Споделена история от Тинейджърски

На почивка с приятели за първи път - как да се отпусна?
Здравейте! Моята история е такава. За първи път ще ходя на почивка без родителите ми и то в чужбина. Ще бъда с една моя много близка прителка и нейното семейство, но въпреки това ме е страх, защото никога не съм се отделяла от родителите ми и се притеснявам, че няма да мога да се отпусна, както когато съм си пред тях. По принцип съм страшно много срамежлива и затворена, затова не мога да си представя как ще ми се наложи да извършвам дори нормални човешки дейности, като да ида до тоалетна например, да се преобличам на спокойствие, да се къпя, да кажа честно ако съм гладна или не съм се нахранила, или да спя и да трябва да ме будят други хора, а не моите си, както са свикнали да си ме виждат във всякакви състояния. Най-вече за тоалетната!! Умирам от срам и сигурно ще се налага да стискам цяла седмица

Коментари

1.   Ами, тогава недей да ходиш.

2.   Що за глупости - като ходиш на училище, стискаш ли се?
Хората са чужди, когато не ги познаваш. Запознай се с тези и вече няма да са чужди и ще можеш да се държиш с тях като с твоите.

3.   Спокойно и аз съм много срамежлива, но често казано няма нищо страшно. Примерно като отида при приятелка и ми е супер неудобно и мисля че ги притеснявам, но виждам че хората са добри и накрая се отпускам.

5.   Ще се научиш. Фактът че си даваш сметка за проблемите е стъпкъ във вьрната посока.

6.   Това ще ти прозвучи нелепо, но ако го направиш срамежливостта ти тяло ще намалее. Отиваш в публична тоалетна с много хора в нея. Затваряш вратата, заключваш и сядаш на гърнето. Събираш всичката смелост, с която е дарила природата срамежливата то личност и пърдиш с всичка сила. Ще се увериш, че хората няма да реагират по никакъв начин и че всичката срамежливост се дължи на това, че винаги се питаш "Какво ще си помислят другите? ! ". Повтори това упражнение няколко пъти и ще си нов човек

7.   От теб зависи да имаш, хубава лятна ваканция, изживеи удоволствието, заслужава си, вземи си самостоятелна стая, включваи аларма да те буди, така ще ти е добре и няма да ти пука,
и ще си създадеш навик, при ваканция, да акцентираш на удоволствието и приятната част, разходка в мол, да отидеш в ресторант с типична кухня, ходене на плаж, посещение на бар с коктейли, вкусен сладолед, фотоапарат за готини снимки, разходка при архитектурни забележителности, купуване на сувенири.

8.   Стискай, като намаш акъл, те не ходят до тоалетна.

9.   Хей, това е хубаво! Вчера си мислех за възможността един ден, ако имам дете да е срамежливо и не много социално. Мислех си как да го подтикна да общува и да се социализира и да не порастне аутсайдер. В такива ситуации на хора като теб са много важни първите стъпки - да се решиш да идеш със тези чужди хора, въпреки, че имаш всички споменати притеснения и страхове. Ще ти помогне МНОГО за социалното шлайфане и ще те оформи като личност. Браво, че си се решила! Мислите ти тук, че нормални човешки функции може да са нарушени показват, че си ползваш главата и виждаш тези функции като да казваш, че си гладна или не си се наяла като нормални и това е супер, понеже липсва при някои претеснителни хора като теб. Ще ти бъде малко дискомфортно, но се натискай сама себе си в главата си да ги правиш тези неща въпреки притеснението и страха и това ще ти помогне да напреднеш супер много и да свикнеш със ситуации, които за сега те притесняват, но са неизбежни в живота и за напред! Комуникирай, че се притесняваш, поискай си пространство за преобличане и къпане, 100% семейството на приятелката ти ще е много фокусирано да ти помогне да се чувстваш ок, все пак си с тях в чужбина и няма да имат проблем и ще те разберат, ако си споделиш нуждата от време и пространство за спокойствие при тези дейности. Успех!