Споделена история от Тинейджърски

Акне от сладко?
Здравейте. Момиче на 16 години съм и винаги сладкото ми е било слабост - независимо дали плодове, всякакъв вид шоколад, торти, пасти или други сладкиши. Определено бих могла да живея без солено, тестено, зеленчуци, но да се откажа от сладкото направо ми се струва лудост. Никога обаче не съм се тъпкала със сладкиши, ям си от всичко по малко, но забелязах напоследък, че дори малко сладко да хапна, особено ако е пред цикъл - лицето ми пламва в пъпки (не големи, а мънички, но гадни с бели връхчета). Спра ли го за 1-2 седмици (напълно) лицето ми се изчиства и нямам и помен от пъпка или черна точка. Правих този експеримент няколко пъти и като не ям сладко изобщо не ми излизат пъпки, а като хапна и едно парче шоколад - обратния ефект. Не ми излизат от всичко сладко пъпки де, ям си всякакви плодове, от газирано и сокове също не ми излизат, но всичко, в което има шоколад, какао или пък разни мармалади ми действа ужасно. Да, обаче ми е много трудно да го откажа за повече от 2 седмици, какво да направя? Като не хапна сладко, нищо не може да ме засити и чувствам постоянен глад, липса на нещо. На всичкото отгоре, аз съм и спортистка и имам нужда от сладко, но пък ми е писнало да съм пъпчива, да слагам по 100 тона грим! Някои хора твърдят, че шоколадът и сладкишите не предизвикват пъпки, но на мен съм сигурна, че го правят! Вие какво мислите? На вас действа ли ви така сладкото/шоколадът? И между другото, ако има някакво значение - вегетарианка съм от една година, но нямам намерение да започвам пак да ям месо...

Коментари

1.   Акнето е от хормоните, но внимавай със сладкото, защото вегетарианците компенсирате със сладко и дебелеете. Като не ядеш месо наблегни на яйца, кисело мляко, млечни продукти като извара, но гледай да ядеш достатачно белтъчини.

Няма да те лъжа - ти с този вид хранене не можеш да си набавиш нужните аминокиселини, които ние не можем да си създадем сами - търси съвет на диетолог какви хранителни добавки да ядеш, но без тях няма да минеш. Добре, че поне не си веган!

2.   Здравей, аз страдам от акне от доста години, слава Богу е в лека фаза вече, откакто се храня по- съзнателно и здравословно. Поздравления, че си спряла месото, , аз също го спрях. За 2 години бях бегетарианка, после ме изби на жажда за месо буквално, върнах се към месото ( и то не често, 2, 3 пъти седмично ядях месо) и се отрази зле на лицето ми. Аз не виждам нищо положително в месото просто. И се пълнее от него доста. Сега пак станах вегетарианка и се чувствам ок. И аз като теб избягвам сладкишите, най- вече тези със шоколад. Те определено вредят на акнето. Не е основен виновник за акне шоколада, разбира се, но го подсилва действително. Започни да ядеш повече плодове и зеленчуци, просто живата храна, тоест сурови непреработени плодове и зеленчуци, съответно като салати, действа супер добре на организма, оттам на лицето. Забелязвам го по себе си. И обратно, ако ям нещо тежко, мазно и самото ми лице се омазнява и влошава, сякаш веднага след като съм го изяла и мисля, че не си внушавам. Пий повече вода, това също действа добре на лицето. А също така знам и по принцип, и от личен опит, че млечните продукти ( най-вече прясното мляко) спомагат образуването на пъпки. За това аз спрях и млечните продукти и има ефект. В самото мляко има някаква бактерия, абе не мога да ти го обясня, но влияе на хормоните и подсилва акнето, ако го имаш, сега на хора без акне може би не влияе така, не знам. Като цяло ние хората с чувствителна кожа сме доста проклети. Другите с гладки лица и 1 тон шоколад и мляко да изядът, няма да им се отрази :D съдба... Успех, дано съм ти била полезна :)

4.   1, тя е написала, че Е веган!

5.   4, написала е, че е вегетарианка, а не веган. Има разлика :)

6.   Авторката: Не съм веган, приемам млечни продукти, яйца, но месо и риба не. Благодаря ви иначе, днес не се сдържах и хапнах една вафла, сега очаквам пак да изникне някоя нова пъпка.. :(

7.   Е, 5, каква е разликата??? Веган, Вегетарианец, все едно и също.

8.   От 5, не е едно и също! Вегетарианеца не яде само месо, докато вегана освен месо, не яде никакви животински продукти (сирене, кашкавал, яйца... ).