но ти не отстъпваш за памперсите и БЕЗ ДИСКУСИИ - ТИ ПРОСТИ хора НЕ МОЖЕШ да убедиш, а си действаш. Детето е ТВОЕ и можеш да си го вземеш и да се изметеш, когато искашм, така че тук никой да не ти се бърка, но докато МАТЕРИАЛНО си зависима от тях, просто отстъпвай чат-пат. Въпросната акушерка дори може да ти е от помощ и да убеди тези за памперсите, а освен това ако мъжът ти е толкова готов да бъде манипулиран - ами манипурирай го!

Иначе, всяко зло за добро. Като теглиш чертата ти въобще не живееш зле, постигнала си максимума за една селска девойка без амбиции за университети и тем подобни - по-добре, че си почнала по-раничко с детето, поне няма да си губиш времето. Животът на село освен това е много по-добър, спокоен, здравословен от живот в града с едни 1000 лв. - ти какво мислиш, че тези пари за наем, бебета, разходи, храни, екстри ще ви стигнат? Знаеш ли колко струва кило домат, литър мляко, 1 бр. яйца? Сега всичко имаш в изобилие, имаш пари за разни екстри като дъски за повиване и разни беберони за 70 лв. и тем подобни - хората в града нямат пари за екстри. Седи си и си мирувай с две думи, а в последствие си купете една къща за 5-10 хил. лв., стегнете си я за още толкоз и ще си живееш в пъти по-честито дори повечето хора.
Мисли ПОЗИТИВНО и напред.
Бъди ДИПЛОМАТ и прави компромиси, но НЕ ОТСТЪПВАЙ ЗА ВАЖНИТЕ НЕЩА.
Манипулирай мъжа си по-добре от майка му!
Имай самочувствие като майка и се налагай за ВАЖНИТЕ неща за детето!
ПОДКРЕПЯЙ МЪЖА СИ И ГО ПРАВИ ЩАСТЛИВ - тук биеш майка му и при първа възможност му предложи да си купите къщичка някаква - дори намери такава на прилична цена

успех и УМНАТА

п.п. мили момичета, ползвайте кондоми, ако не искате да сте зависими властни, манипулативни и гадни свекърви! ИНВЕСТИРАЙТЕ 40 СТ. В БЪДЕЩЕТО СИ!

3.   ТИ СИ ЛУДА! Как може да търпиш това нещо? Обаче и ти си виновна, че не и скачах. Когато пак те обижда и иронизира и скочи и почни да викаш.
Прави това, което лекарите ти казват и не слушай свекърва си, тя каквото иска да прави. Ако иска да слага пелени НЕ и позволявай, не сме 19 век. Викай, крещи, заплашвай, че ще си тръгнеш с детето, но не и позволявай толкова да се меси във живота ви! Ти си като гледам и момиче, което нищо на никого не може да каже, ама ще се наложи да се промениш.
Не знам и твоя приятел какъв е.. мамино синче. И ти, в напреднала бременност ставаш рано, за да приготвиш закуска на тоз келеш, хохо. Че и цял ден слугува? !? Момичее, по цял ден трябва да си почиваш и да си гледаш кефа, буквално. Стига си мила и чистила, остави така, както свекървати оставя нещата и после ще не ще ще почисти, от опит(макар и не със свекърва)ти го казвам. И ти с какъв акъл и правиш и кафета? !? !? Тя не може ли. Тя е свикнала така на готовичко и затова нищо не пипа. Но и зависи на колко е жената и дали има физическото състояние.

И поговори с приятеля си.

4.   Изнесете се или се върни при вашите, докато той стане готов да те последва. Така не се живее. След като се роди детето положението ще стане още по-нетърпимо за теб, ще имаш нужда от помощ, подкрепа и спокойствие, а там няма да ги получиш.
След като твоя човек не може да ти осигури нужното спокойствие, си го осигури сама.
Успех ти желая, лека бременност и леко раждане.

5.   До #1
Ти добре ли си? От къде на къде съдиш хората, които правят деца? Били са заедно от дълго време, забременяла е, решили са да си го гледат. Защо правиш неуместни коментари за кондоми и бели? Какво ти дава право да съдиш младо момиче, което е решило, че иска да създава семейство и да се грижи за друг освен за себе си?
Както и да е. Няма да коментирам абсурдрото поведение на #1.
Мила авторке, това е ТВОЕ дете. Ако от сега позволиш на друг да ти казва как да го гледаш, това ще бъне така цял живот. Минала съм през този ад със свекърлите и ти казвам да не позволяваш на някаква лелка, която е гледала деца преди 25 години, да те мачка. Бъни силна и не отстъпвай. Не казвам да правиш скандали за всяко рещо, обмисляй нещата, но нека решенията да са ТВОЙ. Намери деликатен начин да и кажеш, че все пак след 2-3 гонини, като се изнесете, ти ще решаваш дали тази жена ще може да си вижда внучето и сама трябва да прецени как да се държи с теб. Ти си избранницата на синът и и за това по мое мнение, трябва да имаш повече самочувстлие и гордост в себе си. Успех!

6.   Не я прочетох цялата история, но още от заглавието разбирам за какво става въпрос. Аз искам да ти кажа, че това е един голям мой страх. Да живея със свекърва под един покрив. Като и гледам колко са ужасни и злобни повечето... Ей за това трябва мъжа ти да е мъж на място и като види такова неуважение спрямо теб, независимо дали му е майка, баща.. да те защити. А не да те правят на луда.

7.   Значи не го прочетох цялото, но първо мисля че и мъжа може да сготви, не си му слугиня, жените да готвят, чистят, да ходят на работа, а мъжа на работа и след това, бирата и пред телевизора....
Просто не и обръщай внимание, гледай да си добре и така...

8.   Абе номер 1 ти идиот ли си бе??? Прочетох половината коментар, то голям роман... и простотия след простотия... Ако беше ти на нейното място, нямаше така да се изказваш с лекота! Какво като са в нейната къща? Свекървата сама си е предложила услугите и не иска да се раздели със синът си. Но това не и дава право да се меси в личния им живот. Как ще е ако един ден свекърите отидат да живеят при младите, като се отделят и снахата (понеже ще е тяхната къща) ходи да и казва, едва ли не, как да си избърше задните части. И откъде накъде пък компромиси??? Който си има дете, да си го гледа както сметне за добре.
Не и отстъпвай, няма да и даваш да се бърка, пък ако ще и салто да ти прави и да се тръшка! Изнасяйте се най-добре. И бъди спокойна, мъжът ти ще предпочете да последва бременната си жена, а не да остане при вещицата. Много ме е яд на такива жени, които отстъпват на свекървите си и правят компромиси-НЯМА ТАКИВА ПОЛОЖЕНИЯ. Който прави детето, той решава. Аз също съм бременна и ще раждам другия месец и не давам на свекърва ми и дума да ми каже. Тя добре, че не е такава напаст като твоята, че луда щях да я направя. Накарай мъжът си да избира-явно с мамините синчета, трябва по-сериозни мерки.

9.   Ами вие сами сте си виновни. Всъщност след като те под 18 години сте непълнолетни и наистина зависите от родителите

10.   Честито! Попаднала си в типичното патриархално селско семейство! Колкото по-скоро се отделите, толкова по-добре.

11.   решението на проблема е единствено в твоите и на приятеля ти ръце. вече са ти го написали - изнасяте се и живеете самостоятелно. няма да коментирам детайлите за пелени, мас и какво ли не, ясно е, че са не от преди 25 г., а от по-миналия век. ти сигурна ли си, че приятелят ти наистина иска да приеме работата, която му предлагат или просто така си говори?
другият вариант за теб е твърда позиция на твоите разбирания, на което обаче ти явно не си способна било поради характер, било поради младост и неопитност.
обаче за домакинството не се превръщай в слугиня, защото звучи точно така, ако нещата са наистина както ги описваш. не й прибирай завивките, не й изхвърляй отпадъците, чисти вашата стая, примерно някои общи помещения и толкова. пази се, все пак си в напреднала бременност.
към останалите: не плюйте толкова номер 1, в думите му има истина. в крайна сметка авторката живее в къщата на свекървата и иска или не, трябва поне отчасти да се съобразява с нея. да не искате да кажете, че някой може да дойде у вас и да се разпорежда? така че добра или лоша, тя е у дома си, а не авторката.

12.   Благодаря ви за разбирането и съветите. До №1 Скъпа/и, госпожо/господине аз не съм се тупнала, натресла и тн никъде! Можехме да живеем отделно, но те настояваха да сме до тях(нямало смисъл от излишни разходи). Както и да е.. за да са сигурни, че ще сме заедно, дори продадоха къщата, която ни подариха, когато разбраха, че ще стават баба и дядо. Второ без значение чия е къщата не смятам, че е редно да е мръсно. :) Ама нали съм си глупава ГРАЖДАНКА, а не селско девойче както си мислите.. ;) А и няма значение тъй като хигиената си е хигиена, тя не се определя от селско-градската принадлежност. А и повярвайте ми максимално продуктивна съм.. едновременно правя всичко.. Явно вие самата не сте щом сама не можете да прецените колко време е необходимо за направата на всички ястия и не само. Другото което е въпросът не е в двете кафета на акушерката, а в досадата и напрежението, което ще създава чужд човек вкъщи. Ако бяхте достатъчно интелигентна щяхте да разберете безпокойството ми от това, че жена която общува по цял ден с болни хора ще има досег с новороденото ми дете. Не си мислете, че не съм ставала и аз в 05:00, за да хвана влака и да отида на училище и междувременно с това работех не на 1, а на 2 места, за да не натоварвам финансово родителите си, а и да разполагам с достатъчно средства, за да си плащам сама екскурзиите от у-ще. Дори до петия месец работех, а сега помагам следобед! А що се отнася до амбициите ми-ИМАМ ГИ! Затова се налага за малко да отложа следването си.. поне докато бебчо тръгне на градина, за да имам време да работя и уча.. А пък и смятам, че съм достатъчно голям дипломат. Дребните неща винаги ги пренебрегвам. А сега след като ви разясних ситуацията бих се радвала, ако повече не демонстрирате "интелект и разум".. До всички други.. Благодаря ви! Хубаво е да знам, че не съм сама и има хора, които разбират положението ми и са съпричастни. Наистина БЛАГОДАРЯ!
- АВТОРКАТА

13.   Ако свекървата наистина забранява на приятеля ти да започне по-добре платена работа и той я слуша, тогава той е прекалено зависим от родителите си и тяхното мнение и това вероятно ще създава още проблеми в бъдеще. Странно ми е и как той не се замисля, че щом си бременна имаш нужда от почивка и спокойствие, а държи да му приготвяш храна в огромни количества. Нищо не казваш за баща му, с него намираш ли общ език?
Ако положението стане нетърпимо, може поне до раждането да отидеш да живееш при родителите си, обясни, че ти е нужен комфорт, нека приятелят ти прояви разбиране, както и ти проявяваш. Не се оставяй свекървата да те тъпче, ако тя види, че робски изпълняваш всичко, което ти каже, съвсем ще ти се качи на главата образно казано. Вярно е, че си в нейната къща, но ти също даваш своя принос като готвиш и вършиш другите домакински дейности, тоест имаш и права, а не само задължения, не го забравяй!

14.   Виж, мила, по стила ти на писане дори предположих, че нямаш средно образование, ти висше искаш да имаш? Надявам се не в СУ :)
Аз съм номер 1 и нито живея при свекърва, нито съм забременяла на твоите години (18-19? ), затова поне на този момент действително съм била по-умна от теб, но с теб не може да се спори - ти си най-умната, най-хитрата и.... живееш при свекърва си? НА СЕЛО?
Кой, каквото си надроби. Съвети ти не искаш - ами сърбай си попарата в такъв случай.
Колкото до готвене - ами аз за 1 час най-много готвя за 4-ма души дори екзотични ястия от азиатската, френската кухня, но ти си по-умна от мен, защото за всеки човек готвиш екстра ядене???? -)
Сори, ама си незряла, не си въртяла никога собствено домакинство и си
Животът обаче обича да очуква такива като теб и да им изпраща предизвикателства. От теб зависи дали ще останеш капризното, незряло момиченце, което си в момента, или ще порастнеш и ще поемеш отговорностите си на майка и съпруга един ден, но като ти гледам характера.... ти май не си готова да учиш, да се поучиш дори от собствените си грешки.... камо ли да си признаеш, че си в грешка.
ФАКТ - живееш в чужд дом, бременна си и си напълно зависима от тези хора, но аз съм простата и глупавата - която роди 5 г. СЛЕД като завърши и работи, спести пари, която си построи своя къща без заеми и си живее на стотици километри от свекървища???
Не питай старило, а патило, ще кажат някои - НЕ, питай умните в жиовта, които ЗНАЯТ как да не допускат такива елементарни грешки като Авторката и ако ги допуснат, поне се вслушват в думите на по-умните от тях.... това е разликата между разглезеното и капризно момиченце и жената, но си малка още да го разбереш - след 10 г. под ботуша на свекърва ти пак прочети тези думи и ще разбереш, че съм права - НИЩО НЕ ЗНАЕШ ЗА ЖИВОТА, МИЛА, АМА НИЩИЧКО.

17.   номер 1/14. такива глупости нацвъка с този твой голям акъл и интелект, че думи нямам...Нападаш авторката затова, че е бременна, затова, че има претенции, след като е бременна?? Направо не вярвам, че си жена, честно...

18.   Номер 1/14, ти пък всичко знаеш за живота.
Такива като теб ги знаем, с тях не се спори, те са вечно прави.
Такива като теб също не се включват, за да помогнат в ситуацията, те се включват за да преувеличават интелектуалната пропаст между себе си и околните, за да се изтъкнат и да покажат на нас простосмъртните колко са велики, а ние колко сме прости.
Да критикуваш минали ситуации и решения?!
Полза нула.
Към авторката - след следващия скандал си вдигаш чукалата и при майка ти. Ако той е мъж на място гледай как ще приеме другата работа и за месец два ще се изнесете да живеете самостоятелно.
Да, ще живеете значително по бедно, защото 1000лв за квартира, храна и сметки на 3ма човека са нищо.
Но ще ти е спокойно, а и ти ще взимаш майчинство предполагам?
Пък и нямаш мерак да лежиш цял живот, след 2-3 години ще работиш и ще ви е по-леко.
Успех авторке и далеч от свекървището!

19.   Съчувствам ти и то много. В кофти ситуация си и не знам как би могла да се справиш. Освен ако не излезете от тази къща. И аз бях в подобна ситуация като бях бременна с тази разлика че аз постоянно опонирах на свекърва ми и й правих на пук. ОБаче ми костваше страшно много нерви и резултата беше вдигнато кръвно и преждевременно раждане. Бебето ми е все още в болница и не знам какво ще става за напред. Сега свекито обвинява мен, че не съм се пазела, че съм била невнимателна и вироглава. Та мисълта ми е освен да навредиш на детето си друго няма да постигнеш. Изнасяй се при твоята майка или където другаде може ако иска да идва мъжът ти с теб. Как ще го търпиш това чудовище. Ще ти почерни младините и ще ти отрови живота.

20.   До #1/14
Ти ще си същото (ако вече не си) проклето свекървище (тъщище). И от теб ще се оплакват по същия начин. За жалост страшно много хора са като теб-ограничени, елементарни, всезнаещи и т. н. Пожелавав ти само някой ден да не останеш сама, защото всички ще са те изоставили.

21.   Защо изобщо си отишла в чужда къща?
Излез си от там, напусни, и постави на мъжа си ултиматум: или живеем самостоятелно, или се разделяме и ти си оставаш да живееш с мама и тате. Ако той се съгласи и го направите, добре; ако не, за какво ти е такъв?

Та това са вариантите, или да живееш самостоятелно, с мъжа си или без него, или да си останеш в тази къща със свекървата, и да продължава всичкото, което си описала.

22.   Прочети приказката "Нероден Петко" и сама прецени кой е простият във вашия род. Кой оплаква проблемите на неродения Петко?
Да се ядосваш за отглеждането на неродено дете, да се ядосваш че някой който не е купувал дрешки и шишета не ги харесвал... виждам на къде клони отговорът на въпроса кой е простият.
Свекървите са си свекърви казвай "добре" с усмивка и после прави каквото си знаеш, тя да си се ядосва. Така като се ядосваш бременна не правиш добро нито на себе си нито на детето си. Като иска да казва, че ще го повива, като иска да казва, че ще го връзва /едно време са връзвали децата с повой върху пелените да стоят изправени краката им/ ти казвай добре и си прави каквото си знаеш.
Няма категорични доказателства дали повоя ще изкриви краката на дете, но след като има памперси и бодита не е нужно да ползваш пелени. Сестра ти имала проблеми с краката но нейните проблеми не са били от връзване. Не се притеснявай, като иска да го повие няколко пъти остави я няма да навреди на внук си, след 20 мин като се намокри бебето си му сложи памперс.
Акушерката лесно ще изгониш като не й обръщащ внимание, не споделяш с нея и един два пъти й кажеш, че лекарите са ти казали обратното на това което тя твърди. Оставяй я често и за дълго сама в стаята в която си й сложила кафе. Обидена от съмненията ти в нейния професионализъм и не обръщането на внимание тя ще идва по рядко и ще стой по малко /ще намира причини да си иде/.
Жълтицата във водата можеш да превариш предварително и тя няма да ти пречи на дъното на легена. С мазането с мас ще имаш малко повече проблеми, но е добре някой да те научи как да разтриваш бебето, целта на мазането не е точно да попие в кожата на детето дадения продукт, а оросяването на кожата и крайниците на детето с разтривката която се прави. Дали ще го мажеш с мас или най-елитни продукти или въобще няма да го мажеш детето ще порасте, добре обаче е за самото дете да се гали кожата на цялото му тяло със или без продукт, поне за 5-10 мин, това подобрява оросяването. Племенникът ми например не е мазан с нищо, майка му реши че природата му е дала каквото му е нужно, ела да го видиш сега два метра 17 годишен младеж.

23.   Не мога да повярвам, че още търпиш тази ужасна жена. Прочетох цялата история и ми стана много мъчно за теб. Свекървата ти може много да ти навреди, тя това иска. Без да те интересува какво мисли приятелят ти, се изнасяй по най-бързия начин, защото после много ще съжаляваш!!!!

24.   Номер 1/14 хората правят грешки. Ти безгрешна ли си? Да забравихме - много си умна, сигурно имаш 5 висши, та чак готвиш и екзотични храни... Браво на теб. Ама едно нещо май ти липсва - човещина. Вместо да дадеш полезен съвет на авторката, ти тръгваш да нападаш. Най мразя такива превзети хора - аз пък мога да ти кажа, че не искам да имам нищо общо с такива като теб, пък ако ще и в Харвард да си завършила!

26.   Само не можах да разбера, защо след като сте имали възможност да живеете само не го направихте, а се е стигнало да продажба на "вашата" къща?
Не позволявай такова отношение. Това си е твоя живот и твоето дете. Ако искаш нещата да стават, както на теб ти харесват, постави въпроса на приятеля си и се изнасяйте от там. Сама ще си гледаш детето, за да си спокойна, а не изнервена, както сега. Това отношение рано или късно ще доведе до разваляне на вашите отношения, а от това ще страда и детето ви.

27.   Здравей авторке, израснала съм в семейство с такива проблеми. Повярвай много е стресиращо за едно дете да расте в такава среда. В подробности няма да изпадам, съветвам те кажи на мъжа си да приеме работата и да се отделите от родителите му възможно по-далеч. Ако не иска, си тръгни сама. Ще се справиш като самотна майка. Ако останеш и не се примириш с доминирането на свекървата и не преглътнеш егото си рискуваш да съсипеш психиката на детето си. Вече важната не си ти, а то. Сигурна съм, че щях да съм в хиляди пъти по-щастлива като дете с един родител отколкото в ада в който израснах. Помисли си хубаво и вземи най-правилното решение за детето си.

28.   Хора, благодаря ви много! № 22 Като се замисли човек си е така. Права си! Само че става въпрос за жълтъци от яйца, но както и да е. Наистина е глупаво да бера ядове в това положение, защото на някой му е накривена шапката и иска да всичко да става по неговия начин.. № 27 До някъде съм съгласна, защото аз съм израснала с втори баща.. Като по-малка имах глупостта да обвинявам мама, че всички татковци са на тържества освен моя, но с годините като поопознах биологичния си баща аз сама прекъснах отношенията си с него. От тогава не пропускам възможност да благодаря на майка си, че не е позволила да расна в такъв ад. Но въпреки всичко приятелят ми не е е лош.. Грижовен е, добър, мил, разбран и човечен.. Не искам, а и не заслужава да се грабна и да му поставям ултиматуми. На него също не му е приятно, все пак е между чука и наковалнята. Това бих го направила в краен случай, ако нищо не се промени, когато родя. А за №1/14 просто няма какво да коментирам.. Мисля, че бях ясна, че не желая да "пръска интелект", ама то по-умният казват, че отстъпвал.. :) Даже ми е смешно и глупаво да коментирам колко саможив и нечовечен може да бъде човек, който парадира с образование и положение... малко може да е цинично, ама да ти п*икам на дипломите и тн.. Язък! Може да си имаш всичко, но ти липсва най-важното.. ЧОВЕЩИНКА!

29.   Просто поговори с мъжа си, обясни му всичко и ако не те разбере се махни от там, после сам ще дойде при теб, защото ще става по-зле със свекърва ти иначе.
Винаги, когато има намеса от родителите, от чиято и страна да са те, врэзката се разрушава...

30.   Здравей! Мисля, че е по - добре сега да се изнесете, а не като родиш. Ще ви разстрои свекървата изцяло отношенията и по повод детето, ще започне да дава акъли като по - опитна... моята се пробва въпреки, че ние си живеем в купен от нас апартамент, за който не е помогнала и с 1 лв. Най - добронамерено те съветвам: поговори с мъжа без ултиматуми, опиши как се чувстваш... и се изнесете, преди да ви е разбила отношенията

31.   Авторке извинявай за грешката ми, прочетох жълтици вместо жълтъци. За жълтъка трябва да си категорично против, говори с мъжа си, суровият жълък е възможно да има салмонелоза, и други бактерии. С жълтък е вероятно да си разболееш детето доста по-сериозно от колкото си мислиш.

32.   Разбирам те напълно авторке! Аз вече 15г съм лошата снаха, можехме да сме на квартира и в друг град, но щяло да ни е по- лесно и евтино/според тях/ да живеем в родния му град и при родителите му. Убедиха го, преместихме се, 1г година живяхме на една маса/всичко аз върших/ после се отделихме на отделен етаж. Въпреки това, пак се месеха, ако имах родители щях да се разведа на втората година. Мешаха ми се за: как обличам мен и детето, колко възглавници имам на дивана, кога излизам, с кой се срещам, защо нямаме второ дете, сега трябвало да си направим, защо на детето това му е името, не трябва така да го наричам, бях бременна и ми заповядаха, че трябва детето да е момиче и да го пиша на свекървата, кога го извеждам, с какво го храня, как го възпитавам. За 15г веднъж не угодих, въпреки, че всичко ни е отделно, по-лоша от мен няма.
Дори съм в момента пред кръстопът, дали да не си тръгна, може повече да се държат добре с децата ми, ако мен ме няма?

33.   Здравейте! Може би е късно, но и аз да се включа. Аз живея със свекърва и с нейната свекърва, абе общо сме 7 човека в 5 стаи, но както и да е. Свекърва ми не е толкова лоша, но все пак те разбирам, защото и аз така си премълчавам за всяко нещо, тая и събирам всичко в себе си и не смея да кажа нищо на въпреки, или да кажа, че нещо не ми харесва, само и само да има разбирателство. Все пак съм в чужда къща. И наистина не се издържа, аз съм говорила с мъжа ми, но просто нямаме финансовата възможност да се изнесем. Ако имате такава не чакай и ден, защото ще става по зле но не и по добре, особено след като родиш. Аз съм по добре от теб, не ми нареждат, е не директно и все пак съм прибягвала и до успокоителни и до алкохол, защото някой път не мога да издържа, може пък проблема да е в мен, но само знам, че откакто живея тук съм съвсем друг човек, отблъсквам и мъжа ми и аз не знам какво да правя вече, накрая ще се изпокараме и ще се разделим, натам вървят нещата. За да не става и с теб така говори с мъжа си, кажи му как се чувстваш и се изнесете, друг начин няма и няма да има. Ако искаш да живееш спокойно и щастливо се МАХАЙ.