Споделена история от Тинейджърски

Могат ли да ме оберат чрез интернет пазаруване?
Здравейте. Искам да поръчам козметика от 3 сайта, много разпространени и популярни, единият е немски, другите два са американски. Имам регистрация в PayPal, но в дебитната си карта, с която възнамерявам да платя имам спестявания, около 2000 лева, а сумата, която възнамерявам да платя за продуктите от сайта са около 100 евро. Има ли шанс някакви хакери или и аз не знам какви да ми източат останалите пари, като въведа кода на картата си в сайта? На времето майка ми постоянно повтаряше да не смея да пазарувам с карта онлайн, защото щели да ми откраднат всички пари и сега е взела, че ми е повлияла и не смея. Ако се интересувате кои са сайтовете- Sigma Beauty, Feelunique и Zoeva. Разпространени и популярни са, тоест не става дума за съмнителен частен търговец или нещо подобно, това са сайтове за козметика, част от която тук в България не се намира, а от интернет излиза по-изгодно да бъдат поръчани нещата, но не знам дали накрая няма да съжалявам. Знам, че в днешно време вече всичко се случва онлайн с карти, но аз съм малко Марко Тотев и никога нямам късмет и все си мисля, че точно аз ще случа на някакви крадци, хакери, които да ме разорят тотално. Не знам какво да правя, да поръчам ли? Трябва ли да се притеснявам? Козметиката, която ще поръчвам ми трябва за работа, работя като гримьор и определено искам да се сдобия с тези продукти, но се притеснявам дали могат да ми откраднат парите или пък по някакъв начин да бъде научен Пин кодът ми и в бъдеще да имам проблеми. Какво да правя?

Коментари

1.   Доставката от САЩ ще ти излезне солено. Ако имаш "вируси" в компютъра, да могат да ти откраднат данните на картата.

2.   Има хора, които всичките си сметки плащат по интернет. Аз също като вас се страхувам от измама и никога не пазарувам по този начин. Направете си карта, в която да има само необходимата сума и ползвайте нея за покупката. И не дръжте много пари в карта, хакерите не се спират пред никакви защити!

3.   Винаги има шанс да те оберат, дори да пазаруваш от утвърдени сайтове, няма гаранция че на компютъра ти няма някой скрит троянец, който дебне и записва всичко, което въвеждаш през клавиатурата. Един безплатен съвет - направи си нова дебитна карта и вкарвай в нея пари толкова колкото ти трябват преди пазаруването. Може да ти спести много главоболия.

4.   Решението е лесно - направи си още една карта и ползвай само нея за интернет пазаруване. Вкарвай пари, колкото ти трябват за покупките, така няма как да те ограбят.
Аз пазарувам от Али експрес, който е китайски сайт, и нищо не ми се е случило (и дано не се). Просто не запаметявай данните от картата (знам, че е по-лесно да не ги въвеждаш всеки път, но е по-добре да нямат данните ти записани, защото тогава повишаваш риска).
Другата ми идея е да си активираш услуга банката да ти изпраща смс, ако има движение по картата. Така ще можеш веднага да се обадиш и да я блокират от БОРИКА.
Вече 8 г. пазарувам с карта по интернет, внимавам какво правя и проблеми не е имало. Ако можеш да платиш през пейпал, ще е по-добре, защото защитата е по-голяма.

5.   Не се плаши, аз много често пазарувам, иначе за по-сигурно си пусни екранната клавиатура, като въвеждаш номера.

6.   Не трябва да си въвеждаш номера на картата в сайта, от който пазаруваш. Нали вече номерът на картата ти е въведен в пейпала. Сайтът, от който ще пазаруваш, трябва да има опция да се плати, чрез пейпала, като ти предварително си си влязла в акaунта на пейпала, после само потвърждаваш и парите ти се изтеглят от сметката.

7.   В днешно време могат да те оберат навсякъде при пазаруване - та да, и онлайн е възможно. В твоят случай е нужна не някаква невероятна еквилибристика с цел завишаване на цените в магазина, а само някак да ти пратят шпионски софтуер, който да им осигури данните на картата ти. Останалото ще е детска игра за някой, успял да ти вкара вече споменатата програма. Вероятно се надяваше да чуеш друго, но и аз не съм привърженик на онлайн пазаруването и не мога да те успокоя.