Споделена история от Тинейджърски

Операция...?
Момиче 15
Група, имам гръбначно изкривяване. Семейството ми не прави нищо по въпроса. Мислех си, че е нелечимо в България(в моя случай, защото е много изкривен и така препоръчваните корсети не помагат), но скоро открих, че е. Решението е операция. Щом чуя тази дума.... ох, ужасно. Страх ме, страх ме е ужасно много. Не съм особено добра по биология, но мога да си направя сметката, че е рискована. Все пак гръбнака е доста важен. Проучих доста, разбрах в коя болница е най-добре, кой лекар, но какво да направя. Нещото, което ме притеснява е, че пишеше, че операциите се правят между 10 и 13 години! Прекрачила съм прага! Още нещо... не мога да кажа на майка ми искам да ми направят операция. Пробвах няколко пъти, но не мога. Мен самата ме е страх! Дали няма да съжалявам? Моля, ако някой може да ми помогне! Има ли хора, които са по-запознати?

Коментари

1.   Е, как досега не са ти сложили шина?! Не корсет - шина, или както се казва...

2.   Отиди на лекар и той ще прецени дали си за операция. Като каже той на майка ти и като и натрие сол на главата как може да неглижира такова нещо, може и да ти помагнат най-накрая.

3.   От автора:
Номер 1-шината е по-лекият вариант от корсета. Така че щом корсета не помага как шината ще?
Номер 2- за да отида на лекар трябва да говоря с нащи! То нали това беше целта... какво да им кажа? Заведете ме на лекар? От какъв зор?

4.   И аз съм в същата ситуация, но съм на 17 . Това, което съм проучила е , че операция се прави на всякаква възраст. Мен ме е страх , но ти можеш да си я направиш, ако изкривяването е около 45-50 градуса. Знам , че възстановителният период е дълъг. Колкото и да не ти се вярва, в България правят подобни операции и то успешно. Мисля, че не се е случвала неуспешна операция. Късмет.

5.   Щото за операция въобще не трябва да питаш родители те?
Не виждам как без да идеш на лекар знаеш, че си за операция, а дори и да е сигурно, че операцията е наложителна пак лекар я извършва...
Разбирам те напълно, тъй като и аз имам гръбначно изкривяване, но според мен трябва да проведеш един доста сериозен разговор с ваще. Ако те не те приемат насериозно говори с някои роднина-баба, дядо и т. н
Но срещата с лекар е препоръчителна. Дори и изкривяваниятя са са по-леки, може да ти каже какви упражнения да правиш и т. н
Успех!

6.   Трябва да свикнеш да говориш с вашите. Отиваш и им казваш без страх, все едно ти и родителите ти сте от един отбор, и все едно групово имате еднакви цели (както стоят нещата всъщност).

А както ти е изкривяването по-точно? Аз имам лек рахит и изгърбване (и за двете съм ходил на лекар), но открих, че ако спа без възглавница доста ми се подобрява положението. Това го открих преди няколко години на морето като бях заспал на плажа. После като се погледнах в огледалото видях, че раменете и гърба ми са доста по-изправени и приличах на нормален човек.

7.   От н1: Не съм запозната, но шината си я представям като нещо метално, което просто не позволява на гръбнака да расте накриво, а корсета е само ластик. Но това за шината го гледах в един филм, не знам има ли такива в България, но би трябвало да има нещо подобно.