Споделена история от Тинейджърски

Трябва ли паспорт за преминаването на границата с Гърция?
Здравейте!

Първо искам да помоля модераторите да публикуват това. Търсих в различни сайтове, но не успях да си отговоря на всички въпроси.

Ще кажа положението какво е. Непълнолетна съм.

Въпросите ми са следните :
1 - валидността на паспортът ми е изтекла отдавна - има ли глоба за това, че не е подновен навреме?
2 - при издаването на нов паспорт си го получавам веднага на място, нали? Не трябва да чакам? Трябват снимка, акт за раждане, отпечатъци и т. н....
3 - баща ми е мъртъв - за да мина границата трябва акт за смърт, нали?
4 - ако ходим ще бъдем с кола - там не разбрах какво точно трябва - зелена карта, застраховка на колата и какво друго?
5 - ако сме аз, майка ми и нейния партньор ще ни пуснат ли или заради този индивид ще се усъмнят в нещо? Защото ни върнаха веднъж от границата с Македония защото ги помислиха за трафиканти...

Мисля, че това са всичките ми въпроси.

Благодаря предварително! :)

Коментари

1.   Отговор на заглавието - трябва ти за всяка страна в ЕС само лична карта ако си над 18 г. Ако си под 18 г. ти трябва позволение на ДВАМАТА родители, за да пътуваш. В твоя случай само от майката позволение смъртен акт на бащата.

Сега на останалите въпроси
1 - валидността на паспортът ми е изтекла отдавна - има ли глоба за това, че не е подновен навреме?

НЕ, паспортът не е задължителен документ. Просто можеш да го върнеш.

2 - при издаването на нов паспорт си го получавам веднага на място, нали? Не трябва да чакам? Трябват снимка, акт за раждане, отпечатъци и т. н....

НЕ ПОЛУЧАВАШ ВЕДНАГА новия си паспорт, а след 30 дни при нормална поръчка, но има и по-бързи услуги, които са по-скъпи. Не трябва снимка - правят е на място безплатно, не трябва акт за раждане ако това не ти е първи документ, защото си го давал вече веднъж. Бинометричните данни ги снемат на място. Нищо не ти трябва освен пак двамата родители или пълномощно от тях ако си под 18 г., а ако си над 18 г. нищо не ти трябва освен лична карта и ти самия 20 лв.

3 - баща ми е мъртъв - за да мина границата трябва акт за смърт, нали?
Мисля, че ти трябва, но питай все пак в МВР

4 - ако ходим ще бъдем с кола - там не разбрах какво точно трябва - зелена карта, застраховка на колата и какво друго?
За Гърция трябва голям талон ако не е ново регистрирана колата, защото на старите малки талони липсва информация
Чувала съм, че в Гърция глобявали колите с теглич - ако имате го махнете. Не знам обаче до колко е вярно това.

5 - ако сме аз, майка ми и нейния партньор ще ни пуснат ли или заради този индивид ще се усъмнят в нещо?

Нямат право да ви задържат към страна в ЕС. Македонците може да не са ви пуснали заради някакъв пропуск - примерно не сте носили някакъв документ, но по принцип те не са в ЕС и имат право да не ви пуснат ако искат. Гърците нямат това право. Освен това за Македония са ви трябвали на всичките паспорти до скоро. Сега мисля, че и за тях не трябва.

Успех и умната - не се притеснявай, остави майка ти да се разправя с тези неща

2.   За тегличите е вярно, защото според гръцкото законодателство, тегличът трябва да бъде вписан в талона на колата. За големите талони вече не се заяждат, но е добре да имате поне негово копие. Трябват ти лична карта, майка ти, смъртният акт на баща ти и застраховка "Гражданса отговорност" за колата.