Споделена история от Тинейджърски

Нямам цикъл от 4месеца
Здравейте, на 13 години съм. За първи път цикъла ми дойде юли месец за около 5 дни. От тогава никакъв го няма. През лятото отслабнах много. Дали е възможно да е от това. Говорила съм с майка ми тя се обади на генеколкожка и тя каза че това е нормално и трябва да изчакаме още. Страх ме е ако отида на лекар да не ми изпишат някакви хапчета от които да напълнея. Все пак цяло лято отслабвах. Моля кажете ми какво да правя.

Коментари

1.   Гинеколожката е казала, че е нормално и да изчакате, значи не трябва да се шашкаш. Може наистина да е от диетата. Сега си яж редовно, не гладувай. Също по принцип избягвай стреса и всякакви притеснения, защото това също може да влияе. На 13 години няма да посмеят да те тъпчат с хапчета, споко.

2.   От авторката. Моля ви кажете ми какво да правя доста съм изплашена.

4.   Не се притеснявай от надебеляване, а от здравето ти, от хапчета не се дебелее! А и ако се какво от това, о-важно ти е здравето. Ако надебелееш, ще отслабнеш пак, какво толкова, но пък ако се окаже, че имаш някакъв проблем, е по-добре да го лекуваш. На мен цикъла ми дойде на 14 и не съм имала такива проблеми, но пък може би защото е бил закъснял, не се притеснявай, ще се регулира, а ако не, здравето ти е по-важно от това дали си пълна или слаба.

5.   Не се притеснявай, още ти идва отскоро и не се е нормализирал. Аз в началото на два пъти текох обилно по две седмици, а в един период не ми беше идвало 6 месеца.
Когато ми беше обилно кървенето, и двата пъти ходих на гинеколог. Първия път не помня да са ми изписвали нещо, втория пих известно време противозачатъчни (беше много гадно, това доброволно няма да го пия :D).
Когато половин година не ми дойде, пилих на главата на баща ми да ме води пак на гинеколог и той накрая каза, че ще отидем да ми пуснат едни кръвни изследвания. Та дотам бях с гинеколога, като чуех кръв и ми се изправяше косата. Менструацията сама си ми дойде в един момент и досега вече няколко години не ми е прескачала.
А за хапчетата, не мисля, че може кой знае колко да напълнееш. На мен като ми изписаха противозачатъчните, ми казаха, че може да задържам вода и затова да кача леко докато ги пия. Аз обаче се самонавих, че ще стана дебела, и това сигурно се е отразило на храненето ми, та си понапълнях малко. Но не мисля, че е от хапчетата, по-скоро да съм си казвала "яж си, то от тия хапчета така или иначе ще надебелееш", типично в мой стил. Иначе после си отслабнах много лесно пак.
Но не мисля, че имаш сериозен проблем. Това, че си отслабнала много, наистина може да е предизвикало промени в и без това още нередовната ти менструация, а и щом специалист ви е казал, че е нормално, тогава няма нищо. Само полека с отслабването и не забравяй да ядеш :)

6.   Със сигурност е от отслабването, не се тревожи, разбърникала си хормоните и имунитета си.
Не се шашкай толкова, успокой се, не го мисли и ще ти дойде.
Пробвай се да напълнееш пак и яж мазнини. Аз така си изгубих цикъла за половин година преди няколко години, защото избягвах всякакъв вид мазнина за определен период, подлъгана от един режим, но след като пак започнах да приемам мазнини, всичко се оправи.

7.   Защо някой хора се опитват да убедят момиче, че е нормално след отслабване 4 месеца да няма цикъл? Детенце, не знам какви диети спазваш на 13 години, не знам какво е теглото ти, но има вероятност да се доближаваш към анорексията. До 18 години тялото ти се променя и диети се спазват по предписание и под лекарски надзор! Моля те, отиди поне на контролен преглед и обясни, че цикъла ти е спрял. Нека лекаря да прецени дали това е нормално или не. Това, че гинеколожката е казала, че е нормално, не означава, че това е е така. Когато става на въпрос за здраве винаги и нужно и второ мнение. Отиди при друга гинеколожка и нека и тя да даде своето мнение.