Споделена история от Тинейджърски

Хакнат ли ми е фейсбука?
Много съм притеснен и ще разкажа накратко какво стана. Получих съобщение по фейсбук от един приятел да гласувам за него с някакъв линк. Влязох и сайтът беше досущ като фейсбук обаче ми искаше да си въведа данните, за да вляза уж да гласувам. Аз, простакът, въведох имейла и паролата ми при което полето изчезна и отстрани ми се появи второ поле, пак същото за въвеждане. Веднага се усетих и си влязох в профила и си смених паролата. По-късно разбрах, че приятелят ми има нов профил и че този му е бил хакнат отдавна. За сега не ми е изписвало някой да ми е влизал в акаунта от друг адрес и въобще няма никакви данни, че ми е хакнат. Но все пак аз ги въведох, за това моля Ви кажете ми, хакерите в момента могат ли да ми влязат в акаунта въпреки че си смених веднага паролата тогава? Успях ли да го защитя или просто е въпрос на време да ме хакнат? Ще съм благодарен, ако коментирате и ме посъветвате какво да правя.

Коментари

1.   Ако ти знаят имейла, да могат да ти го хакнат, за това при смяната на паролата си смени и имейл адреса.
Лесно се хакват и паролите за имейл, за това както казах паролата не е най-сигурното средство, че няма отново да те атакуват успешно.

2.   Оф, просто си активирай опцията за верифициране със SMS, ако някой влезе от непознат компютър и спи спокойно.

3.   Здравей приятел :) Човекът, който го наричаш "хакер" ти е пратил phishing линк под формата на фб и ти си попълнил данните все едно от неговия линк пак се логваш в фб. Във момента няма от какво да се страхуваш и да се притесняваш, защото таман на време си сменил паролата.

4.   ами попаднал си на типичната схема с фишинг измама, имат доста ценнта информация за теб като цяло - не лична, разбира се, но дигитална. Дори да си си сменил паролата, има начини да се разбие, така че ако им се занимава, ще проникнат в профила ти, всичко зависи колко "ценен" си за тях. Ако не представляваш интерес, най-вероятно никой няма да се занимава и на черно да ти продадат данните - навярно знаеш за тъмната страна на Интернет - Deep Web - там има много такива сайтчета, в които се продават потребителски данни.

5.   М-да, хакнали са те с т. нар. фишинг... Няма страшно, случва се и на най-добрите.
Но не, няма кой знае какво притеснително, освен ако не банкираш он лайн. Ти си тийнейджър, значи правиш електронни транзакции.
Направил си каквото е нужно, за да се защитиш. Надали ще имаш повече проблеми.

Колкото до хакерите, ами има инструменти за отключване на профили, запаролени файлове и дори на криптоключове. Твоите хакери няма да ги ползват, тия не блестят с особен ум... Те ползват фишинг! От километри си личи, че са лейм. На какво са разчитали? Че няма да се усетиш и няма да си смениш паролата? Да бе, все едно хората са тъпи, колкото тях самите.
Не се притеснявай, всичко ще е наред. А тези, кото ще ти пишат нещо от сорта: "Така става, като не внимаваш" или "Къде ти беше акъла", да знаеш, че в твоето положение могат да реагират къде-къде по-неадекватно.
Поздрави и успех във всичко!

6.   E, ние как да знаем дали си успял да го отхакнеш?