Споделена история от Тинейджърски

Може би наистина с честния труд не става нищо голямо...
Здравейте всички, четящи темата ми. Не знам защо, но напоследък почвам да се замислям, че колкото и да се трудиш по честния път никога няма да имаш значителни успехи в живота. Казвам го като човек, когото е пълен отличник, рядко се случва да имам 5 или по-малко (11ти клас съм). Какъв е смисъла от всичките тези оценки, когато дори и не знам какво да уча и все съм си в мизерния живот? Не ми е помогнал с нищо този бележник, семейството ми е всичко друго, но не и семейство. Само дългове, скандали, алкохол,псувни.... просто грозна картина. На 5 места питам за работа и пак не ме взимат никъде, какъв е смисъла от хубавите думи от учителите, когато винаги ми е празен джобът? Аз съм този с шестиците, а разни познати даже не ходят редовно на училище, а от разни далавери се чудят в коя дискотека да си похарчат парите. И какво, да завърша някое висше, после да си търся работа за едни 1000-1500 лева, а тези необразованите с някакви тъпи схеми да ги правят за няма две седмици. Има ли смисъл да хвърлям тези усилия по учебниците? Какъв е смисълът, при положение, че хората, които нямат грам обща култура винаги са с многото незаконни пари и жените все са по тях. Не се лъжете, те не харесват тези по фитнесите. Аз съм 1.70см и съм 80кг с преса, еее, жените не ми се лепят, ако това очаквате. Не съм девствен отдавна, но момичетата като гледам все са с тези по дискотеките и кафетата. Мен не ме забелязват даже, дори и познати момичета често ме подминават, въпреки че съм двоен на физика в сравнение с техните любими. Не знам чудя се какъв е смисълът да се опитвам да уча, та аз едва намирам някакви къси пари, та да си платя режима и тренировките. Какво остава за някакви големи такси за семестри, квартири и така нататък. Софии, Студентски градове и тн. По 300-400лв и повече.Не ми излиза тооолкова скъпо колкото си мислите.(тренировките и режимът)Около 100-120лв макс на месец всичко. Тези пари или ми висят от някого или помагам на някого за има-няма 5-10лв. Баща ми има цял сервиз, не иска да ме научи да работя, колкото и да се моля, колкото и да се опитвам, сам не мога да се науча.Нямал време. Все едно да станеш добър в някой спорт, без треньор, без учител не е възможно. Чудя се дали да не се хвана и аз с нещо незаконно, писна ми да дължа някакви суми, не са големи, максимум да са към 50лв, но неудобно ми е, да знаете. Чудя се дали да не се хвана с нещо незаконно, поне веднъж да разбера какво е да си с пари. Родителите рядко ми дават някакви пари, нямали, а цигари и алкохол, има, та къса се. Ако се чудите защо тренирам и давам пари за режими. Е, колкото и странно да звучи, тренировките са единственото нещо, което правя дори и когато грам нямам желание. Поне тях не ги интересува, колко струва телефонът ми, дали дрехите ми са Найк, Адидас и тн, накратко тренировките не са материални и не ме критикуват за каквото и да било. Получавам много критика за лицето си, явно затова винаги съм се старал да имам хубаво тяло. Бил съм имал голямо чело, ушите ми били такива-онакива, носът ми бил гаден, не знам си какво. Съжалявам, аз не си избирам гените.
Извинете, отплеснах се... та чудя се, има ли смисъл да чета, да ми казват най-строготе учитрли, че съм интелигентен, аюбициозен, когато тази имтелигентност ми донася едни красиви, но празни думи и едни оценки, които явно са безполезни, вечно съм без пари, тъжен, сам без разбиране. За другите съм странен, не знам защо. Повечето хора не искат да си говорят с мен, но не мразя никого, аз не съм конфликтен човек, нито арогантен, държа се добре, но нямам приятели кой знае колко. Няма даже и кого да викна с мене да направим една тренировка. Доста самотен съм, чудя се какъв е смисълът от това, че съм с якото тяло, че мога да вдигна над 100кг от лег, че имам 160кг тяга, че разбирам всеки предмет в училище, когато не знам какво да правя с живота си. А той пък е толкова еднообразен, че не го усещам и как тече. Само ставане ядене, учене, трениране, заспиване. Това е животът ми накратко. Толкова е еднакво, че не усещам кога е дошло 23:00, времето когато си лягам. Бихте ли ме съветвали какво да правя с живота си, нямам насока към какво, изобщо дали да се трудя някак, като тези, които се занимават с далавери и бездействат пак са с големите пари, които само ги гледам, как ги харчат за всичко, което им пожелае ума, а аз здравия и уж този с ооогроомния потенциал (според учителите) си стоя и гледам, мечтаейки си, да имам толкова или пък поне да имам едно нормално семейство. А пък това за семейството, поне тук отдавна съм погребал илюзиите си и и знам, че това може винаги да е сън, но никога реалност. Благодаря, че изчетохте всичко.

Коментари

1.   Добър ден!

2.   Ами, това се случва, защото се залага на зубрене без мислене - научаваш тема по литература, трябва да присъстват такива и онакива думи, тук се пише по един начин, там по друг, както е описано в сборниците от разни нефелни светила. Наизустяваш и възпроизвеждаш, получаваш шестици и си мислиш, че това е всичко, че си изпълнил заръката и сега те чакат крупните заплати, възхитените работодатели и т.н.

Аз израснах точно в такова семейство и среда, които държаха на отлични оценки, на декламиране. Майка ми редовно ходеше в училище да се осведомява, да прави дарения и прочее глупости, защото се интересуваше само и единствено да имам шестици. Според нея само с добри оценки се постигало каквото и да е в тоя живот. Но в същото време виждах съучениците си, които го караха съвсем през просото и, да ти кажа, в момента са доста по-добре от мен. И под това нямам предвид, че правят схемички и далавери, просто имаха мозък, креативност и акъл, които използваха. Когато имаш това и малко хъс, няма значение колко ти е дипломата от гимназията. Училището и университетът помагат само частично да развиеш и насочиш заложбите си. Ако тези знания няма на какво да стъпят, смисълът от тях е нулев. Трябва да имаш личностни качества, да ти сече пипето, а не да разчиташ да ти се налее с фуния от учителите и доцентите. Дори и за далаверите трябват мозък, усет, житейски опит, хитрост (и топки).
Просто подходът към образованието е грешен - изключително полезно е, но зависи кой борави с него. Иначе просто ставаш посредствен, един от многото, завършили нещо си, работещ на някаква службичка с мизерна заплатчица. От съучениците ми всички, които имаха акъл, независимо от оценките, сега са финансово обезпечени. Някои са в сферата на фотографията, други в ИТ сектора, уеб дизайнери, свежи, млади учители и т.н. Социалният и семейният им живот също вървят. Тия, които чакахме на безцелното наизустяване и папагалско възпроизвеждане, не можем да се похвалим с нищо. Иначе в 12-ти клас госпожата по л-ра толкова ми хареса класното, такива хвалби бяха колко е издържано, че чак ми стана неудобно. Да, и?
Не казвам да не се учи, напротив! Скъсвайте си задниците от четене, интересувайте се, бъдете любознателни, но не разчитайте само на това. Трябва ви акъл, идеи, оригиналност, живец, усет, с които да моделирате и използвате наученото, да прибавите и нещо свое. Иначе е само безцелно поглъщане на информация и излъгани очаквания накрая.
Съветът ми е да не разчиташ на похвалите от учители. Много често ти дават фалшиви надежди. Помисли за какво имаш акъл и страст, независимо от сферата. Дай му и време, на тая възраст много хора си мислят, че твърдо искат да се занимават с Х, но след 2-3 години, променят на У. Във Финландия подхождат много по-адекватно: не може всички да са лекари, професори и шефове, някой трябва да кара и тролеите. Затова работят с децата според заложбите и капацитета им, а не с идеята, че всеки трябва да стане голямата работа. Не на всеки е писано, не всеки е подходящ да е нещо повече от продавач на зеленчуци. И това е ОК, но остава проблемът как да свикнем с тази мисъл...

3.   Парите не са всичко, и не са мерило за щастие. Нито хубавите мадами. Приятел, не всеки става да върти далавери и схеми. Захванеш ли се, трябва много акъл, топки, и трябва да си готов да излежиш някоя година в пандиза, или да си жертваш буквално живота и здравето. Както и на теб, ще ти се наложи често да биеш, за да те уважават. Според мен не е това за теб. Цени това, което имаш. Здраве, хубаво тяло и потенциал за учене. И все пак някакви родители, които са покрай теб. Мойте отдавна починаха, нямам апсолютно никакви приятели и социялни контакти. Със здравето съм много зле, и психически и физически. Казвам ти го това, за да оцениш, това, което имаш, на време, и да не се косиш толкова за незначителни неща. Може би в училище, може да разговаряш с някой учител, който ти е по-близък, как най-добре да си продължиш бъдещето, коя посока ще е най-добра за теб, и евентуално как да го постигнеш. Постави си цели в живота още от сега!

4.   С честност никой не е постигнал нищо!
Реалността винаги е била такава , ако си лош арогантен и със самочувствие до небесата винаги може да бъдеш който искаш и когато искаш !
Докато ако си някакъв наивен добряк в очите на останалите си шматка и задръстеняк и реално малодушен човек! Повярвай ми такива хора всеки ги взима за подигравки и ги използва!

Аз съм малко или много от втория тип за съжаление и всичко това го казвам от личен опит!

5.   Във физически план-да,така е.Но в духовен ако правилно канализираш енергията на парите те очакват големи богатства.Но това е трудно да се разбере от съвременния дебилен човек,то и за това иде тая с короната я.

6.   5, а ти като я канализира тая енергия, понеже не си дебил, колко милиарда имаш? Бил Гейтс и Безос с "канализиране" ще да са направили по 100 млрд.

7.   Това е реалността в Булгаристан. В белите държави въпросните далавераджии духат супата като втора ръка хора. Само тук са модел на подражание. Отврат. Момче, всичко ти е наред. Дано намериш начин да се махнеш от Булгаристан. Нега тук си седят далавераджиите и техните питки с у по дискотеките заедно с прекрасния ни политически елит. Успех и не тръгвай по лош път. Не си с нужните контакти за това. Най-много за няколко хилядарки да си навлечеш проблеми, които ще ти струват много повече. Успей и мисли. По добре сам, отколкото зле придружен.

8.   Фактът, че можеш да вдигнеш, па ако ще е 2 тона от лежанката и ако сикаш има не 6, ами 7 в училище, не значи нищо за другите хора.
Не е до "блъскане" а до краен резултат и до това, кой колко плаща за него.

Аз може да направя шопска салата и да я сервирам за 3 лева.
Обаче друг може да направи някакъв нисоас и да го сервира за 30 лева.
На първия разходите му са 2 лева, на втория са 5.
Първият трябва да сервра на 25 човека, за да изкара същата печалба, като втория.

Може да кажеш, че вторият е шарлатанин, това не значи нищо в тази ситуация.

9.   Голяма работа като не си курвар ..... Ако постоянно си мислиш че с честен труд няма да постигнеш нищо , то тогава спри да се трудиш . След време ще разбереш най-вероятно че тея по баровете и дискотеките не просперират , а деградират . Вглъби се във важните неща , мисля че ако все пак кандидатстваш в чужбина дори и със 300 зора , поне ще намериш хора като теб . Спри да обръщаш внимание на такива хора , открии различни хобита , създай нови приятелства и среда . Друго май няма какво да напиша по въпроса .

Пс. - и аз съм 11-ти клас, дано не удължат тая тъпа карантина хD

10.   Едно е да постъпваш честно, друго е да работиш долнопробна и нископлатена работа, но "честна". Не бъркай двете понятия. И това, че си вършиш задълженията в училище не значи, че ти се полага милион долара - явно натам биеш, но си в заблуда. Сигурно мечтаеш да станеш шофьор на камион или служител в общината на бюро - работиш си честно и що да ти дават 1000лв, а да не те изненадат с 20 хиляди? Ей така, честно е момчето, ще му дадем. Да отиде да се похвали и да пипне най-красивата жена. Не стават така нещата. Искаш друг да те уреди в живота, а ти само да отбиваш номера.

11.   Ами 170 см си, може би те смятат за нисък като сложат 5-10 см токчета?

13.   Ролята на училището е само да развие капацитета ти да учиш, а не да мислиш. Това се постига с четене на книги, които ги няма в училище и с общуване с правилните хора, чиито (добри и полезни) качества искаш да притежаваш. Приятелите са семейството, което можеш да избереш.
Същото и с университета- създава ти навици, които са полезни по-късно в професията, но не и толкова полезни практически умения. Може би бъркам, но така беше, когато аз учех (до 2000). Голям плюс е, че те поставя в един ‘басейн’ с интелигентни хора, от които да си изградиш ‘тайфа’ (tribe) ;-)
Помисли какво ти доставя удоволствие- спорт, механика, икономика- задълбай сериозно, стани експерт и светът сам ще дойде при теб. С диплома отиваш да си търсиш работа, с умения- работата сама идва при теб. Ако искаш спорт- стани личен треньор, механик- отиди в някой сервиз (най-добрия, който можеш да намериш) и се споразумей да работиш БЕЗ пари- безплатен работник за него, безплатно образование за теб. Отплати се на доверието с отличие в работата!
Има толкова много възможности, не си пропилявай живота с незаконни дейности и лоши приятели. С чиста съвест се спи много по-добре.
В чужбина се търсят специалисти, връзките (ако въобще ги имаш) са само да кажат добра дума за теб, но от теб зависи дали ще заслужиш оказаното доверие.
Умението да очароваш е по-важно от техническите умения. Следват (не по определен ред): постоянство, ентусиазъм, упоритост, любознателност, чест, самоуважение, характер...

Пожелавам ти успех! Ganbatte!

14.   Жена съм, по голяма от теб. Ще ти дам съвет да не гледаш момичетата като цяло, защото няма как да те харесват всички. А и ти не харесваш всички. А тези с далаверите пък изобщо не ги гледай. Аз силно се съмнявам да имат 1000 лв.
Оценките имат малко значение но най-голямо значение има да се насочиш към някоя професия и да станеш добър в нея. Избери професия, която да е добре платена. Следвай целта си. Един ден ще имаш добра заплата и ще си избереш красива жена. Остави ги големите пари. Ако ги има добре, ако не и една хубава заплата, която ще ви стига за всичко необходимо, да живеете добре без лишения.
Вяряай и гони целта си. Аз като жена никога не съм излизала с далавераджии.

16.   Ти искаш да станеш от онези хора, които като спечелят от тото-то ще пръснат парите за отрицателно време, защото животът бил кратък итн...

17.   Ти реално не знаеш какви пари точно вадят, може само привидно да ти изглежда, че са много. Все пак става въпрос за максимум 20 годишни лапета, какъв толкова доходоносен нелегален бизнес ще измислят? Ще продадат 1,2 цигари Марихуана и после ще се лигавят 5 часа в някоя дискотека на една водка...
По-добре да учиш и да си намериш сигурна и постоянна работа, другите схеми са до време! Когато станеш студент, ще търсиш работа, за да си помагаш. Всичко ще се нагласи с времето!

18.   Така е, това е тн. демокрация борба за оцеляване или властваща мафиотщина. За жени да не се споменава хич тука, макар че бая мафиотки и измамнички се навъдиха последно време.
Ном 14 чуден съвет няма що. Де да беше толкова лесно както го пишеш, направо чудно би било.
Ами те сега всички скачат да избират доходоносни специално и какво ще стане след време като се пренасити с кадри?
Може и като моя случай да стане - чудна специалност и след кризата 2008 голяма дупка
Или днес котирана специалност но след 10г ненужна.
Положението не никак хубаво, така е когато няма държава да оказва натиск и липсват инструменти за контрол. Тука няма да я бъде.
Лошото е че сте ставаме свидетели потърпевши на все по-големи несправедливости и така.

19.   Ще съм пестелив.

Имам подобна съдба, само дето пишех книги и книги игри тяло и да правя файда имах си... та 10 години в БГ с зор 25 000 лева.
10 години в неприятния Лондон към 240 000 паунда.

Еми не се хваля, ама киро на кирия, проблема не е в теб а в хората около теб. Не убеждавам никой в нищо, много ми се искаше да си гледам тревата в бг и да продавам, но това го правих за да плащам кредит който баща ми изтегли от мое име....