Споделена история от Тинейджърски

Родителите ми не ме разбират
Здравейте! На 17 години съм и никога не съм била близка с родителите ми, защото те не умеят да разговарят с мен. Приемат ме като малко дете, което трябва да се съветва за всичко с тях и да слуша само тях. Не уважават моите лични избори, не се радват на щастието ми и общо взето ме ограничават адски много. Не става въпрос за излизане късно вечер, ходене на дискотека и т. н. Това не ми е толкова важно и не се ядосвам. Имам си приятел от 3 години, като в началото не беше нищо сериозно, но споделих само с майка ми. Баща ми не иска да чува за момчета, за него сякаш е безумно да имам дори обикновени приятели момчета, а какво остава да приеме, че имам някаква връзка. С него споделих едва миналата година, но реакцията му беше ужасна, не ме прие насериозно и дори не се опита да поговори с мен, да уважи личния ми избор. Майка ми пък иска да ѝ споделям всичко, но често мрънка и се започва “Изтрий снимката, която си качила с него” “Защо излизате по толкова много часове” и т. н. Не е толкова строга колкото баща ми, но покрай него и тя ме спира в някои неща. Тя поне реши да се запознае с приятеля ми, докато с баща ми изобщо не отваряме тази тема. След 2 години ми предстои да уча в университет и едва ли ще позволят да отида в неговия град, или пък да живеем заедно. Не знам по какъв начин да им обясня, че искам да уважат избора ми, да ме подрепят и да ме оставят някои неща сама да ги избера, защото понякога наистина се чувствам като затворник и ми се иска да имам собствени доходи, за да се отделя от тях и да живея добре, но едва ли ще бъде скоро, така че трябва да ги търпя, или да променя обстановката по някакъв начин..

Коментари

1.   Спрях да чета на "дискотека". Трябва да те бият, ама много, а явно не са те били.

2.   След като навършиш 18 нямат право да те ограничават.

3.   Не е, че не те разбират... Минали са по този път и те и знаят, че дори и ти да си сериозна спрямо приятеля си, той може да не е. А във фейсбук и познати и хора, на които не им пука за теб ти виждат снимките с приятеля.. само даваш поводи на хората да те обсъждат. Разбира се какво правиш си е твой избор, но не подценявай родителите си- те също са били млади, знаят какво преживяваш. Може би просто не умеят да си изразяват емоциите.

4.   Нормално е да не те възприемат като възрастен човек, защото ти си зависима от тях за прехрана и подслон. Започни работа, изнеси се, плащай си сметките и ще видиш, че отношението към теб ще бъде друго. И не, 17 години не са малко, за да ги направиш тези неща. Стига да искаш. Знам, знам, взимаш стипендия. С този измислен успех почти всички взимате.

5.   На 17 има неща, които можеш да работиш, разгледай в интернет.
А след 2 години ще си пърнолета и ще можеш да правиш каквото ти сама прецениш.

6.   И аз съм като теб. Момиче на 20. Не мислех, че има още някой като мен. Знам какво е. До болка ми е познато. И аз като теб си имах до скоро приятел и заради тях скъсах с него на сила. Като че ли съм им съсипала живота (макар че съм чакато дете).

8.   Не, не е нормално. Не са добри родители. Не уеят да разговарят с теб и не искат, да поемат каквато и да е отговорност, затова знаят смао да ти забраняват или да игнориат проблемите, което е по-лесно. Те не вярват в теб, никога няма да повярват в теб и цял живот ще те третират, като някой умствено изостанал индивид.

9.   Номер 1 ти чуваш ли се??? как ще я бият на 17 години!