Споделена история от Тинейджърски

Сестра ми се държи странно
Сестра ми е с 2 години по - малка от мен, на 15 е и се държи много странно от известно време.
Ядосва се от най - малкото нещо и избухва за нищо. Например сутринта като излизах я питай иска ли нещо да и взема от магазина защото тя не иска да излиза, тя ми каза около 5-6 неща и аз явно не съм запомнила всичко защото като се прибрах ме попита дали съм и взела чипс, аз не бях защото съм забравила и тя като се разкрещя все едно има пожар, след около 10 минути беше в страхотно настроение. Доста често избухва за дребни неща. Държи се така от доста време, вече дори не си спомням от кога. Понякога казва, че нищо няма смисъл, друг път си прави планове за екскурзия, в следващия момент решава че няма да ходи.
През повечето време не иска да излиза, но понякога склонява да дойде с мен, но бърза да се прибере. Преди не беше така, прибираше се в полунощ, а сега вместо като по - голяма да излиза с приятели, тя се е затворила вкъщи и все повтаря, че нищо няма смисъл. Не знам какво става, питам я но казва че няма нищо.
Вие какво мислите? Защо може да се държи така?

Коментари

1.   Според мене е преживяла някакво разочарование и заради това се държи така. Може да е несподелена любов, предателство от най- добра приятелка или приятел. Ако е имала връзка с момче и се е провалила по негова вина, тоест да я е наранил, може и това да е причина.

2.   Защото е в пубертета е най-нормалнатя и най-вероятна причина.
Аз минах през всякакви периоди, когато бях в пубертета и сега наблюдавам същото при по-малкатя си сестра. Решението е да я разбираш, ако ти не си си сменяла мнението през десет минути както и настроението тя го прави и е нормално.
Това отминава не се притеснявай няма и нищо притеснително.
Тя е дете и расте както и ти след някоя друга година ще се смеете на този период от живота си, но сега му се наслаждавайте.

4.   Явно е изпаднала в някаква депресия. Говори с вашите ако могат да помогнат.

5.   Сестра ти изглежда да е в депресия. Вероятно е потисната и нещастна и си го изкарва на когото може. Общо-взето нормално за всеки тийнейджър в някакъв период от израстването. Според мен това ще отмине. Ако искаш да й помогнеш най-добре стимулирай независимостта й. Т. е. ако иска да излезе, но вашите не й позволяват, се застъпи за нея (освен ако излизането наистина не е глупаво и излишно опасно). Гледай да не й се буташ много, дай й свобода. Ако видиш, че много затъва може да пробваш от време на време да я интегрираш в твоята компания примерно ако ходите на кино да я вземаш с теб и така нататък...

7.   Сигурно е влюбена в някое момче, което не ѝ отговаря на чувствата. Отхвърля я, или още по - лошо вкарва ѝ някакви напразни надежди..
По - добре поговори с нея. Питай я направо за момчето. Кое е момчето, как се държи с нея и. т. н. Бъди ѝ опора психически!

10.   Заведи я на психолог.

11.   Да не би да взима наркотици или да пуши трева.

12.   Със сигурност има нещо. Тя е в такава възраст (в каквато си и ти, де), в която когато нещо я притеснява, трябва мнооого деликатно и почти неусетно да намекнеш да ти изясни причините, поради които се е затворила в себе си. А може би е просто фаза. Всеки тийнейджър е имал такава фаза, в която е много затворен, не излиза никъде, това не е нищо необичайно. Дръж се добре с нея и й покажи, че тя може да ти има доверие, и тя сама ще ти сподели всичко. Само търпение и покажи уважение към нея.

14.   Опитай да спечелиш доверието и поговори с нея ,за това което забелязваш.Възможно е да е проблем на възрастта-хормоните на тази възраст бушуват,несподелена любов.Ако не получиш отговор за състоянието и,просто сподели с родителите ви,те са хората които отговарят за вас и трябва да се опитат да разберат дали проблема е от криза във възрастта или някакво заболявяне.Например заболявания на щитовидната жлеза се проявяват с промени в настроението,депресивно поведение,избухливост,раздразнителност,плачливост.По-голямата сестра си,трябва да се опиташ да и помогнеш.

15.   Пубертет

16.   Първо непълнолетните нямат работа по улиците по нощите има какви ли не изроди по улиците а и кой знае на какви простотии я учат. Ако бях на мястото на вашите и ти и тя щяхте да видите прибиране по нощите през крив макарон! Второ или се е скарала с приятелите си или е заради момче.

17.   Поговори с нея. Аз също съм тийнейджърка и аз не искам да излизам, просто защото нямам приятели. В такива моменти най-добре да се говори. Нищо друго няма да помогне. Валя 16