Споделена история от Тинейджърски

Кога детето става възрастен?
Както се подразбира от темата на заглавието според вас кога (на колко години) децата стават зрели и възрастни хора? Някой казват след влизането в пубертета, други след излизането му, а трети казват след настъпването на физическите промени по тялото. Искам да чуя и вашето мнение?

Коментари

1.   Въпросът е решен еднозначно от Законодателя - на 18 г. един човек се смята за възрастен.
Законите са вид писмени норми, но нормите определят законите - не обратно.
Всъщност детето още на 14 г. вече е „непълнолетен“ гражданин и започва да носи известна отговорност за делата си , а след 16 г. има правото да упражнява труд срещу заплащане. На 14 г. дори имаш право да водиш полов живот с избран от теб партньор, навършил 14 г. Тоест вече почваш да носиш отговорности за контрацепция и най-важното нещо в живота на човека - семейното планиране, а при кражба или друго деяние можеш да бъдеш наказан с ТВУ.
С две думи преходът от малелетното и безотговорно дете до възрастен човек е плавен.
Лошото е, когато един човек не осъзнава не само правата, но и отговорностите си.
Не само липсата на родителска грижа, но и прекалената такава възпитава у доста млади хора чувството, че проблемите се решават или от само себе си, или от родителите им. Тези хора стават на 18 г., започват легално да консумират алкохол, имат достъп до всякакви заведения, пътувания в чужбина, трудовия пазар, шофьорска книжка, но не могат да се справят с живота, който удря с пълна сила точно на 18 г. -20 г. - започваш да носиш пълна наказателна отговорност примерно, а като се качиш на кола отговаряш не само за своя живот, но и за живота на хората навън и пътниците!
Сам виждаш колко е отговорно да си възрастен - буквално става дума за живот и смърт.
Но да - границата е ясна. На 18 г. вече човек има не само правото, но и задължението да се грижи сам за себе си, включително да се изхранва, да си осигури покрив над главата и да си плаща здравните осигуровки ако не учи!
Въпросът ти тук е малко излишен...

Иначе кой става сам за себе си зрял, разумен човек е строго индивидуално. Има хора и на 80 г., които са си деца.
Не бързай да порастнеш. Няма възрастен, който поне веднъж да не се е чувствал смазан от ролята си на родител, в работата, в личния живот, от отговорностите на възрастния. Всеки възрастен би искал поне за малко да свали тази тежест от себе си и да е дете! Затова не се чуди, че ще видиш много възрастни, включително 190 см. и 100 кила мъже, които си играят в детските кътове на МОЛ-овете, който се дегизират като Дядо Коледа или рисуват пеперуди с 3 годишните си дъщерички., да не говорим за лелките, който си умират за бебенца...или да са бебенца!
Не бързай с порастването - имаш цял живот за това.
Наслади се на детството и на свободата му - за работа, алкохол, секс, отговорности ще имаш цял живот, но веднъж си дете.

2.   Аз станах възрастна когато загубих родител. Слава Богу, това стана когато бях на 35, а не по-рано.

3.   №1 е дал изключително добър коментар. Като изключим как стоят нещата според закона, говорим за физическа и емоционална зрялост. И двете са индвидуални. Емоционалната зрялост се развива много по-бавно и зависи и от житейския ти опит. Едно момиче може да прави секс на 13, защото физически е узряло, но не може да стане майка на 13, защото не е емоционално зряла. Това е нагледен пример и то не толкова рядко срещан днес - бременни момичета на 15-16 години. Та можеш да видиш инфантили и на 50 години, както и зрели емоционално на 25.

4.   Според мен, в САЩ са най-близо до истината, тъй като там стават пълнолетни на 21. 18 е доста рано и 99% са си още деца до поне 21.

5.   Когато започне да работи и да спре да харчи парите на родителите си. И когато разбере, че живота не е само алкохол и секс.

6.   Човек става възрастен когато приключи с безгрижието и се раздели с илюзиите. Някои стават възрастни още докато са деца, други си остават деца и след пенсия.

7.   Според закона детето става възрастен на 18 годишна възраст, но едва ли питаш точно за това а по-скоро може би - кога едно дете вече спира да се чувства като такова и почва да се държи по-зряло, да взема свои собствени решения и да носи отговорност за тях.
Трябва да ти кажа, че при всеки човек е индивидуално (различно). Зависи от начина на възпитание, зависи от самия живот как ти протече.
Ще ти дам за пример мен самия:
Сега съм на 26 години. Когато съм бил на 2 години майка ми и баща ми са се разделили и аз съм останал при баща ми. Когато бях на 15 години баща ми се разболя тежко и почина. Останах да живея само с баба си, която вече беше пенсионерка и вземаше някаква мизерна пенсийка от 270лв. Именно тези събития ме "накараха" да съзрея и да се осъзная като възрастен човек по-рано от повечето мои връстници. Наложи се да търся варианти за допълнителни доходи, с които да помагам в къщи, защото сещаш се - с 270лв. и ученик няма как да се плащат сметки и да се отделят пари за джобни и за училище - а след някоя друга година ми предстоеше завършване, бал и куп други неща. Работих (къде легално, къде не.. ), започнах да обмислям всяко свое решение. Промениха се много моите възгледи като цяло за живота, начина ми на мислене, разсъждения..
Сблъсках се от рано със суровата действителност.

8.   Товa е крaйно относително. Според мен човек е дете докaто живее с мечти и се рaдвa по детски нa мaлките удоволствия животa-рaзходкa в пaркa, срещa с приятели, ходене нa кино... Aз съм нa 25, но могa дa кaжa, че в много отношения съм същaтa кaквaто бях нa 8 години. Обичaм и се рaдвaм нa същите нещa. Единствено съм двойно по-високa, рaботя и учa и гледaм дa съм по-отговорнa. Не съм зaхвърлилa игрите.
Имa "възрaстни" нa 8 и децa нa 80. Всичко е въпрос нa нaглaсa, според мен.

9.   Когато пораснеш психически

10.   Първо да се разберем какво значи възрастен, защото ако за физически възрастен, някъде около 18-20 години, но ако говорим за емоции, а някои си остават деца и на 60! Аз на пример съм на 34 и още не се считам за зрял човек. Да, физически разбира се съм си жена, ама понякога, най-вече според майка ми, продължавам да се държа като на 15. И в това няма нищо лошо! Не се взимам на сериозно, нито пък приемам живота много сериозно. Така, че ако питаш хората, далеч съм от определението емоционално възрастен.

11.   Да, явно питаш кога човек узрява.

Узрява след като се е сблъскал с трудностите на живота. А те болят. Ако не боли, значи не е трудност. Ако не е трудност значи не узряваш. Виж Но2.

А човек узрява през целия си живот. Граница няма. Но има една общо установена възраст за повечето неща. Жизенено важните. Такива с които би могъл да се справяш в живота и без родителите си и без да умираш от глад, например.

Не мога да коментирам другите. Аз обаче като тийн бях в най лайняните години за БГ - 1993-1998. Започнах да се издържам сам на 17 тогава, правех хляб в една фурна. А в БГ имаше по едно време 70% безработица. Хората от този период са доста по-узрели от тези, които са в момента на същата възраст. Така, че и периода има значение. И държавата и обстановката.

Чингис Хан е превземал света с 14 годишни лапета, женени за 12 годишни "момиченца".