Споделена история от Образование

Журнaлистикa
Здрaвейте :) Моят въпрос е следния: в 11 клaс съм и вече зaпочвaм дa се ориентирaм кaкво искaм дa учa след кaто зaвършa 12 клaс. Искaм дa учa Журнaлистикa-по точно искaм дa стaнa Тв водещa, но някои ми кaзвaт, че трябвa дa учa бългaрскa филология. Според вaс кое от двете е по-добре дa учa, зa дa се реaлизирaм по-добре? И aко може предложете ми подходящ университет зa тaзи специaлност :)

Коментари

1.   Като практикуващ журналист, моят съвет е да учите нещо друго, което да можете след това да използвате за задълбоченост в журналистиката. По-добре отколкото да учите журналистика, където няма да научите нищо. По-добре учете политология, икономика, социология, международни отношения или нещо подобно и след това специализирайте журналистика. Може и някаква филология. За българска филология не мога да кажа с категоричност, макар че знам, че немалко качествени колеги са минали по този път. Успех!

2.   Здравей! Аз също съм в 11 клас и много се чудех да уча ли Журналистика, обаче ме разубедиха, защото като се замислиш трябва да имаш доста връзки за да успееш в тази кариера. Разбира се всеки си има мечти, които би искал да осъществи струва си да опиташ вместо да се чудиш после какво е могло да е. Затова следвай мечтите си дори да се провалиш поне ще си опитала. Така да се върнем към темата аз имам една братовчедка която учи журналистика в сферата Книгоиздаване и мисля че един от изпитите и беше по История. Ммм, а относно къде да учиш всеки ми е казвал, че в Софийския било много по-добре.

П. С Забравих да допълня, че тя ми беше казала (братовчедка ми) че резултата от матурата не е толкова важен, защото там държиш изпити. Все пак не съм много сигурна затова влез в сайта на Софийския и се разгледай там повече за дадената специалност.
Дано съм помогнала и успех! :)

3.   Трудно ще си намериш свястна работа и с двете. С българската филология имаш по-голяма вероятност да станеш учител. За журналистиката, трябва или да си много добра, или да имаш връзка, за да те вземат в някоя телевизия. Като цяло СУ е за журналистиката. Аз също съм 11 класи и също исках да уча журналистика, но след като се поогледах и видях за какво става на въпрос се отказах твърдо. Освен че трябва много висока оценка, за да влезеш, връзки, за да започнеш работа и както добре знаем всяка телевизия е на нечия партия, или е политически обвързана с такава, следователно, ако започнеш работа там, трябва да се съобразяваш с това. Твой е изборът, ако ще се записваш някоя от тези две специалност го направи в СУ.