Споделена история от Тинейджърски

Уча много по математика и все нищо.
От 5ти клас имам 2ки по математика. Сигурно е защото се преместих в ново училище. Не знам. От 4ти кас математиката почна да ми куца. Защо? Преди бях най-умната по математика и сега е ужасно. В 5ти клас до 7ми имах госпожа която не обеснява нещата ясно. Поне за мен. Имахме допълнителни часове и все преди(като съм 2ра смяна) или след(като съм 1ва смяна) часовете ходих 2/3 пъти в седмицата на консултации. Не ми помагаха едва с 3 завършвах. Исках в 7ми клас всичко да е ок ама не беше. Имах 2 на матурата. Разочаровах се от себе си, защото само по математика учих по цели дни и по-малко по другите предмети, даже не учих по другите предмети и пак имах 4 и 5 по тях, а по математика само 2ки и 3ки. Най-добрата ми приятелка има само 4ки, 5ици и 6ици по математика и пред нея се чувствам тъпа. Аз уча повече от нея и пак имам 2ки. Това означава, че съм тъпа. Сега в гимназията имаме ужасна госпожа по математика, защото не обеснява нормално. Обеснява задача и на половината на задачата се връща в предната задача и така ме обърква. Първият срок беше добре и даже много по-добре от 5ти, 6ти и 7ми клас. Завърших с 4, но сега съм на път да завърша с 3 и това означава 3 за годината. Класното беше ТРУДНО!!! Учих цял месец и вчера задачите бяха покъртително трудно и ще имам 2. Аз просто съм провал.

Коментари

1.   Мога да ти кажа, че изобщо не си провал според мен.Ако наистина учиш толкова, както го описа не знам какво би ти помогнало.Можеш да започнеш да ходиш на уроци.Аз съм 10ти клас и имам 3ки и 4ки без да решавам задачи вкъщи, дори не си пиша домашните, но това е, защото госпожата понякога след тест, ако съм за двойка, ми дава да допиша нещо и ми пише 3.
Аз знам, че ако се стегна ще изкарвам по-добри оценки, защото като седнах да уча здраво миналата година изкарах 5.50, дори ми се учудиха близките.
Та при теб положението е по-лошо ако след толкова учене не разбираш нищо.Това не означава, че си тъпа.Математиката не е за всеки.Съветвам те ако нещата продължават така, да говориш с учителката и да и обясниш, за да не те оставя на изпити и да повтаряш.
Късмет!

2.   Не, не си провал. Не си попаднала на добър преподавател... Едва ли в теб е проблема. Учителите не са много доволни от заплатите си, работата е стресираща и ето... Опитай да намериш добри частни уроци, ако можеш

3.   Просто е, започни от 4-ти клас наново всичко и наваксай до 7-ми клас. Това ще ти отнеме около година, ако си достатъчно серизоно, след което наваксай през лятото материала, който си пропуснала заради това едногодишно наваксване и така ще изравниш знанията и започнеш наново. Вземи един абонамент от уча. се и започвай. Ако ще се занимаваш с висше в областта на точните, природните науки, остав на заден план всички разказвателни предмети и се концентрирай върху математика, химия, физика и биологията може би.

4.   Някакви тъпи оценки в училище не те правят тъп или умен. Просто приеми, че математиката не ти е силна страна и открий това, в което те бива. Аз нищо не разбирам от математика, не ми и пука, но езиците ми вървят, както и изкуството /свиря на китара/. Математиката гледай само да не оставаш на поправки, намирай начин дали с преписване, дали да помолиш учителката да ти даде да научиш определени задачи и да те изпита на тях, но намирай начин, ама не се задълбавай в простотии.

Сатурн

5.   Може би си просто тъпа.

6.   Намери си добра частна учителка и ходи веднъж в седмицата при нея за по 1/2 часа да решава пред теб задачите и да ти обяснява всичко едно след друго, само това му е майката, няма как да ги научиш нещата в училище при положение, че не си случила на преподавател. Частни уроци и тва е, щеш не щеш, струва си парите, а и не всички взимат скъпо.

7.   Мило момиче, как точно учиш по математика? Математиката се усвоява най-лесно като решаваш задачи, прилагайки правилата, които са ти преподадени. Съветът ми е следният: първо четеш урока и разглеждаш задачите - примери. Обикновено урокът се състои в усвояване на няколко правила (теореми, определения и др. понятия) и методи за решаване. Ако трябва пререшаваш решената задача - пример към съответната точка от урока и си я сравняваш, за да видиш какви грешки допускаш и какво не си разбрала. Не трябва да остава нищо неясно. После решаваш задачите след урока, като почнеш от 1-ва, т. е. най-лесната. Да речем, не можеш да се справиш с 1-ва, тогава се връщаш и намираш подобна решена задача в урока. Следваш стъпка по стъпка метода за решение (ако е алгебра) или прилагаш съответното правило (ако е геометрия). След като си решила 1-ва, преминаваш на втора и т. н. Поне 2/3-ти от задачите трябва да решиш, следвайки горните стъпки. Така усвояваш и запомняш правилата и методите по-лесно и се научаваш да ги прилагаш правилно. С времето ще развиеш тази си способност и ще ти става по-лесно.

8.   Виж, момче на 16 съм. Въпреки, че съм с математическо и аналитично мислене, то математиката не ми е бил плюс някога, въпреки, че моята силна страна са биологията и химията, както и онази част от физиката, която се занимава с биологията и химията, а именно биофизиката и физикохимията. Така, че там където гори "пламъкът" ти, там ще наблягаш. Или с други думи, там където ти е силата, там ще наблягаш.
Успех!