Споделена история от Тинейджърски

Сервитьорка на 16 - в никакъв случай!
Здравейте. Днес след като проведох обичайния разговор с майка реших да й подметна за работата като сервитьорка. Мои приятелки(умни и интелигентни момичета) няколко пъти в последните 3 седмици бяха споменавали че могат лятото да работят като сервитьорки на половин работен ден(ние сме на 16 години). Не че нямат пари, а просто са решили да видят какво е да изкараш свои собствени. При което аз се замислих, но реших че не искам да си прекарам така лятото. Реших, че е по-добре да се забавлявам и да прочета някоя книга от колкото да се занимавам като сервитьорка(нищо против професията, но нататък ще имам мноого време, в което ще работя, а сега му е времето да се забавлявам и да мисля повече за училище). Споменах на майка само за двете ми приятелки, тяхното решение и доводите им, при което след няколкосекундно мълчание получих следния отговор: " И какво? Ти смяташ ли, че ако станеш сервитьорка ще се справиш? !? Ха, с твоите движения, наблюдавала съм те в къщи как се държиш. Държане на таблата, оправяне на сметки... абсурд, абсурд! Ти няма да се справиш. С твоите локумени пръсти, мислиш ли че можеш да държиш табла без да изпуснеш това, което е на нея. Не, даже не си го и помисляй, няма да се справиш! ". Малко ми стана гадно след изказването й... знам, че е пряма, но се засегнах. Казах й, че и моите приятелки не са държели табла през живота си, но са готови да пробват. Казах й също, че не искам, а просто й споделям какво сме си говорели. Тя ми отвърна, че това е абсурд и няма да работя. По-добре да съм чела и да съм си помагала за матурите след 2 години, вместо да работя. И така разговорът на тази тема приключи.
Въпреки, че не исках да ствам сервитьорка, малко ме нарани като ми каза, че едва ли не съм била лемава и нямало да се справя изобщо, да не говорим за сметките. Ами извинявай, ама така ли трябва да се отнасяш с дъщеря си? !? ! Не е ли по-добре да ми го каже по по-лек начин. Обидих се... вие какво мислите? Правилно ли е постъпила или е можела да ми го каже по-леко?
Джейн

Коментари

1.   Предполaгaм, че го е нaпрaвилa зa дa те секне в зaродиш от подобни желaния, че дa нaблегнеш нa учението си. Не, не е товa нaчинa, но си е хвaнaлa неподготвенa и е реaгирaлa мaлко първично. Нaмерениятa и обaче сa добри. Извън товa, че ще губиш време което можеш дa прекaрaш в учене, ще те смaчкaт от рaботa зa нищожни пaри, a и вероятно се стрaхувa, че ще те свaлят бройкaджии рaзни тaм. И е прaвa зa товa. Много мъже нa среднa и нaд възрaст ходят по бaрчетa именно зa "свежa плът". Товa сa нестaбилни обикновено психически мъже, които не могaт дa създaдaт нормaлнa връзкa със зрялa женa, но момичетa нa твоите години лесно се подлъгвaт зaщото нямaт опитa дa рaзпознaят подобни комплексaри.
Просто не искa мaйкa ти дa ти говори от сегa зa тaзи стрaнa нa животa, искa дa си изживееш детските години пълноценно и дa се реaлизирaш в бъдеще чрез учене, дa рaботиш с глaвaтa, a не с ръцете и крaкaтa си ( физически труд и тичaне).
Не и се сърди, aко си единствено дете или по- голямото обикновено се учaт родителите в движение кaк дa реaгирaт.
Не е никaк лесно дa предпaзиш детето си от евентуaлни лоши последствия при някои избори, но докaто зaвиси от родителите поне се опитвaт. Тaкa или инaче ти сaмaтa не искaш дa рaботиш към моментa, не превръщaй в проблем рaзговорa ви.
Пък инaче мое лично мнение е, че дори е полезно дa порaботиш почaсово поне лятото. Но внимaтелно дa избереш рaботното място и често дa те нaвестявaт родителите ти, зa дa се знaе, че имa кой дa те зaщити кaкто от некоректни рaботодaтели, тaкa и от зaстaрели търсaчи нa "свежa плът".

2.   Правилно е постъпила. Не си малка, време е да спреш да летиш из облаците и да се приземиш в реалността.

3.   Мисля, че майка ти иска да ти стъпче самочувствието, защото е разбрала, че си порастнала вече и скоро ще бъдеш независима, а тя върви към старост. Много внимавай и не позволявай тя да те тъпчи, защото днес това, утре още повече ще те стъпчи и без да се усетиш, ще останеш заложник на родителите си цял живот. Бори се за своята независимост.
Колкото до самата професия на сервитьора - ще се справиш, разбира се, всеки се справя с това. Не се оставяй комплексите и страховете на майка ти да те разстроят и да те смажат. Успех

4.   " Но внимaтелно дa избереш рaботното място" - номер1, виждам, че си изключително мъдър човек и за това ще те помоля да дадеш идеи за такива подходящи работни места за 16-18 годишни момиче.

5.   Кажи й, че те е обидила. Не си малка вече, трябва да си пряма с майка си. Разсърди й се, ако трябва, за да разбере грешката си.

6.   Авторе, то рано или късно като започнеш университет ще ти се наложи да работиш това, или мислиш вашите да ти плащат обучението? !