Споделена история от Тинейджърски

Категория АМ (М) и скутер 50 кубика
Здравейте! Момиче на 17 съм и искам да изкарам курс за категория АМ, тоест за 50 кубиков скутер. Та имам няколко въпроса и се надявам да получа отговори. Колко е цената на един такъв курс? И също така ми остават 4 месеца до започване на курс за категория Б и се чудя дали да не изчакам дотогава. Но пък книжка ще имам чак в края на юни. Какво да правя според вас? И каква марка скутер бихте ми препоръчали? Какво ви е мненито за Aprilia Sr или Malaguti f12? Кой от двата бихте избрали? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Момиче на 18 съм. Лично мой съвет- изчакай, не си давай паричките за АМ, защото е около 450, че и повече. За скутера зависи и от паричките които смяташ да дадеш. Защо двутактов скутер? Двутактовите бръмчат като резачка, да имат в началото старт, но за по- дърлго четиритактовите са по добре. Аз ако трябваше да си купувам скутер бих избрала Gilera Runner- пак италианска машинка, е разбира се даваш повече, но и получаваш красива визия, здрав двигател и нда. 50 кубиковите са двутактови, а 125 кубиковите са четиритактови, ама вече за 125 ще ти трябва А1 категория.
Съвета ми е да изчакаш и да получиш АМ към В категория. Това са излишни пари. Вместо да даваш около 500 лева за АМ си ги задели или за кола или за мотор. Аз предпочетох колата, защото зимата няма да мога да карам скутер. Смятам малко по- нататък да си взема скутер. Вземи си който скутер ти е на сърце. На мен на сърце ми е Runner, така че смятам когато си взимам скутер да е Gilera 2009 година.
Успех с избора на скутерче и да се похвалиш когато вземеш книжката и скутерчето!
Л. 18г.

2.   Ех, това колко години назад ме връща...

Нама НИКАКЪВ смисъл да изкарваш книжка сега, при положение, че ще караш Б скоро. Напълно излишна набутвация.
Да не говорим, че идва зима?! Какво ще я правиш тая мотопедка зимата?

Изчакай докато си вземеш Б-то, с него ти дават АМ и си джиткаш после с което искаш.

И двата модела имат един и същи двигател MINARELLI, което буквално означава, че единствено визията ги различава. Много сходни са като стойка, поведение и всичко. Така че какъвто намериш в по-добро състояние - него.

Двигателят е железен и се ремонтира в час по трудово.
Вземи някой, който разбира с теб. Като се гледа моторчето, трябва да не го палят преди да отидете. Ауспуха трябва да е студен на пипане. Трябва да пали от второто ритане на манивелата най-много. Хубаво е да пали и от стартера, без да върти прекалено. Двигателят трябва да работи равномерно, без да прекъсва и когато се подава газ, като е вдигнат от стойката, трябва газта да се "връща" относително бързо и да няма забавяне. Може да пуши първите 15-тина секунди след палене ако е по-хладно особено, но това трябва да се промени веднага след това.

И ВНИМАТЕЛНО, щото със скутер човек се пребива много брутално!

Братан.

3.   Значи първо поздравления, рядко виждам момичета да карат мотори, като маняк на тази тема не ти препоръчвам да изкарваш категотия AM защото като изкараш B ти я дават безплатно, по-добре изкарай А1 като мен и си вземи нещо по наточено пак може да е скутер дали ср или ф12ка иначе цената за всички категории за мотор за ти по 350 лева, надявам се да съм ти помогнал

4.   Изчакай си за Б категорията...

5.   Благодаря на всички отговорили! Ще изчакам за Б категорията. Но сега почна друго да ме притеснява, а именно ръста ми. Висока съм 1,55 и дали това ще ми е проблем при управлението на скутер и дали въобще ще мога? Не ми се ще толкова желание да иде на вятъра. А плюс това съм леко късогледа, но нося очила само при нужда. Дали и това ще е проблем?

6.   Защо не си вземеш велосипед с двигател и си свиркай нито му искат книжка нито плащаш данъци, граждански и тем подобни глупости и после като си изкараш Б категория си карай колата.

7.   Няма да имаш никакви проблеми с височината, стига да си имаш желанието. Най-вероятно ще си на пръсти като си седнала, но дори на светофар да "изкачаш" малко напред да си стъпваш на земата и с гъза да се подпираш на седалката... пак ще си в играта.

Давай смело, но внимателно! Имай си едно на ум, защото на улицата си е джунгла и много малко хора имат маниерите и манталитета да пазят.

Аз не живея в БГ и тук има 12309578230985723 жени с мотори. Дори днес сутринта видях 3 наредени на светофара. Така че изобщо не слушай хората, които ти говорят, че е глупаво. По-удобно чудо от мотора / моторетката няма :)

Братан.

8.   Ти фред ли си?
За къде бързаш да изкарваш АМ сега зимата ли ще го караш тоя скутер? Изчакай да си вземеш книжката за кола и тамън за лятото си купи скутер.