Споделена история от Тинейджърски

Анорексия, преяждане, хранителни разстройства
Здравейте! Момиче на 17год. съм. Преди 2год. бях решила да отслабна, защото не се чувствах добре в тялото си, бях пълна за годините и височината си. Всички момичета около мен бяха с перфектни тела и момчетата ги харесваха, а аз се чувствах като чужда. На 1, 50 височина аз бях 50-55кг. Накрая се взех сериозно в ръце и за 3 месеца станах точно 36кг., предимно с глад или малки порции. Спрях изведнъж мазното и сладкото. Цикълът ми спря. Обиколих всички възможни лекари, понеже имах проблеми с всяка една част от тялото си. Лежах дори в болница. Там ми казваха, че проблемът ще се оправи само с ядене. Но смених 3 гинеколози, които ме тъпчеха с различни лекарства. Както и да е, бях без цикъл 1год и 8 месеца. След това не знам какво ми стана, започнах да се храня като невидяла. Цял ден и цяла вечер се тъпчех с боклуци, ставаше ми тежко, бях подута, но продължавах. И така вече година се въртя в този омагьосан кръг на преяждане и си е част от моето ежедневие. Знам, че имам проблем, по-скоро психически, но не знам какво да правя, защото се срамувам да говоря с други хора за това... Правя го единствено с хора, които са минали през този път. Много ми е трудно, защото миналата година по това време бях 36кг. , а сега с това тъпкане станах 65... Не издържам, това е супер нездравословно от едната крайност, изпаднах в другата... Ще се радвам, ако някой се отзове и да ме посъветва с нещо.. :(

Коментари

1.   Здравей, авторке. И според мен работата ще се оправи само с ядене. Обаче, не в прекалени количества, и не джънк фууд. Наистина, си изпаднала от едната крайност, в другата, но не се тревожи, не всичко е загубено. Ще те излъжа, ако ти кажа, че с времето ще става лесно, но това е една постоянна борба. Хора, които не са страдали от хранителни разстройства, няма как да те разберат. Знам, че в момента си изпаднала в една черна дупка, но всичко завиди от теб. Ти си господар на тялото, и на жовота си. Стегни се, и още от днес спри с вредната храна и преяждането. Състави си режим, който да следваш, без пропуски. Следеният режим, накрая се превръща в навик. Погледнах в интернет, че за твоите години, ръст и тегло трябва да приемаш по 1523 калории на ден, ако тренираш 4 пъти в седмицата, за да отслабваш. Започни да си смяташ калориите, като си ги записваш с твой тефтер или тетрадки. В интернет има таблици с калории в храните. Извади си ги от там. Купи си кухненска везна или ако можеш на око да преценяваш грамажите на храните, най-добре. Както казах, 1523 калории, ако тренираш по 4 пъти в седмицата. Като за начало, не се засилвай да правиш кой знае какви тренировки, особено на краката (клякания, изкачване на стълби и т. н. ), защото можеш да ги натовариш и това да ти донесе големи проблеми в бъдеще. Започни с дълги разходки. Ако имаш хубав телефон си изтегли "Крачкомер" и следи колко крачки правиш на ден. Опитай се на ден да правиш минимум 9-10 000 крачки, за да има някакъв резултат. Ако не можеш, започни с по-малко и увеличавай с времето крачките. Не се напрягай да вървиш бързо, защото ще се задъхваш по-често и ще загубиш силите си. Както се казва "Не си на спринт, а на маратон". За това по-добре бавно и славно. :) В къщи, ако можеш прави разгрявания и леки упражнения. Най-добре ще е, ако имаш възможност да се запишеш на някой курс като йога и да го посещаваш. Като, разбира се, след като свалиш 5-6 килограма, можеш да увеличаваш интензивността на тренировките.

Но, нека се върнем отново на храната. Замени пърженото с печено или варено. Виж в интернет, има много здравословни рецепти. Харесай си някои, и няма лошо да експериментираш в кухнята. Аз така се запалих по готвенето. Още по-хубаво, ако и на теб ти хареса. Ще превърнеш полезното, в приятно. :) Казват, че закуската трябва да е най-обилното ядене през деня, а вечерята трябва да е лека. Това е така, защото сутринта организмът ти ще има цял ден, за да преработва храната, която си поела, докато вечерта това време е много по-малко. За това, сутрин може да хапнеш нещо по-обилно (без да прекаляваш) на обяд някаква супа да кажем, със салатка. Като между храненията може да ядеш по 1-2 плода, но внимавай, защото в плодовете се съдържа доста захар. Цитрусови плодове е ок да ядеш. Портокалът има 47 калории, мандарината-35, грейпфрута-32. Бананите са по-тежки, и имат повечко въглехидрати, но 1 банан на ден не е фатално. Ябълките са 59 калории, също много полезни и нискокалорични. Ако обичаш диня, тя е перфектна за теб, защото е само 30 калории. И т. н. Наблягай на зеленчуците, защото от всички те са най-нискокалорични. Доматите са 21 калории, краставиците пък са 13. Сега идва сезона на копривата, леордата, лапада, спанака и т. н. Изпозлвай ги в менюто. Хубаво е също така да се ядат сезонни плодове и зеленчуци. Копривата е само 42 калории, а спанака 22. Аз обичам да си правя супа от тях, като на 300гр супа примерно слагам до 100гр сирене вътре. И се получава много вкусно. Но, внимавай със сиренето, защото има много фалшиви такива, а и е 264 калории. Ако ще си купуваш, купувай само качествени, а на имитиращи продукта. Избягвай тестяното. Хляба намали, или направо откажи. Аз съм го отказала. Картофите може и да са зеленчуци, но са богати на въглехидрати. Ако ще ги консумираш, ги яж варени, а може и печени. Яж повече пилешко и телешко месо. Свинското е по-мазно и калорично, но не го изключвай от менюто си. Ако обичаш риба и морски деликатеси, това е щастливия ти ден, защото те са много полезни! :) Но, не бива да присъстват всеки ден на масата ти. Най-добре е веднъж-два пъти в седмицата да хапваш риба, или скариди, миди, раци... Те също са нискокалорични. И има супер рецепти в нета, които да изпробваш. Бобът и лещата по-рядко, защото боба е 333 калории, а лещата е 336. Но, не бива и те да отсъстват от менюто ти.

Също другото, което според мен е едно от най-важните неща, винаги имай по 1 cheat day. Не е нужно до живот да забравиш сладкото, чипса или пиците. В началото може да избереш един ден в седмицата, когато ще си позволиш това, което ти се е ядяло през това време, но без да прекаляваш, разбира се. Това се прави с цел, да нямаш усещането, че се отказваш от нещо любимо до живот, а също така и заради метаболизма. Както казах, когато се прави нещо постоянно, то се превръща в навик. Така е и за метаболизма ти. Когато рязко намалиш калориите, организмът ти изпада в шок. За това и в началото се свалят най-много килограми. Първо, ще свалиш водата, която си задържала в себе си. Парадокс е, но когато пиеш повечко вода, изхвърляш тази, която си задържала. Така че, ако не пиеш вода, започни да пиеш, дори и насила. Другото, което е спри всякакви безалкохолни и сокове. Ако можеш, си прави вкъщи. След това започваш да сваляш и килограми, но ако си поддържаш всеки ден до 1500 калории метаболизмът ти ще привикне и ще го смята за нещо нормално и ще спреш да сваляш килограми. За това, веднъж в седмицата увеличавай броя на калориите, които приемаш. Например до 2300-2500, именно за да не позволяваш на организма да свикне с новия ти режим. А и си го представи, че това е награда за теб и за твоята воля и упорство през изминалата седмица.

Отслабването не е задължително да бъде свързано с глав до прималяване. Всъщност, може да бъде много приятно изживяване, зависи как ти го приемаш. Другото, което също искам да те посъветвам е да се обърнеш към специалист (психолог), за да му споделиш какво те тревожи. Винаги хранителните разстройства са свързани с емоционалното състояние на потърпевия. За да ядеш много и да преяждаш, се опитваш да запълниш някаква дупка и да споделиш със специалист, може да ти олекне. Непълнолетна си, за това имаш повече варианти за безплатни консултации. Можеш да попиташ при училищния психолог. Той ще ти разясни. Но, наистина, освен здравословният режим, и тренировките е задължително да си обърнеш внимание на емоционалното здраве и, ако не знаеш какво те е довело до тук, да разбереш. Ако знаеш, то трябва да работиш в посока справяне с проблемите си, а не да ги отлагаш или да се справяш с тях по такива пагубни начини.

Пожелавам ти успех и воля! Ако има нещо, пиши. На среща съм.

Depravity

2.   Мила, пише ти момиче, което се бори със същия проблем. Разбирам как си се чувствала и как се чувстваш сега, понеже и аз, като теб, миналата година просто не исках да се погледна и си мразех тялото. Почнах постепенно да намалявам храната, и да ям само веднъж на ден, като хляб и сладки неща просто бяха изключени. Към април вече ми стана много зле и опитах да повръщам дори едната порция храна, която бях изяла пред деня. Обаче това не беше моя начин, затова почнах с гладуване. Имаше един период от 4 дни, когато не ядох абсолютно нищо, без да усещам глад и пиех само вода. Естествено не усещах глад от постепенното спиране на храната и ужасно съжалявам, че си загубих "прогреса", така да го наречем. Към лятото започнах да се храня по-нормално, но сега отново имам този проблем и искам пак да започна като миналата година, защото някак си се чувствах по-добре, когато не ядох нищо, с продължение на дни. Не знам какво да те посъветвам, защото аз самата нямам решение, но ти пожелавам, от сърце нещата да се оправят.
Kitty

3.   Аз съм малко по-голяма от вас, но ми напомняте на времето, когато бях тинейджърка. И аз бях доста пълничка и знам какво ви е на вас. И аз гладувах за да отслабна, лъжех родителите си, че не вечерям защото съм яла през деня и така е по-здравословно. И така за година от 76кг до 51 кг (при 163см височина). Бях на 15 години влюбих се в цифрата на кантара, докато не се погледнах в огледалото. На 15 години с целулит и провиснала кожа. Реших да спра да гладувам и така станах 64кг за има-няма месец. До 22 годишна възраст се борих с диети, от които нищо не разбирах. И тогава се образовах малко по въпроса. Започнах да бягам по 3-4 пъти седмично (40-60 минути на тренировка), изключих от менюто си чипсове, тестени изделия и пържено (освен по празниците разбира се), ограничих сладкото (не успях да се откажа от него) и резултатите са на лице.

Мисълта ми е, че съм съгласна с номер 1 за калории и така нататък. Някои се раждат слаби, други нямаме този късмет. Без цялостна промяна - няма как да се получат нещата. Първо не можете цял живот да ядете по 4 пъти седмично. Няма как да оживеете на този режим. Решението е да ограничите вредните неща и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да мръднете дупетата. Иначе увисналата кожа, дори и на 17 да сте, няма да ви избяга. С леки ограничения и спорт, ще започнете да отслабвате бавно и сигурно. Като седнете корема няма да е на 6 ката и като носите къси панталони, няма да се тресат краченцата. Не си съсипвайте здравето от мързел. Търпение и постоянство. И от сърце ви моля, без такива глупости гладуване и т. н.

ПП: За съжаление е ужасно колко деца си съсипват здравето (и аз в това число преди години) за да имат тънка талия.

4.   Най - логичното е да ядеш само, когато си истински гладна - без значение през кое време на деня е. И да не преяждаш - да спираш, където чувстваш, че можеш и още, но знаеш, че не трябва.

5.   Характерно за анорексиците е, че дори и вече да станат здравословни килограми, дори да ядат. Вътре си остава онова нещо, което те кара да мислиш какво си изял, какво да не изядеш. Също когато започнат да се хранят здравословно и всеки ден, това не ги кара да се чувстват добре, изпитват провал когато ядат. Когато гладуват с дни, ги кара да се чувстват щастливи и че имат контрол над нещо.

6.   Много ви благодаря на всички за съветите.. особено на номер 1, по-голямата част от нещата ги знам, все пак съм изчела всичко за здравословното хранене :D Просто проблемът е другаде и наистина се налага да посетя психолог

7.   Авторке, също искам да допълня, че проблемите ти може и да идват от щитовидната жлеза. Прочети в интернет за какво става въпрос и се прегледай при ендокринолог, за най-сигурно. От опит говоря.

Успех, и ако има нещо, пиши.

Depravity