Споделена история от Тинейджърски

Как да намеря целта си?!
Здравейте! На 14 (почти 15) и все още не знам какво да правя с живота си. Като цяло съм много непостоянен човек и това ме притеснява. Не знам какво ме прави щастлива. Не знам как да го намеря. Искам по-скоро да открия целта си, за да мога да се стремя към нея. Искам да постигна нещо в живота, искам да ме запомнят с добро. Искам да бъда щастлива. Кажете ми как да подходя. Благодаря....

Коментари

1.   Мило момиче, това са въпроси, на които дори и възрастните понякога трудно намират отговори. Някои хора дори умират, без да си отговорят. За съжаление никой освен теб не може да знае кое би те направило щастлива. Може би е най-добре да експериментираш - да пробваш разлинчи неща, хобита, дейности и т. н., за да видиш как би се чувствала.

Мога да ти дам само един съвет като по-възрастен. Изглеждаш добър човек, предполагам, ще ме разбереш. Аз от моя опит съм разбрал едно - истинското щастие не е в получаването, а в даването. Постигнал съм много неща, но те колкото и ценни да изглеждат, винаги са се оказвали като детски играчки. В смисъл радват известно време и после омръзват и пак ставаш нещастен. Дори и целия свят да спечелиш, пак писва.

Има само едно нещо, което не писва - това е даването. Да помагаш на хората е истинско щастие и генератор н прекрасни емоции. Например да дариш пари на дете, което се нуждае от лечение е щастие, да помогнеш на баба да пресече улицата е щастие, дастанеш доброволец към БЧК или подобна организация е щастие, да дариш нещо за домове за деца или старци, да помогнеш с нещо на обществото, без да очакваш нищо в замяна... Това са нещата, които мен ме топлят. Да видиш благодарността в очите на хората и как са се трогнали. Ти самият ставаш щастлив, когато помагаш.
Но не го прави, за да получиш нещо в замяна, прави го от сърце. Това мога да ти кажа от опита си, не знам дали ще ти помогне.

2.   Знаеш ли... Имаше една много хубава история, която не помня точно, но беше горе-долу такава:
"Когато бях малък, мама винаги ме учеше как да бъда щастлив. Един ден в училище ни попитаха какви искаме да станем, когато пораснем. Аз отговорих:
- Щастлив!
- Мисля, че не разбра въпроса ми.
- Не, вие не разбирате живота. "
Истината е, че до голяма степен родителите ни ни учат за нагласата да сме щастливи. Не че не можем да се научим и сами, но би ни било по-лесно, ако сме видели що е то Щастието и сме се докоснали до него. Така и пътят към него би бил по-кратък. Но важното всъщност е желанието ни за щастие, защото който търси - намира.
А що се отнася до целта - има време да решиш каква да бъде тя (като професия и път). Всъщност ти вече имаш цел и си я осъзнала - да бъдеш щастлива! И да те запомнят хората с добро. Това са и главните ти цели.
Може би ще ти е интересно и полезно да прочетеш поредицата на Хорхе Букай - "Пътят на самозависимостта", "Пътят на срещата", "Пътят на сълзите" и "Пътят на щастието". Пътят на щастието е последната книга в поредицата, но първата издадена в България и то по препоръка на автора. Не случайно.
Темата ти ме докосна, понеже откривам нещо от себе си в нея. Искам да ти пожелая много здраве, късмет, любов във всеки един аспект на живота, хармония със себе си и разбира се - ЩАСТИЕ! Прегръдки и усмивки от мен! :) Изживей своето приключение Живот, той тепърва е пред теб и бъди много, много щастлива!
Ж 28