Споделена история от Семейство

Тормоз и заплахи
Историята не се отнася за мен, а за приятеля ми (на 17 години е). Ние сме заедно от малко повече от година, но това не е от особено значение.

Проблемът е майка му. Понякога си е съвсем нормален човек - шегува се, смее се, говори спокойно и нормално. Но доста често има моменти в които крещи неистово по приятеля ми и то за глупости. Това нещо съм го забелязала още от началото на връзката ни.

Например: говорим си по телефона и тя започва да му крещи с пълно гърло да не вика, а той реално шепне; в тях сме и телевизора в стаята му е пуснат и силата на звука му е максимум на 10, даже и по-тихо, и се повтаря същата ситуация да се намали; вика му и за други неща не само за шум или, може би, по-лесно би било да кажа за всичко, вместо да ги изреждам.

На това нещо аз вече съм свидетел една година... Той се грижи за нея (пример: имаше операция и й помагаше през цялото време) помагаше й, следеше да се пази, но тя пак не го слушаше и после го изкарваше виновен.

Имало е няколко ситуации, в които той не се е прибирал с дни, за да я накара да се спре, а е имало и моменти, в които тя го е гонила от тях (на дъжда и не е имало къде да отиде). Той просто е психически смачкан вече - получава пристъпи, искал е да се самоубие, причинявал си е болка, напивал се е...

Това ви го казах за да имате представа за ситуацията му, а сега относно това което вече много ме притисни - последната такава случка. Тя започна преди около 2 седмици (когато се разболях). Правеше му обичайните скандали... той замина за 4 дена с един негов приятел и тя му се обаждаше всеки ден и му правеше едночасови скандали и заплахи, че ще бъде изгонен. Когато си дойде в София преспа точно 1 вечер в тях и от тогава не се е прибирал, защото просто не издържа. На всичкото отгоре майка му смени ключалката на входната врата и нямаше как дори да си взима дрехи. Свърза се с баба си и тя му помогна (необичайно, обикновено цялото му семейство е срещу него). Баба му го обеди да се прибере и да се оправят.

Когато се прибра аз бях с него. Майка му се държеше много студено дори с мен, а аз съм и помагала и не съм и направила нищо лошо никога. Той я попита съвсем нормално дали може да изгледаме един филм (аз и той), тъй като тя излизаше, а тя веднага му се разкрещя. Ние се пак гледахме филма докато я нямаше и не сме пипнали нищо друго. Тя се прибра и бяхме забравили USB-то в телевизора и тя като го видя побесня. Започнаха диви скандали и нападения (пред мен). Нападна го че не се бил прибирал и за още куп неща. Той се обади на баба си за подкрепа, а вместо това тя започна да му крещи по телефона. Той ме помоли аз да й обясня какво е станало, а тя ме нападна мен...

В следствие от цялата случка - физическо нападане към него и психическо - към двамата аз получих пристъп, от който, още не мога да се съвзема и просто се махнахме от там.

Никой в семейството му не му помага и не го подкрепя, няма кой да му помогне, моите родители не знаят за тези неща (така сме решили) и хората които го подкрепяме сме аз и приятелите му които го приютяват. Според мен това не е начин на живот. Не може да натякваш на сина си или внук си, че е боклук... Искам да му помогна да направим нещо, но не знам какво. Ако някой може да ми помогне бих била изключително благодарна.

Коментари

1.   здравей,
майка му има психически проблем. няма оправия без намесата на лекар...
Има още една година до навършване на пълнолетие, да изчака да мине и да се маха.
Нищо друго не може да се направи в тази ситуация

2.   Закрила на детето, полиция, неправителствени организации, психолози. Не разчитай, че някой ще ти даде магически съвет тук, ще си кажете 2 думи с майка му и всичко да е песен. Но в никакъв случай не оставяйте нещата така. Друг вариант е момчето да си намери работа, да поговорите с вашите и да живее у вас докато не стане самостоятелен на 100%.
Но, пак казвам, най-добре е да се свържете с компетентни хора/организации/органи. :)

3.   Няма как да му помогнеш, най-много и да си навлечеш омраза от нейна страна и отмъщение с което може и да не можеш да се пребориш.
Приеми, че има такива хора и гледайте колкото може по рядко да имате контакт с нея. №1 е прав че това е психически проблем, но доста често и лекари не могат да помогнат.
Фактът че бабата по скоро го напада от колкото да го защитава ме навежда на мисълта че той е виновен за нещата за които му се карат, затова не съм на мнение че приятелят ти е напълно невинен. Ти като страничен наблюдател не можеш да прецениш ситуациите на 100%. А той като знае че майка му има психо проблеми защо се старае да я ядосва и да прави забранени от нея неща сякаш напук на нея.

4.   №1: Това за психическите проблеми са го казвали и други хора, но нещата стават все по-зле и по-зле и няма как да я накара някой да отиде на лекар.
№2: Той се опитва да си намери работа. Относно моите родители той не иска да говоря с тях, защото се чувства гадно.
№3: Факта, че баба му не му помага е, че цялото му семейство е срещу него.

5.   Явно жената има проблем с нервите. Подкрепям написаното от предишните, без специализирана помощ няма да се мине. Не знам как ще я накарате, но трябва. Обаче пишеш, че приятелят ти не се разбира и с другите от семейството ти и не иска да вижда вашите. Извинявай, ако прозвучи грубо, обаче май проблемът не е в майка му, а в него. Да, жената сигурно е нервна и крещи, но явно си има защо.

6.   Не! Той се разбира с наще, но не иска те да знаят за всичко това което се случва с майка му. Той не се разбира с другата част от неговото семейство и вината не е в него щом баба му ме нападна без да има причина, а само се опитвах да обясня какво е станало. Това не е нормално. Всеки би изслушал какво му се обяснява, поне аз така мисля.

7.   Миличка решението е елементарно отиваш в аптеката и купуваш диазепам, паркиазан или др. вид транквиланти, стривате ги на прах и ги исипвате в кафето, яденето или сока на майчето, после ще е послушна като мътеща кокошчица. А освен това и безсилна да направи каквото и да било. Ако не искате да прибягвате до легалните дроги в аптеките то научете майчето да пуши тревичка, едно козче ще я отспусне и нервните кризи ще изчезнат. Може да и правите и спейс-кейкове с марихуана. Ще стане най-любвеобилната майка и с настроение за купон, а не за скандали.