Споделена история от Тинейджърски

Страшни нива на безпокойство
Добър ден. Момче на 16 години съм. Имам невероятни нива на безпокойство, които не мога да контролирам. От 2019 година се безпокоя за какви ли не неща - например, да не допусна лексикална грешка повреме на някакъв разговор. Това безпокойство ме убива - вече не мога да говоря уверено - винаги заеквам докато говоря и си забравям думите! Не мога да го преодолея... а преди не беше така! Всичко започна, когато стария учител по Български език започна да ми натяква колко съм бил зле по съответния предмет и че това се дължало на факта, че не говоря на български вкъщи...

Второто - страх ме е да не кача нещо във Фейсбук послучайност. Не качвам във Фейсбук от 2019 - оттогава просто ме е страх от публикуването на постове... същото и с харесването и споделянето на постове в същата платформа.

Третото - messenger. Няколко пъти ми се случи да реагирам на съобщения на мои приятели със сърце без да знам. Това става например докато телефона ми е в джоба - понякога просто си слагам ръката в джоба където е телефона и някак си реагирам на съобщения, без дори да знам! Страх ме е някой ден да не пратя послучайност някаква снимка на някой, без дори да знам... Тогава ще полудея!

Преди да си правите заключениия - не, не се шегувам. Това безпокойство ми разрушава самочувствието (най-вече ако говорим за вербална комуникация). Не знам какво да правя, в безизходица съм! Някой има ли съвет, който да ми даде? Благодаря предварително и приятен ден.

Коментари

1.   Здравей! Радвам се, че попаднах на историята ти, защото аз имам същия проблем от няколко години. С времето, след като осъзнах каква ми е пречката в живота, реших да търся информация относно това състояние и съответно какви са причините, то да възникне. Понаучих доста по темата и се оказа, че такива хора сме по сетивни. Но истината, е че при всеки безспокойствието е в следствие на различни причини. Не знам как се е породило при теб. А ти смяташ, че всичко е започнало, от това което ти е казал учителя ти по БЕЛ. От прочетеното бих казала, че си доста чувствителен, което въобще не е лошо, защото това са най-съвестните хора. Но за съжаление точно, поради това, че сме по уязвими, сме и по притеснителни и по податливи към определени състояния, а едно от тях е безспокойствието, което доста пречи на нормалния начин на живот. Да, реално това за което се притесняваш, изглежда абсурдно. И при мен е така, особено с тези чатове в ,,Messenger". Това ,,безспокойство" идва от страха да не би някой като види реакцията ти на някое съобщение, или нещо друго, ако си пратил, да те разбере погрешно и още по - лошо да имаш някакви проблеми. Дано да не греша в предположенията си, но друго по логично обяснение не ми идва. Но като се замислиш, дори и някой да те разбере погрешно, винаги можеш да му обясниш, че си пратил това погрешка, а и все пак това е ,,touch screen". А и може да си изключваш мобилните данни и Wi-fi, и да не си включваш светещия режим, демек да ти се показва екрана. Особено, когато си го държиш в джоба и без да искаш го докосваш. Така няма да има предпоставка да пратиш нещо без да си искал. Аз така един път без да знам, когато и на мен телефона ми е бил в джоба съм била набрала някой от контактите ми, но после обясних че не е нарочно. И знай, че за всеки проблем има решение и най-важното, че не си сам, и че има и други като теб, които те разбират! Може би, ако се запознаем и, ако знам повече за теб, бих могла по ефективно да ти помогна и да се справиш с този товар! :)

М. 18

2.   Е това е толкова лесно преодолимо. Запиши се на курс по ораторство. Курс за оратори или как се казваше. Там всички са притеснителни и отиват затова. Като се запишеш и те питат защо, кажи им че имаш мечта да станеш актьор за да преодолееш сценична треска или просто да заемеш ръководна позиция след време и ще ти трябват ораторски способности.

3.   Купи си Седатиф от аптеката, без рецепта е, смучат се по 2 таблетки 3 пъти дневно или при необходимост. Аз ги ползвам само, когато ми се налага да правя нещо "по-рисково"